Kertokaapas vinkkejä, mitä kaikkia hyötykasveja olette menestyksekkäästi onnistuneet kasvattamaan parvekkeella! Viime kesänä mulla oli herne, sokeriherne ja yrttejä. Kiinnostaisi laajentaa... Itsellä parveke on noin lounaaseen.
Parvekepuutarha
16
8184
Vastaukset
- Viherkokeilija
...parvekkeella yrttejä: basilikaa eri lajeja, persiljaa, ruohosipulia, timjamia,sitruunamelissaa,minttua (tosi kestävä!), rosmariinia, korianteria. Kaikista olen saanut hyvin satoa tuoreena käytettäväksi ja osasta olen kuivannut purkkeihin talven varalle:)
Tosi kivoja ovat myös amppelitomaatit ja -mansikat, vievät vähän tilaa ja ovat tosi satoisia (tosin oravat varastelivat aika lailla mansikoita=)) Viime kesänä mulla oli myös ananaskirsikoita eli karviaiskoisoja, mutta oli niin viilee kesä, että ne jäivät raaoiksi.
Avotaivaan alla, mutta kuumalla seinustalla olen kokeillut maissia (ostin oikein terhakoita taimia puutarhalta)Muuten onnistuivat hyvin, mutta viime kesänä eivät ehtineet loppuun asti kypsyä viileän kelin vuoksi. Samalla seinustalla olen monena vuonna kasvattanut chilejä ja niistä tulee satoa tosi paljon (olen ostanut kaupasta chilejä ja niistä ottanut siemeniä)Kokeile ihmeessä paprikaa, ota kaupan paprikasta pari siementä ja esikasvata:-)
Tämä ei ole hyötykasvi, mutta jos haluat niin kokeile kauneuden vuoksi koristetupakkaa. Kukkii kermanvärisin kukin ja tuoksuu tosi ihanalle:-)
Onnea kokeiluun!! - viherpiipertäjä :)
Minä olen kasvattanut parvekkeellani (aurinko paistaa puolesta päivästä iltaan asti) kaikkia mahdollisia yrttejä, timjamia, basilikaa, persiljaa.., tomaatteja (on tullut satoa, kun on keväällä jo esikasvattanut sisällä), avomaakurkkua (kurkut oli ihan älyttämän hyvän makuisia!), herneitä, salaattia (siemenistä), paprikaa (pikkupaprikoita on tullut), chiliä (chilejä on tullut tosi paljon, kun on muistanut taas esikasvattaa jo keväällä), siinä kai ne tärkeimmät oli :)
- tietämätön mutta kiinnostunut
Miten esikasvatetaan esim. kaupan siemeniä paprikoista? Mites multa? Pitääkö olla tavallista, vai mullan ja hiekan sekoitus? Lisää infoa asiasta tietävältä... olis kiva kokeilla itekin :)
- taas......
tietämätön mutta kiinnostunut kirjoitti:
Miten esikasvatetaan esim. kaupan siemeniä paprikoista? Mites multa? Pitääkö olla tavallista, vai mullan ja hiekan sekoitus? Lisää infoa asiasta tietävältä... olis kiva kokeilla itekin :)
Paprikoita en ole kokeillut, mutta chili itää hyvin, kun ensin kuivattaa siemeniä muutaman päivän (vaikka kirjekuoressa tms) Siemenet sitten perusmullan ja kaktusmullan seokseen (ei suositella mustamultaa) aurinkoiselle ikkunalle. (Läpinäkyvä ilma-aukoin varustettu pussi vielä päälle, niin itäminen nopeutuu kasvihuonemaisissa olosuhteissa) Kun taimiin tulee oikea lehti, eli uusi lehti niiden heti tulleiden pikkulehtien jälkeen, voi pikkutaimet varovasti siirtää suurempaan ruukkuun. Chili tuntuu ainakin vaativan sisäkasvatuksessa keväällä runsaahkosti kastelua.
