Bildt: Ruotsi ei yrittänytkään NRF-päätöstä Suomen tahtiin
Julkaistu: 28.3.2008 16:11
Annamari Sipilä
helsingin sanomat
BRDO. Ruotsi ei yrittänytkään tehdä päätöstä Naton NRF-joukkoihin liittymisestä samaan aikaan Suomen kanssa.
"Ei mitään identtistä aikataulua ole koskaan ollutkaan", Ruotsin ulkoministeri Carl Bildt sanoi perjantaina EU-ulkoministerikokouksen tauolla Sloveniassa.
Suomen hallitus ja presidentti päättivät NRF-joukkoihin osallistumisesta kaksi viikkoa sitten perjantaina. Eduskunta siunasi päätöksen tänään perjantaina.
Suomessa oletettiin, että myös Ruotsi haluaa päätöksen valmiiksi ennen Naton ensiviikkoista Bukarestin-huippukokousta. Kun päätöstä ei tullutkaan, oli se suuri yllätys.
Bildt sanoi Sloveniassa, että vaikka Suomi tekikin NRF-päätöksen ensin, on Ruotsi edennyt joissain päätöksissä Suomea ripeämmin. Esimerkiksi Kosovon Ruotsi ehti tunnustaa ennen Suomea, Bildt huomautti.
Ruotsi on Natossa
7
211
Vastaukset
- ei ei ei ei
Kyllä Ruotsalaiset ovat sitten kateellisia, kun ensimmäinen Suomen NRF-joukkojen sotilas tuodaan kotiin ruumispussissa, siinäpähän sitten harmittelevat kun olivat hitaampia kuin Suomipojat.
- Yhtenäisesti länsi
Ruotsi on täysillä Natossa ja kaikki länsimaat ovat samaa Nato-perhettä. Kaikki länsimaat ovat ystäviä keskenään.
- Pidemmän aikaa
Ruotsillahan on erityissopimus Naton kanssa,ja Ruotsihan oli ja on Naton ulkojäsen.Tietohan on ollut julkinen jo joitakin vuosia,mutta sopimus tehtiin jo aikanaan kylmänsodan aikana jolloin n-liitto pudotti Ruotsalaisen valvontakoneen itämerellä.Suomi on käytännössä ainoa täysin ulkopuolinen jäsen pohjolassa,ellei meilläkin tehty Lipposen aikana vastaavaa sopimusta USA:n kanssa.Huhuja on ollut,että meilläkin olisi vastaava sopimus kuin Ruotsilla on Naton kanssa.Kun katsomme linjauksia viimeisten vuosikymmenien ajalta huomaamme kuinka Suomi on systemaattisesti vaihtanut jo huomattavan osan kalustostaan Nato sopiviksi.Kalusto ja aseistus ovat likipitäen kaikki länsivalmistetta.Viimeisempänä on Helsingin ohjuspuolustus mikä on tarkoitus vaihtaa nopeutetussa aikataulussa länsikalustoon.
- xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx...
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
- Asdertson
Ruotsi on viisas! Ei lähtenyt mihinkään NATO-pelleilyyn NRF-joukoissa!
- Asdertson
"Bildt sanoi Sloveniassa, että vaikka Suomi tekikin NRF-päätöksen ensin, on Ruotsi edennyt joissain päätöksissä Suomea ripeämmin. Esimerkiksi Kosovon Ruotsi ehti tunnustaa ennen Suomea, Bildt huomautti."
Mutta nyt natotuksen vauhti kiihtyy: Alexander Stubb "keittiön kautta" ilman eduskuntavaalien tuomaa mandaattia kansalta ulkoministeriksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1046724
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h875057Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1113309Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p323180Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska272348Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191716Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961351Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391302Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311206- 48984