Monet EU-maat harkitsevat Pekingin olympialaisten avajaisten boikotointia Kiinan harrastaman ihmisoikeuspolitiikan vuoksi.
Pääministeri Vanhasen mielestä Suomen ei pitäisi boikotoida avajaisia huolimatta siitä, että Kiina miehittää ja terrorisoi Tiibettiä ja vainoaa toisinajattelijoita omilla alueillaan.
Vanhasen mielipide on yksi yhteen pienen kepukunnan kepupäättäjän mielipiteen kanssa. Omilla alueilla ihmisoikeudet ovat sisäinen asia. Ei pidä keikuttaa Kiinan venettä.
Ei kiinnosta kepua
14
311
Vastaukset
- pienta pippeliäsi
jospa se auttaisi boikotoimaan.
- ironcurtain
Olen tosin pienimunaisten järjestön sympatiajäsen, mutta huomauttaisin esim. Ranskan ydinaseisomunaisen presidentin Nicolas Sarkozyn olevan boikotin kannalla.
- oli todella
vastenmielistä seurata a-talkia.kok:n jäsen tallberg jauhoi surutta iditosmia lähentelevää liturgiaansa.tulee mieleen,onko enemmän mätää,korruption valtaamaa kaikenlaisen sisäpiirien tuhoamaa järjestöä,kuin kansainvälinen olympiakomitea
- ironcurtain
En nähnyt ohjelmaa, mutta viestejä kansainvälisen olympiakomitean mädännäisyydestä on tullut vuosikymmeniä. Järjestön pitkäaikainen johtaja Antonio Samaranch tuhosi aatteellisen urheilujärjestön lopullisesti tekemällä siitä osto- ja myyntiliikkeen. Diktaattori Francon apulaisena ja kannattajana Samaranch toteutti yksinvaltiutta hajanaisessa liikkeessä.
Olympialiikkeessä on samat ongelmat, mitkä vaivaavat YK:kin.
- Maltillinen oikeistolainen
Kun Suomi riensi kaikkien EU-maiden rintamassa boikotoimaan Itävaltaa, kun sinne muodostettiin äärioikeistolainen ja rastiseksi, muukalaisvihamieliseksi väitetty hallitus, syytettiin silloista pääministeriä siitä, ettei näin olisi saanut tehdä.
Kun nykyinen pääministeri on pidättyväinen eikä ryntää ensimmäisten joukossa boikotoimaan Kiinaa, niin se on tällä kertaan väärin.
Mikä ero näillä asioilla on?- ironcurtain
Jos nyt ei boikotoida Kiinaa, toimitaan eri lailla kuin toimittiin Itävallan tapauksessa.
Itävallassa valtaan päässeet fasismin flirttailijat olivat avoimen vihamielisiä ihmisoikeudelle ja suopeita Hitlerin Saksan teollisille massamurhaamisille.
Kiina hyväksyy alueellisten johtajien päätökset laeiksi maakunnissaan ja pitää Tiibetin miehitystä laillisena toimenpiteenä.
Itävallan boikotti ja Kiinan boikotti ovat samoja asioita. Lipponen toteutti oikean toimenpiteen, Vanhanen ei halua sitä tehdä. - Maltillinen oikeistolainen
ironcurtain kirjoitti:
Jos nyt ei boikotoida Kiinaa, toimitaan eri lailla kuin toimittiin Itävallan tapauksessa.
Itävallassa valtaan päässeet fasismin flirttailijat olivat avoimen vihamielisiä ihmisoikeudelle ja suopeita Hitlerin Saksan teollisille massamurhaamisille.
Kiina hyväksyy alueellisten johtajien päätökset laeiksi maakunnissaan ja pitää Tiibetin miehitystä laillisena toimenpiteenä.
Itävallan boikotti ja Kiinan boikotti ovat samoja asioita. Lipponen toteutti oikean toimenpiteen, Vanhanen ei halua sitä tehdä.Hyvä, että olet johdonmukainen ja vaadit samaa linjaa toteutettavaksi.
Minä olen silti eri mieltä.
Lipponen meni vipuun, kun antoi muiden EU-maiden (etenkin Ranskan, Belgian ja Hollannin) houkutella Suomen mukaan rasisminvastaiseen demonstraatioon, jonka kärki ei ollut Itävallan toiminnassa, vaan noiden muiden EU-maiden vastaavien ääriliikkeiden kannatuksen torjunnassa.
Niinpä minun mielestäni Suomella ei ole kiire rynnätä ensimmäisten joukossa mukaan tähänkään poliittiseen boikottiin. - ironcurtain
Maltillinen oikeistolainen kirjoitti:
Hyvä, että olet johdonmukainen ja vaadit samaa linjaa toteutettavaksi.
Minä olen silti eri mieltä.
