Uuden Testamentin kreikan alkukielen käyttämä nimitys ruumiista (sooma) on filosofisesti sikäli mielenkiintoinen, että se tarkoittaa myös orjaa.
Muinaiset gnostilaisethan lähtivät siitä, että sielu on joutunut aineen ja ruumiin vankilaan. Ruumis oli heidän mielestään se paha, josta sielun piti vapautua. Siksi Jeesuskaan ei heidän mukaansa voinut käppäillä täällä maan päällä muuta kuin sellaisessa eräänlaisessa "harharuumiissa" endokee. Fyysillinen ruumis oli heidän mielestään siihen tehtävään liian "saastainen" ja alhainen.
Puhdas Uuden Testamentin oppi on päinvastainen. Sielu ei suinkaan ole ruumiin vankilassa, vaan päinvastoin ruumis on joutunut harhautuneen ja langenneen sielun vankilaan. Pahuus ei asu ruumiissa, vaan sielussa. Sielussa piiilee se "liha" (sarks), joka viettelee pahoille teille.
Ruumis on se kuningas, joka on vapautettava orjuuden vankilastaan vapauteen ylösnousemuksessa. Ruumiin on mentävä yhdessä Kristuksen kanssa ristille ja ristiinnaulittava itsensä himoineen ja haluineen:
Galatalaiskirje:
5:24 Ja ne, jotka ovat Kristuksen Jeesuksen omat, ovat ristiinnaulinneet lihansa himoineen ja haluineen.
Ruumis (sooma) = orja
6
267
Vastaukset
- Atomo
Vain miksi pörräät uittamassa sisään heidän näkemyksiään? Voi sua KTS: Ässää.
- Baltasar
Nimitystä "vanha ihminen" ei 'ruumis', joka on laaja-alaisempi termi kuin siis tämä: "soma". Sensijaan, ylösnousseessa Kristuksssa: lihan ruumis on pois riisuttu. Kol.2:11. Näiden termien kanssa kannattaa olla tosi tarkkana, ja monet kokeneetkin opettajat, sekottavat näitä termejä ja käsitteitä keskenää. Hyvää erottelukykyä ja kevättä sinulle toivottaen Baltasar. Ps. Tutki vertaine "liha, vanha ihminen, lihanruumis, synninruumis" jne. tarkasi niin jutut aukeaa. "Vanha ihmisemme" on ristiinaulittu Kristuksen kanssa kertakaikkiaan!
Sana yhteenliitetty on tärkeä sillä se koskee sekä vanhan ihmisen kuolemaa, että uuden luomuksen ilmestymistä Jeesuksen Kristuksen ylösnousemuksen kautta. Apt.4:2. - Baltasar
Mainitsenasi Galatalaiskirjen kohta on kuolleen ja herätetyn "Hengen uudessa tilassa elävän ihmisen" asenne lihan himojen ja halujen suhteen. Hän pitää itseään ristiinnaulituna niille niin ettei hän ole enää kuuliainen niidelle eli elä niille - vaan elää toivottavasti Hengen johdossa. Minkään askeesin kautta ei enää niinkään muuteta ihmistä toiseksi, vaan paremminkin varjellaan JO pelastettu ja uudistettu
ihminen maailman ja synnin turmelavalta vaikutukselta - tässä ajassa. (Kol.3-luku. 1 Piet.1:3-8) - Herää kone
vai mikä tökkii.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901965
- 1131063
- 1141052
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21775- 53720
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä32663ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42618Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175557Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528- 9492