- mumeluuri
... muitten kokemuksia ananaskirsikan ja pepinon viljelystä. Milloin esim. kannattaa kylvää sisälle ja muuta huomioonotettavaa. (siemenet jo tilasin)
Kiitän jo etukäteen!- viherkokeilija
Viime keväänä heittelin ananaskirsikan siemenet muistaakseni maaliskuussa(?) kylvömultaan perinteisillä systeemeillä (muovipeitto,lämmin paikka, tasainen kosteus)Taimet pistelin ulkoruukkuihin yöpakkasten mentyä. Niistä rääpäleistä kasvoi tosi hienoja ja vankkoja kasveja, kestivät hyvin tuulisella parvekkeella hieman tuettuna. Hedelmät vaan eivät ehtineet kypsiksi asti kun oli niin kylmä kesä:-(
- miee vaaa
Omenapuu
- eteläpartsi
Alunperin ihan kaupan pitkästä punaisesta chilistä otin siemenet talteen ja kokeilin miten itää. Hyvin lähti ja kesän tullen kasvit siirtyi parvikkeelle. Syksyllä puskat oli täynnään punaisia chilipalkoja. Nyt on kolmea eri lajiketta jo tulossa. Kesä vaan helposti loppuu lyhyeen joten idätyksen olen tehnyt ikkunalaudalla jo tammi-helmikuussa.
Ihan näitä perusyrttejä kasvaa partsilla myös ruukussa, persiljaa, oreganoa ja sitruunamelissaa tällä kertaa. - kasvi..
Tee tai osta puulaatikko noin 1,5m pitkä metrin levyinen ja metrin korkea. Laita noin metrin paksuudelta kunnon mustaa multaa ja istuta siihen perunaa. Yhdestä varresta saat jopa 10 kg herkullisia uusia perunoita.
- Krassi
Täällä ihmettelemme ukon kanssa, että voiko tulla 10 kiloo perunaa yhdestä varresta?? Meillä on pieni perunamaa, kylvetään 63 kpl siemen perunaa, pitäisi siis tulla parhaimmillaan 630 kg perunaa eli 25 kpl 25 kg säkkiä. Ei meillä kyllä semmoista kasvun ihmettä tapahdu. Missä vika?
- toimii....
Olen kasvatellut jo toistakymmentä vuotta tomaatista kurkkuun ja siltä väliltä.Kaikki menestyy kun vain muistaa että sade ei kastele luontaisesti.Kasvatan kaikki muovisaavissa,siinä onko se 8 litraisia.Myös porkkana onnistuu parvekkeella.Tomaattia saadaan niin paljon että niistä voi tehdä omaa ketsuppia.Tänä vuonna on käytössä 36 sankkoa.Paprikat on jo isolla taimella ja tomaatitkin alullaan.
- Minna***
meinaan kokeilla tänä vuonna oikeen tosissani. Yhtenä kesänä tein kokeilun. Kiva viherkasvi tuli kun laitoin bataatin puolikkaan multaan pystyyn. Köynnösmäisesti kasvaa. Juuressa oli syksyllä pikkubataatteja. Nyt olen ajoissa liikkeellä ja laitoin viime viikolla bataatin multaan.
- hortonomisti
Ehdottomasti amppelimansikkaa,sekä tomaattia. Olen kerännyt kaksi satoa kirsikkatomaatista kesän aikana ja molemmista n.30 kpl.satokauden aikana. Amppelimansikka on myös aika tuottelias. Molempia pitää KASTELLA reilusti ja myös lannottaa kukinnan aikana. NAM
- kiinnostaisi...
Kaupassa näkyi olevan mm. amppelitomaatin siemeniä. Miten hyvin ne sitten mahtavat itää? Pitäisikö esikasvattaa sisällä vai tökätä suoraan multiin parvekkeelle? Kuinka ison ruukun vaatisi?
- *pipa
hei kysyisin kun on herneen palkoja tulossa parvekkeella , on hieman jo kukalla . Mikä olis hyvä lannote käyttää herneille .
- Nokkoset kukkivat
Kaipa kastelulannoite, esimerkiksi Kekkilä, sopii parhaiten parvekeviljelyyn. Lannoitteen kanssa täytyy olla varovainen. Parempi antaa vähän kerralla ja useammin kuin paljon ja harvoin. Lannoite voi polttaa kasvin kuoliaaksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507961Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662248Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2322149- 1451716
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251231Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511230Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991118Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65840Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58768Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7737