kysymys

kuukausi sitten olin sivuilla ja siellä oli puhetta sellaisesta asiasta että raamatussa kuulemma lukee sellainen kohta kun auta kiimaista naista en ainakaan itse ole sellaista löytänyt koko raamatusta voisiko se kohta olla makkabelais kirjeessä olisiko kellään tietoa kyseisestä asiasta ja se makkabealaiskirje ei ole osa raamattua kuuluu mustaan raamattuun
2155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Eipä taida makkabilaiskirje kuulua mihinkään mustaan raamattuun, ellet sitten tarkoita mustalla jotain tiettyä katolilaista painosta ;)

Ns. mustaraamattu on oma lukunsa, jolla ei ole mitään todellista historiallista pohjaa mutta kovasti suosittu sekin on joidenkin mustaan pukeutuvien teinien keskuudessa.

Sen sijaan olen itsekin kuullut jutun tuosta kiimaisen naisen avustamisesta. Se vain taitaa perustua johonkin "pieneen" ajatus/käännösvirheeseen. Raamatussahan kehotetaan avustamaan köyhiä ja leskiä. Tämä kehotus on liitetty jonkinlaiseen legendaan leskien kiimaisuudesta ja siten on saatu olevinaan hauska juttu kehitettyä.

No jokainen ymmärtää ettei leskeksi jäämisessä ole mitään hauskaa, eikä se todellakaan tee ketään kiimaiseksi vaikka jossain kielessä sananjuuressa olisi jotain samankaltaisuutta.

Lähin todellinen vastine Raamatussa on siis se, että käytä omia rahojasi köyhien ja leskien auttamiseen. Se vain taitaa olla joillekin paljon vastenmielisempää kuin kuvitteellinen väärään käännökseen perustuva kehotus "auttaa" kiimaista naista?

Eräs nainen kerran totesi, että tuollaiseen väärään käännökseen oman toimintansa perustavat ovat jo muutenkin niin epätoivoisia, ettei heitä auta mitkään, edes väärennetyt Raamatun lainaukset.

Äänestä

edes ns.mustassa. Koraanissa väitetään olevat kohta jossa sanotaan jotenkin että Allah kirotkoon joka laiminlyö naisen himon tämän ujouden tähden.
Makkabealaiskirja kuuluu Apokryfikirjojoihin, jotka ovat ihan hyvää luettavaa vaikkeivat "kuulu kaanoniin" eli eivät ole Jumalan Sanaa vaan ehkä rinnatettavassti nykyisiin hengellisiin (hisoriallisiin) kirjoihin.
Mustaa Raamattua ei kannata lukea. Siinä on jotain uhrirituaaleja. Sen lukeminen aiheuttaa pelkotiloja ja muita mielenterveysongelmia.
Mukavaa että luet Raamattua! Sieltä voi etsiä vastauksia muihinkin kysymyksiin... ehkä vähän tärkeämpiinkin...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


neuvosta vaari kirjoitti:

kuukausi sitten olin sivuilla ja siellä oli puhetta sellaisesta asiasta että raamatussa kuulemma lukee sellainen kohta kun auta kiimaista naista en ainakaan itse ole sellaista löytänyt koko raamatusta voisiko se kohta olla makkabelais kirjeessä olisiko kellään tietoa kyseisestä asiasta ja se makkabealaiskirje ei ole osa raamattua kuuluu mustaan raamattuun

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu