Asiantuntijalle

pimeejimmy.com

Kirjoitit:
No sinun käyttämäsi vedonlyöntikirja ei kyllä tuosta selvinnyt mutta rivien välistä tulkitsin että et ole sitä päivittänyt nykyaikaiselle tasolle.
Eli kehoitan että teet sen pikimmiten!
Ja jos et ole huomannut niin kerron että en anna täälllä vihjeitä, vaan annan ohjeita vedonlyöntiin.
Eli ymmärsitkö? En anna vihjeitä vaan annan ohjeita vedonlyöntiin!
Sinun käsityksesi mukaanhan sitten esim jääkiekkojoukkueen valmentajan pitää käydä tekemässä joukkueelle maalit ja torjumassa laukaukset ennen kun voi valmentaa?

Vastaan: Jimmyn pelikirjaan on arkistoitu yli 800 vetoa palautusprosentilla 104%. Se osoittaa että Jimmyn pelikirja on ok. Asiantuntijan pelikirja voi tietenkin olla vielä parempikin, en minä sitä väitä, mutta miehen pitää kulkee omaa tietään ja tehdä niinkuin itse tuntuu oikealta.
Minä olen uusi tällä palstalla joten en ole ehtinyt nähdä kuin yhden Asiantuntijan ohjeen ja se oli muistaakseni jotain tyyliin "Älä pelaa koskaan vierasvoittoa kun ne kusee aina". Tuohan on tietysti täyttä sontaa, ylikerroin on aina ylikerroin kohteen merkistä riippumatta.

8

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lutka-tepi

      Onko se totta että Jimmybeibe olis homo? Häh?

      • minijullin jättikulli

        onx zimmyl paikat kipeenä viimeöisen bärcpanon jäljilt?


    • Asijantuntia.

      Nykyaikainen vedonlyöntikirja ei tunne käsitystä "ylikerroin"! Se sana ei kuulu vedonlyöntiin.
      Kerroin on se mikä on annettu kohteen merkeille. Yli- ja alikertoimia ei ole olemassa. Toistan: yli- ja alikertoimia ei ole olemassa!
      Tietysti jokainen vedonlyöjä omassa mielessään voi puntaroida mitä aiheuttaa "mähösen puuttuminen kokoonpanosta ja onko palloseuralla panosta", mutta ei ne tee kertoimista yli- tai alikertoimia.
      Eli päivitä sinäkin vedonlyöntikirjasi nykyaikaiselle tasolle ja ala voittamaan.
      Ja muuten, voittaa voi ilman että vihjaa tällä palstalla. Ja myös hävitä, senkin lienet jo huomannut, heh!

      • Palstan Roberto

        Joo tismalleen samaa mieltä. Noi yli/alikerroin paskanjauhannat voi samantien heittää roskiin. kentällä ne ottelut ratkee eikä missään vitun veikkauksen toimistossa prkl!


      • pimeejimmy.com

        Jimmynkin täytyy näköjään toistaa: Jimmyn pelikirjaan on arkistoitu yli 800 vetoa palautusprosentilla 104%.

        Tuo osoittaa että pelikirjaa ei tarvitse päivittää "nykyaikaiselle" tasolle että Jimmykin alkaisi voittamaan.

        Muuten tuota ylikerrointa nyt voi jokainen kutsua miksi haluaa, ei se multa yöunia vie.

        Huomautan vielä että Jimmy ei ole väittänyt, etteikö Asiantuntija vois olla peleissään voitolla. Hekottelin vaan tuota sinun Petteri Sihvosmaisen pelikirjasi ohjetta pelata vain koivoittoja tai tasureita.


    • X-22

      Pitkäveto on uhkapeli - jos tahdot
      Uhkapeli on keino muuttaa suuren vedonlyöjäjoukon pelaamisen kokonaistulos voitolliseksi. Yksittäisten pelaajien välillä on hetkellisiä suuria eroja - osa on pelannut kauan ilman voittoa, osa on voittanut juuri äsken paljon enemmän kuin koskaan aikaisemmin. Pitkäveto on uhkapeli kun panosta kasvatetaan häviön jälkeen. Kun silloin kaikkien vedonlyöjien lähes kaikki voitot osuvat suurille pelipanoksille ja häviöt pienille, raha alkaa kulkea vedonvälittäjältä vedonlyöjille. Siksi vedonvälittäjät - Veikkaus mukaanlukien - pelkäävät uhkapeliä kaikkein eniten. Suojautuessaan ne käyttävät keinoja, joita samojen pelien markkinointi yrittää piilottaa. Saat tältä sivulta panosten tarkat laskentakaavat sekä toivottavasti jonkin omakohtaisen uuden oivalluksen vedonlyönnin ja uhkapelien yhteyksistä kaikkeen inhimilliseen toimintaan. On hyvin vaikeaa löytää ihmistä, joka ei olisi jo seuraavaan iltaan mennessä havainnut osallistuneensa jonkinlaiseen vedonlyöntiin tai uhkapeliin.

