:DDD
http://www.taloussanomat.fi/yrittajat/2008/03/28/Tulli kielsi tuplabikinit/20088607/112?rss=4
naurettavaa että tullilla on joku sääntö uima-asuista. "bikinien yläosia oltava yhtä paljon kuin alaosia" :DDD
biksut tullissa...
12
6562
Vastaukset
- se..
EU määrää, lukee siellä uutisessa.
- Albbi
Johan menee pilkun ... tehdäänkö suomesta väkisin pikku-jenkkilä. Onko kaikki tuleva vapauden rajoittaminen uusavuttomien syytä?
- Jahvetti
Johan menee pilkun ... tehdäänkö suomesta väkisin pikku-jenkkilä. Onko kaikki tuleva vapauden rajoittaminen uusavuttomien syytä?
- kyllä
kiva idea bikineissä, kyllä mä olisin voinut ostaa kaksi alaosaa ja yhden yläosan. Eihän rintaliivejä ja alushousujakaan osteta aina pareittain.
- tuttua
tälläinen todella tarkka byrokraattinen pilkunviilaaminen. Viikoittain yrityksemme tuo maahan EU:n ulkopuolelta tuotteita ja joka kuukausi törmäämme saman tyyppiseen ongelmaan.
Huomattavasti helpompaa on pitää varastoa esim. Hollannissa, missä tullaukset ovat nopeampia ja tullimiehet käyttävät maalaisjärkeä sekä eivät ole niin "titteli" herkkiä.
Vähän samanlaiseen ongelmaan törmää hyväksyttäessä tuotteita EN/CE-direktiiveihin. Italia ja Ranska ovat huomattavasti edullisempia testauksissaan, mutta kuitenkin yhtä tarkkoja mitä suomessa vastaava laitos. Samaisen todistuksen saa jopa nopeampaa ja engalannin kielisenä, mikä on hyväksyttävä kaikissa EU-maissa.
Ymmärrän Kyöstin hiiltymisen sesonkituotteiden seisoessa tullissa. No saapahan energiapolttolaitokset ilmaista polttomateriaalia kattiloihinsa.
Hyvä suomi!- asiaa myös
päätöstä tekevän virkamiehen kannalta. Ei "Tulli" tee mitään päätöksiä, vaan kyllä siellä yksittäinen virkamies, tai tämän esimies päätökset tekee.
Ko. virkamiehelle on annettu säädökset ja ohjeet niiden soveltamisesta. Jos hän tietoisesti jättää noudattamatta selviä ohjeita, on kyseessä virkavirhe.
Teetkö niin kuin on ohjeet ja säännökset annettu, vai käytätkö "maalaisjärkeä", annat mennä tavaran lävitse määräysten (joskin tässä tapauksessa tyhmien) vastaisesti ja samalla vaarannat, jos nyt et työpaikkaasi niin urakehityksen kuitenkin?
Itselleni valinta olisi helppo.
Vika ei ole säännösten valvojissa vaan niissä jotka tällaisiä säännöksiä tekee. - Totuus julki
asiaa myös kirjoitti:
päätöstä tekevän virkamiehen kannalta. Ei "Tulli" tee mitään päätöksiä, vaan kyllä siellä yksittäinen virkamies, tai tämän esimies päätökset tekee.
Ko. virkamiehelle on annettu säädökset ja ohjeet niiden soveltamisesta. Jos hän tietoisesti jättää noudattamatta selviä ohjeita, on kyseessä virkavirhe.
Teetkö niin kuin on ohjeet ja säännökset annettu, vai käytätkö "maalaisjärkeä", annat mennä tavaran lävitse määräysten (joskin tässä tapauksessa tyhmien) vastaisesti ja samalla vaarannat, jos nyt et työpaikkaasi niin urakehityksen kuitenkin?
Itselleni valinta olisi helppo.
Vika ei ole säännösten valvojissa vaan niissä jotka tällaisiä säännöksiä tekee.Se on ihan niin että ei tuollaisia pykäliä saisi tehdä lainkaan. Jos joku haluaa tuoda tänne bikinien yläosia niin kai niille on tarvetta tai sitten ei tuo toista kertaa...Yksinkertaista...
Aika hoitaa on parempi kuin ministeriö hoitaa...
- Tervetullutta...
Onhan tuo topless jo aikansa elänyttä, nyt siis uusimpana tuulahduksena bottomless, ensikesän rantarientoihin.
- kyrsiihän se!
Minulle kun tulee työpaikalle tuo "tullihallituksen tiedotuksia" -lehti niin siinä on kyllä hupaisia selvityksiä eri tavaroitten tullikohteluista. Taannoin muistan lukeneeni pätkän jossa perusteltiin onko bikinien yläosa, joka on tehty uimapuvuille tyypillisestä kankaasta uima-asu jos alaosa puuttuu vai pitäisikö sen olla alusasu...
Toinen tuikitärkeä tullinimikemietintö oli se että onko tekokarvalla päällystetty posliinilammas lelu vai koriste.
Olisi kiva tietää että paljonko senkin asian päättäminen maksaa että onko se lelu vai koriste! Montakohan harmaata virkamiestä sitä pohtii ja palkka juoksee...
Ja mitkä tappiot siitä tulee yrittäjille kun tavarat jää tulliin jonkun merkityksettömän muotoseikan vuoksi.
Tiedänpä sellaisenkin tapauksen kun tullin omat verotarkastajat purkivat virosta tuotuja laukkuja ja mittasivat jopa sen miten paljon lankaa oli käytetty laukun ompelemiseen!
On se ilo maksaa veroja kun homma toimii näin hienosti! - taivaan alla
Tulli ja tullin jengillä , kun ei ole tarpeeksi motivaatiota työhönsä niin on alettava inisemään naurettavista pikkuseikoista joilla ei ole mitään arvoa mihinkään suuntaan. Suomen osan tullivirkailijat eivät ole vielä toistaiseksi oppineet normaaleja käytöstapoja kuten sanomaan esim. "anteeksi", "hyvää päivää" , "kiitos ja näkemiin" vaan nappaavaat niskasta kiinni kuin pahimman rikollisen vaikka tällä olisi kapsäkissään kolme paria kalsaria ja muutama paita. Toppatakki kansaa on vaikea alkaa opettamaan uudelleen.kun puusta putoamisesta ei ole ehtinyt kulua vielä kovin kauan :-D ...
- wili70
Ihan oikein Kiinastahan tuodaan jo Suomenkin vaatteista melkein 100% joku tolkkuhan tähän monopoliin on saatava.Myös kallimmatkin mallit tulevat sieltä ja hinta on kuin olisi tehty länsimaassa isot vaateyriyykset nauravat hölmöille kuluttajille ja voitot ovat maksimaallisia.
- votkaturisti
Jaa on herra sensuuri poistellut taas viestejä,onko suomeekin tulossa tollainen yksin ajattelu politiikka.Hyi teitä vallanpitäjien vahtikoirat hau hau ja murr murr.No saunan taa mahtuu aina yks ja toinenkin tullimies!.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1389808
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485383Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p393982Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1313595Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352654Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591572Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981567Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?731418Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376