Viimevuoden (2007) loppupuolen raportin mukaan maailmassa noin 200 miljoonaa kristittyä elää vainon tai sen uhan alaisena uskonnollisen vakaumuksensa takia. Raportin julkaisijana on Ison-Britannian turvallisuuspalvelu. Raportin mukaan kristittyjä vainotaan tai syrjitään 60 maailman maassa.
Raportti nostaa synkeimmiksi esimerkeiksi Sudanin, jossa tuhansia kristittyjä on tapettu Darfurin konfliktin yhteydessä, ja Pohjois-Korean, jonka vankiloissa ja keskitysleireillä viruu 50 000 kristittyä. Raportin mukaan Pakistanissa on viimeksi kuluneen vuoden aikana surmattu ainakin 70 kristittyä uskonnollisista syistä.
Muita maita, joissa uskonnonvapauden loukkaukset kohdistuvat kristittyihin tai johonkin kristittyyn vähemmistöryhmään, ovat Nigeria, Kiina, Irak, Etiopia, Iran, Saudi-Arabia sekä kolme entistä neuvostotasavaltaa Tadzhikistan, Turkmenistan ja Uzbekistan.
Toisen, kansainvälisen Kirche in Not –avustusjärjestön, vuoden 2007 lopussa julkaiseman raportin mukaan jopa 170 000 kristittyä surmataan vuosittain uskonsa takia. Tiedot käyvät ilmi järjestön raportista ”Vainotut ja unohdetut”.
Väkivaltaisen vainon kohteina kristityt ovat viime vuosina olleet esimerkiksi Sudanissa, Irakissa, Pakistanissa ja Turkissa. Lisäksi lukuisissa muissa maissa vähemmistönä elävien kristittyjen elämää rajoitetaan monin tavoin sekä arjessa että ammatillisessa elämässä.
Kristillisistä seurakunnista 70 % on nykyisin länsimaiden ulkopuolella ja usein maissa joissa on heikko uskonnonvapaus ja ihmisoikeustilanne.
200 milj. vainottua 170 000 tapettua
6
438
Vastaukset
- Umpiluterilainen
Intia jossa kristittyjen vaino on yleistä, hindut eivät siedä.
Joka toinen minuutti kuolee kristitty vainon seurauksena maailmassa. - kristityt vainoavat ihmisiä
Bloginpitäjälle sakkorangaistus kansankiihotuksesta (Kotimaa 27.3.2008)
Suomalainen bloginpitäjä Mikko Ellilä tuomittiin 60 päiväsakkoon Espoon käräjäoikeudessa kirjoituksesta, jossa oikeus näki hänen kiihottavan kansanryhmää vastaan. Lisäksi kirjoitus määrättiin poistettavaksi saatavilta.
Käräjäoikeus: Nettiteksti maahanmuuttajista poistetaan (IS 27.03.2008)
Espoon käräjäoikeus on tuominnut 30-vuotiaan kauppatieteen opiskelijan blogitekstin poistettavaksi ja hävitettäväksi netistä.
Opiskelijalle tuomittiin sakkoja kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Hän joutuu maksamaan 60 kuuden euron päiväsakkoa. Vähemmistövaltuutetun tekemästä tutkintapyynnöstä alkanut tapauksen tutkinta ja oikeudenkäynti on herättänyt paljon huomiota blogeissa myös maailmalla. - ällikkä
että näissä maissa vainotaan myös muiden uskontojen edustajia kuten nyt Tiibetin budhalaisia.Muslimeja vainotaan ja vainottiin ja joukkotuhottiin Serbian valloitusretkien aikana.Suuri syy näihin on ihmioikeus rikkomuksiin suvaitsemattomuus ja ennakkoluulojen lietsonta,tietoinen pelottelu/uhkakuvien luominen, johon myös kristityt itse, niin usein syyllistyvät,vaikka ei tietenkään pitäisi.
- Ei yksisisilmäisesti
Kristityt vainoavat myös toisiaan. Ei niin kovin kauan sitten pohjoisirlannissa oli käynnissä sissisota kahden kristityn lahkon välillä ja esimerkiksi Puolassa katolinen kirkko painostaa, syrjii ja vaikeuttaa parhaansa mukaan ortodoksien toimintaa.
Toinen asia, minkä kristityt tarkoitushakuisesti unohtavat, että Sudanissa tai Iranissa on yhtä epäterveellistä tunnustautua ateistiksi, hinduksi, budhalaiseksi kuin kristityksi.
- kurppa69
puolin tai toisin, kristityt on tappanu fanaattisuudella ihmisijä jo 2.000 vuotta
- metaskeema
Itse olen ateisti. Pidän Raamattua todella häpeällisenä opuksena, jota kenenkään ihmisen ei pitäisi kunnioittaa. En lainkaan ihmettele, että kristittyjä vainotaan, kun heidän pyhässä kirjassaan on aivan tavattoman törkeitä loukkauksia toisin uskovia kohtaan. En silti hyväksy vainoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 811416
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1121335Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.181110- 211016
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne114878Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46868- 18806
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n65777- 40667
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72652