      Uhkapeli on luonnollista elämää
      Uhkapeli on tehokas pelimuoto, jonka ihminen on oppinut eläimiltä. Tunnetuin uhkapeluri on hyttynen. Pistämään pyrkivistä ja siten koko elämänsä peliin asettaneista hyttysistä vain muutama pääsee kunnolla veren makuun. Useimmat tosissaan yrittäneet menettävät pelipanoksensa kokonaan. Silti menettely on järkevä ja välttämätön koko lajin säilymisen kannalta. Mielenkiintoista on, että ihmisten vedonlyönnin puolella verenimijä ei olekaan vedonlyöjä, vaan poikkeuksellisen huonot peliehdot tarjoava, tilaustyönä tehdyillä laeilla suojattu vedonvälittäjä. Ehkä sillekin käy ahneudessaan samoin kuin hyttyselle, joka on imenyt liikaa verta.

      Peli, jossa häviää varmasti kaiken ei ole uhkapeli
      On väärin sanoa, että Veikkaus palauttaa esimerkiksi puolet pelipanoksista vedonlyöjille. Koska palautetut rahat käytetään uudelleen pelaamiseen, seuraavalla kerralla jäljellä on enää neljäsosa, sitten kahdeksasosa ja neljän peliviikon pelaamisen jälkeen alle sadasosa alkuperäisestä. Nykyisin pitkävedon kertoimin sadan euron panoksesta on jäljellä keskimäärin noin viisi euroa neljän viikon pelaamisen jälkeen kun pelataan kolmen ottelun rivejä kahdesti viikossa.

      Jostakin pitää siis löytää lisärahaa hävittyjen rahojen tilalle, koska pitkävedon pelaaminen jatkuu edelleen. Veikkauksen lisäksi myös voitollisesti pelaavat vedonlyöjät ovat kiitollisia tälle jatkuvasti häviävälle enemmistölle. Vedonlyönnissä ei kannata puhua siitä, kuinka ison osan pelipanoksista vedonvälittäjä keskimäärin palauttaa vedonlyöjille. Jatkuvan pelaamisen keskimääräinen tulos on Veikkauksen markkinoinnin totuudenvastaisista väittämistä huolimatta aina sama: kaikki pitkävetoon sijoitettu raha menetetään. Veikkaus mainostaakin sanoin "suomalainen voittaa aina, heh, heh, heh".

      Uhkapeli piiloon - ammatillisia valheita
      Vaikka edellisen viikon pelit on jo pelattu, uusi viikko näyttää aina tarjoavan uusia mahdollisuuksia. Todellisuudessa mitään uutta ei tule. Jokainen uusi peli on edellisten pelien toistamista täysin samanlaisena, entisin ehdoin ja mahdollisuuksin. Vedonlyöntiin liittyvästä kirjoittelusta elävien toimittajien ainoa tehtävä on luoda harhakuvia uusiin otteluihin liittyvistä uudenlaisista asetelmista ja sen mukanaan tuomista, uusia mahdollisuuksia tarjoavista muutoksista. Näin pelaamisen jatkamiseen näyttäisi aina olevan uusia ja hyviä syitä, vaikka mikään ei ole muuttunut. Tämä menettely on yhteisesti hyväksytty valhe kertaluontoisen asian muuttamiseksi jatkuvaksi prosessiksi, joka tuottaa jatkuvasti rahaa vedonvälittäjälle ja tämän ympäristöön pesiytyneelle joukkiolle.