Lipponen meni vipuun, kun antoi muiden EU-maiden (etenkin Ranskan, Belgian ja Hollannin) houkutella Suomen mukaan rasisminvastaiseen demonstraatioon, jonka kärki ei ollut Itävallan toiminnassa, vaan noiden muiden EU-maiden vastaavien ääriliikkeiden kannatuksen torjunnassa.
Niinpä minun mielestäni Suomella ei ole kiire rynnätä ensimmäisten joukossa mukaan tähänkään poliittiseen boikottiin.Itävallan tapauksessa laaja eurooppalaisten maiden yhteinen ihmisoikeuskanta loivensi äärioikeiston halua jyrkkiin muutoksiin. Sittemminhän puolue on kuohittu.
Kiinassakin voivat ihmisoikeusuudistukset päästä nopeampaan vauhtiin, jos riittävän moni valtio kertoo sen olympialaisten avajaisissa istumalla kotonaan. Kiina on tosiassa mafian hallitsema poliittinen ja korruptoitunut huora, joka on ostettavissa painostuskeinoilla lähemmäksi länsimaista humanismia.
- pool set
päättää KOK, ei eri maiden hallitukset. jos jotain pitää boikotoida, niin se on KOK, siellä ei kylläkään mahdeta välittää vähääkään jonkun pienen sossukunnan mielipiteistä.
Boikottiajatus on muutenkin täyttä pelleilyä. kauppaa kyllä halutaan käydä, mutta oltaisiin oltaisiin pois urheilutapahtumasta.
Vanhanen on ihan oikeassa urheilun ja politiikan sotkeminen on kylmänsodan aipaista puuhastelua.- ironcurtain
Maailmaa ei paljon voi muuttaa yksittäisen valtion taholta. Monta valtiota voi antaa viestin.
Kiinalle pitäisi antaa viesti. Kunniaan pitää vedota Kiinan ollessa valokeilassa. Taloudellisesti moraaliton Kiina on herkkä kunnioituksen perään. - Vanhanen on
ironcurtain kirjoitti:
Maailmaa ei paljon voi muuttaa yksittäisen valtion taholta. Monta valtiota voi antaa viestin.
Kiinalle pitäisi antaa viesti. Kunniaan pitää vedota Kiinan ollessa valokeilassa. Taloudellisesti moraaliton Kiina on herkkä kunnioituksen perään.varmaan syyllinen kiinan tilanteeseen??
- ei siihen tarvitse sekoittaa
aina sitä jonninjoutavaa politiikkaa. Politiikalla pilataan muutenkin jo niin paljon tavallisten ihmisten elämää.
- Uusi-Ukki
"Politiikalla pilataan muutenkin tavallisen ihmisen elämää", piirtelet sinä kuomaseni. Olen kanssasi samaa mieltä. Sinun olisi vain pitänyt kirjoittaa "Väärällä politiikalla, jota nykyhallitus harjoittaa", niin olisin siitä jopa iloinen, mutta totuushan on sinulle Kepulaisena vaikeaa tunnustaa.
Me ihmiset olemme kuitenkin sidoksissa politiikan toimijoihin, tämä järjestelmä on luotu jo ennen meidän syntymäämme, vain Diktatuuri sen voi kaataa. Nyt ei kuitenkaan ole näkyvissä sellaista voimahahmoa joka saisi kansan liikkeelle. Väyrysen Paavokin on kovin hiljaista poikaa, ja näyttää alistuneen Riviministerin rooliinsa. - täysin politiikkaa inhoavan...
Uusi-Ukki kirjoitti:
"Politiikalla pilataan muutenkin tavallisen ihmisen elämää", piirtelet sinä kuomaseni. Olen kanssasi samaa mieltä. Sinun olisi vain pitänyt kirjoittaa "Väärällä politiikalla, jota nykyhallitus harjoittaa", niin olisin siitä jopa iloinen, mutta totuushan on sinulle Kepulaisena vaikeaa tunnustaa.
Me ihmiset olemme kuitenkin sidoksissa politiikan toimijoihin, tämä järjestelmä on luotu jo ennen meidän syntymäämme, vain Diktatuuri sen voi kaataa. Nyt ei kuitenkaan ole näkyvissä sellaista voimahahmoa joka saisi kansan liikkeelle. Väyrysen Paavokin on kovin hiljaista poikaa, ja näyttää alistuneen Riviministerin rooliinsa.olen tänne huvikseni kirjoitellut.
Ei, en ole minkään puolueen jäsen. Aikaisemmin luulin olevani.
Jos äänestän jotain hyvää tyyppiä, niin
valtaan pääsee kuitenkin nykyään näitä kaupunkilaisia, jotka ovat täysin vieraantuneet tavallisten ihmisten ongelmista (ja pätee sekä oik. että vas.).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507964Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662254Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2322161- 1451725
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251237Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511231Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1021123Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65841Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58776Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7742