opetus ja koulutus

ratsuksi

Elikkä, miten opettaa poni lastenratsuksi? Itse en tietenkään voi ratsastaa. liinassa tottelee minua hyvin käynti ravi laukka jne. mutta entä ne pohjeavut ym? Linkkejä ja tietoutta ????

Lapsukaisia kun ei voi selkään vielä laittaa kun talutuksessa.

3

919

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Himmu79

      Kunnon kouluttajaa shetuille on kyllä vaikee löytää kun aika harvassa on niin pieniä hyviä ratsastajia. Meidän tallilla on ollu hyvä tilanne kun on ollut ihan taitava pienikokoinen 17vee tyttö joka on ponilla ratsastellut ja ratsastaa edelleen. Poni on tosin aika suuri (yli 100cm).
      Sun täytyy kysellä josko joku tulisi sitä ratsastamaan vaikka sun ohjauksessa.
      Tosin kyllähän sä pystyt sivullevieviä apuja opettamaan ihan maastakin käsin..

      • mutta mutta

        ensimmäinen tällainen tapaus, kun olen (lähinnä ravureita) tottunut selästäkäsin opettamaan... ja muutenkin, olisihan se ratsastajan kantaminen jo oppi sinänsä. Heh.

        Milläkeinoin te opetatte sivullevieviä apuja? Muuta kuin perus väistätyksiä "työntämällä". Eli siis joillain apuvälineillä?


      • kakarat
        mutta mutta kirjoitti:

        ensimmäinen tällainen tapaus, kun olen (lähinnä ravureita) tottunut selästäkäsin opettamaan... ja muutenkin, olisihan se ratsastajan kantaminen jo oppi sinänsä. Heh.

        Milläkeinoin te opetatte sivullevieviä apuja? Muuta kuin perus väistätyksiä "työntämällä". Eli siis joillain apuvälineillä?

        on siis vielä niin pieniä, ettei voi ilman taluttajaa mennä, joten ponihan seurailee minua, jollon ratsastajan avuista ponilla ei ole tietoakaan, vaan maasta tulevat käskyt menee läpi. Mutta joo, pitää yrittää joku edes vähän osaava nuori löytää...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      153
      4553
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      196
      3258
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      109
      2844
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      148
      2820
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      2805
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      41
      2141
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2017
    8. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2005
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1895
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      38
      1139
    Aihe