      Tunteet eivät kuulu vedonlyöntiin. Voimakkaat tunteet merkitsevät liian selviä mahdollisuuksia oivaltaa mistä vedonlyönnissä on kyse. Oivaltaminen taas aiheuttaa ulospäin näkyviä tunteita. Yksittäisten ihmisten tunteilla ei ole suurta merkitystä mutta suurten ihmismassojen käyttäytymistä on hillittävä. Paras tapa lypsää asiakkaita on tehdä se riittävän hienovaraisesti. Kiirettä ei tarvitse pitää, sillä se mikä vedonlyöntiin laitetaan, menetetään joka tapauksessa. Erityisesti kilpailukyvyttömän vedonvälittäjän pitää olla jatkuvasti niin hienovarainen, ettei kuiviin imettävä asiakas huomaa minkälaisen verenimijän kynsiin hän on joutunut ja ala miettiä keinoja tilanteen muuttamiseksi. Ulkomaiset vedonvälittäjät ja uhkapeli ovat kiellettyjä puheenaiheita monopolimaassa.

      Vedonlyönnin tärkeimmät tekijät ja uhkapeli
      Vedonlyönnin tärkeimmät tekijät ovat vedonvälittäjät, vedonlyöntipelit, vedonlyöjät ja vedonlyönnin menetelmät. Vedonlyönnin kohteilla, esimerkiksi jalkapallolla ja jääkiekolla ei ole mitään merkitystä. Ne ovat ainoastaan keino markkinoida rahankeruujärjestelmää. Urheilu on täysin sivuasia lukuunottamatta sellaista tunnettua väitettä, että urheiluhullu on muutenkin niin hullu, että hän lyö siitä vielä vetoa ja keskimäärin häviää rahansa, jotka jaetaan avustuksina vieläkin hullummille taiteilijoille.

      Vedonlyöjille on opetettu, että on olemassa vain yksi vedonvälittäjä. Oikean tiedon jäljille päässeet ihmettelevät varmasti, miten he ovat voineet aikaisemmin olla yhden ainoan yhtiön epäedullisten peliehtojen kahleissa tukemassa toimintaa, jota he eivät kannata. Vielä vaikeampaa on huomata, että vedonlyönnissä on mukana muitakin ihmisiä kuin vedonlyöjä itse.

      Vedonvälittäjä tarkastelee vedonlyöjiä yhtenä suurena joukkona. Kaikki on hyvin kun tämä joukko kokonaisuutena käyttäytyy hillitysti ja luovuttaa rahansa kiltisti. Yksittäisten vedonlyöjien pelitavat sekä pienet voitot ja tappiot ovat urheiluakin mitättömämpi asia. Vasta suuren ihmisjoukon käyttäytymisen muutos voi vaikuttaa rahankeruun tulokseen.

      Uhkapeliä vastaan voi puolustautua tehokkaasti vain uhkapelillä, mikä merkitsee sotaa. Lypsämiseen tottunut vedonvälittäjä jatkaisi mieluiten hidasta kidutusta ja pitäisi kaiken vedonlyöntiin liittyvän tiedottamisen omissa käsissään tai muuten valvottuna. Vedonvälittäjän puolustautuminen uhkapeliä vastaan ei ole mahdollista, jos laajamittainen uhkapeli yleistyy mainosten tosiasioita vääristelevistä väittämistä huolimatta.

      Uhkapeli ja räjähtävä mahdollisuus
      Uhkapeli on vaarallinen asia. Jos pelattavat kohteet on valittu kovin huonosti, myös uhkapelin panokset kasvavat tämän sivun alussa kuvattuun tapaan. Voittoa odotellessa voi menettää kaiken, vaikka olisi aloittanut aivan pienellä panoksella. Siksi uhkapeliä pitää ajatella lähinnä suuren ihmisjoukon voitollisena pelitapana, jota vedonvälittäjä ei voi mitenkään estää. Muutamille käy huonosti mutta se kuuluu uhkapeliin. Vaihtoehtoinen suuren ihmisjoukon pelitapa on juuri se mitä nyt noudatetaan: pelaamiseen käytetyistä rahoista on jäljellä vain muutama prosentti neljän viikon pelaamisen jälkeen. Sellainen pelaaminen voi jatkua vain sijoittamalla jatkuvasti lisää rahaa - ja niin tehdään! Sitä ei kutsuta uhkapeliksi, koska tulos on täysin selvä etukäteen. Jatkuva koko elämän kestävä hiljainen kidutus koetaan yleisesti paremmaksi vaihtoehdoksi kuin yksi voimakas ja lopullinen räjähdys. Uhkapeli tarjoaa räjähtävän mahdollisuuden!

