miehittävät alueita

osaavat syyttää, mutta

sotvelatkin on saamatta korkojen kanssa. Sitäpaitsi väite on perätön. Kalat voi hyvin.

Venäjä syyttää Suomea Saimaan veden säännöstelystä
07.08.2003 02:32
Kuivuus ja veden poikkeuksellinen vähyys hiertävät Suomen ja Venäjän välejä, kertoo aamun sanomalehti Kaleva.

Venäläiset ovat väläytelleet Suomelle lähes 180 000 euron korvausvaatimuksia siitä, että Saimaan kanavan vähäisen veden juoksutuksen takia kalat kuolisivat Venäjällä Vuoksen kalanviljelyslaitoksilla. Virallisia vaateita ei ole esitetty.

Suomalainen säännöstelyasiantuntijoiden ryhmä ei kuitenkaan Kalevan mukaan havainnut suurempia vahinkoja tutkimusmatkallaan Venäjälle.

Suomen puolella alhainen vedenkorkeus on asiantuntijoiden mukaan aiheuttanut huomattavasti suurempaa haittaa.

- Jos Suomi ei säännöstelisi juoksutuksia, tilanne ja ongelmat olisivat paljon pahempia, ja veden pinta vielä 33 senttiä nykyistä alempana, sanoo Rajavesikomission suomalaispuolen puheenjohtaja Timo Kotkasaari.

Asiasta on odotettavissa kädenvääntö, kun suomalais-venäläinen rajavesikomissio pitää elokuun lopulla kokoustaan Helsingissä.

(STT)

2

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onhan niillä

      mitä ne meiltä rahoja kuppaa?

    • herra huu

      pyytää rahaa varastamansa maa-alueen lisäksi. Suomen valtio maksanut joskus 90-luvun alussa jo 10 miljoonaa (mk?)
      Tämähän on sama, kuin minä varastaisin naapurin mopon ja pyytäisin korvauksia, jos tankissa ei olekaan bensaa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      108
      4731
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3463
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2400
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1528
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1453
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1266
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1172
    8. 164
      1060
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1058
    10. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      18
      1015
    Aihe