      Uhkapelirivin panoksen laskeminen
      Uhkapelin panos voidaan laskea tässä esitetyillä kaavoilla pitkävetoon, tulosvetoon ja ulkomaiseen vedonlyöntiin. Pelattava kohde on rivi, joka voi olla esimerkiksi pitkävedon 3-6 ottelun rivi tai vaikka jokin yksittäin pelattava ottelu, jota sitäkin seuraavassa kutsutaan riviksi. Jos riviin sijoitettu panos menettiin kun rivi oli väärin, panosta yleensä kasvatetaan seuraavalla kerralla siten, että voitettaessa saadaan takaisin kaikki edellisen voiton jälkeen sijoitetut rahat ja hieman enemmänkin.

      Pelaaminen aloitetaan aina samansuuruisella panoksella jokaisen voiton jälkeen. Ensimmäinen panos ja jokaisen voiton jälkeinen panos ovat yhtä suuret. Pelaamisen tuotolle asetetaan jokin tavoite. Se voi olla esimeriksi, että sijoitetut rahat saadaan takaisin vähintään 1.5-kertaisena. Tällöin häviön jälkeisen toisen ja ehkä kolmannen ja useammankin rivin panos voi olla pienempi kuin ensimmäinen panos. Tämä johtuu siitä, että rivin kerroin on yleensä paljon suurempi kuin 1.5.

      panos=1.5*tappiot/(rivin kerroin-1.5)
      Esimerkiksi jos olet jossakin pelivaiheessa häviöllä 100 euroa ja valitsemasi rivin kerroin on 4.50, panoksesi pitäisi olla vähintään 1.5*100/(4.50-1.5) = 50 euroa. Tällöin saat kaikki sijoittamasi rahat takaisin vähintään 1.5-kertaisena kun rivi on oikein. Erityisesti usean väärin menneen rivin jälkeen kannattaa tyytyä paljon pienempäänkin tuottoon sillä panos kasvaa helposti niin suureksi, että rahat ehtivät loppua kesken ennen voiton osumista kohdalle. Kuitenkin myös vakiopanoksella selvää tappiota tuottavat rivit kelpaavat uhkapeliin mutta rahojen loppumisen vaara on todellinen vaikka välillä ollaankin kovasti voiton puolella.

      Edellinen kaava voidaan muuttaa myös seuraavaan muotoon:

      rivin kerroin=(1.5*tappiot/panos) 1.5
      Rivin kertoimen pitäisi olla vähintään näin suuri, kun edellisen voiton jälkeiset tappiot ovat tiedossa ja panos on haluttu rajoittaa tietyn suuruiseksi. Edellä esillä ollut tuottovaatimus 1.5 voidaan tietysti korvata jollakin muulla ykköstä suuremmalla luvulla. Jos sen paikalle laitetaan ykkönen, osuva rivi merkitsee sijoitettujen rahojen saamista takaisin ilman voittoa tai tappiota. Uhkapeli sekin, vaikka voittoa ei tavoitellakaan! Vedonvälittäjän ottama osuus pelipanoksista pakottaa nostamaan panosta ja peli on siksi uhkapeli ilman voiton mahdollisuutta.

      Voiton jälkeisellä kerralla voidaan pelata myös useita rivejä yhden rivin sijasta ja usean rivin käyttöä voidaan jatkaa miten kauan tahansa. Panokset saa valita silloin vapaasti. Jos niistä riveistä tulee yhteenlaskettuna voittoa, siitä voi olla vain iloinen. Jos tuli tappiota, se lasketaan tappioksi samalla tavalla kuin yhdellä rivillä aikaansaatu tappio. Aikaisemmat tappiot voidaan sitten yrittää muuttaa voitoksi yhdellä kerralla uhkapelin tapaan - jatkaen yrityksiä onnistumiseen tai rahojen loppumiseen saakka.

    • Asijantuntia!

      Nykyaikaiselle tasolle päivitetyn vedonlyöntikirjan voittokulku jatkunut jo vuosia!
      Kun päivittää kerran, voi jatkaa huoletta eteenpäin!
      Ja muista että uhkapelaamisesta pääset eroon kun alat pelaamaan nykyaikaiselle tasolle päivitetyllä vedonlyöntikirjalla!!!

    • Stadin kundi

      Päivitin juuri vedonlyöntilukulaitteeni iPadistä Surfaceen. Oliko tyhmä veto?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7970
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2256
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      2170
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1735
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1242
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1232
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      1127
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      842
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      782
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      744
    Aihe