Vilpittömät ja hyväntahtoiset ihmiset laittoivat maineensa peliin ja kirjoittivat nimensä Markun puolesta "Anna tukesi raamatulliselle uskolle!" adressiin, kun tuomikapituli käynnisti 24.5.2006 hankkeen Markku Koiviston erottamiseksi Luterilaisen kirkon papin virasta.
Kirjoittajien joukossa oli lukuisia helluntailaisia, vapaakirkollisia ja baptisteja ja eniten luterilaisia.
Ihmiset painostivat ja kerjäsivät sukulaisiaan ja ystäviensä allekirjoittamaan vetoomuksen. Muutamat ihmiset rukoilivat hartaasti Jumalaa, jotta listaan kertyisi mahdollisimman paljon nimiä, niin että Markku Koivisto saisi pitää papin virkansa.
Adressiin kertyi n. 11 645 allekirjoitusta.
Näitä hyvää tarkoittavia ihmisiä petettiin ja he ovat vihaisia nyt kun ovat kuulleet että Markku Koivisto jättää papin virkansa, jonka puolesta he taistelivat ja rukoilivat.
11 645 pettynyttä ihmistä, jotka kokevat olleensa vain pelinappuloita suuressa pelissä, hyväksikäytettyjä ja taitavan manipuloinnin uhreja.
http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=419&Itemid=38
"Markku Koivisto erotettiin pappisvirasta neljäksi kuukaudeksi"
Olli Seppälä 21.06.2006
"Tampereen tuomiokapituli on päättänyt erottaa Nokia Mission johtoon kuuluvan pastori, teologian tohtori Markku Koiviston pappisviran toimittamisesta neljäksi kuukaudeksi. Syynä on papille sopimattoman käytös eli perättömän tiedon levittäminen internetissä ja Aamulehdessä. Koivisto on muun muassa syyttänyt piispa Juha Pihkalaa rippisalaisuuden rikkomisesta."
http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=2317&Itemid=38
"Markku Koivisto saa jatkaa pappina"
"Nokia Mission toiminnanjohtaja Markku Koivisto saa jatkaa luterilaisen kirkon pappina. Tampereen hiippakunnan tuomiokapituli päätti keskiviikkona 13.6. keskeyttää Koiviston pappisvirasta pidättämisen. Kapituli katsoo Koiviston osoittaneen, että hän tahtoo pysyä luterilaisessa tunnustuksessa.
Asian käsittelyn aikana Koivisto on vakuuttanut tuomiokapitulille haluavansa pysyä luterilaisessa tunnustuksessa pappisvalansa mukaisesti. Hän on myös vakuuttanut noudattavansa piispan ja tuomiokapitulin ohjausta."
"Nokia Mission Markku Koivisto perustaa oman kirkon
Julkaistu: 23.3.2008 13:33 "
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Nokia Mission Markku Koivisto perustaa oman kirkon/1135235006131?ref=rss
"Tamperelaisen lähetysjärjestön Nokia Mission kiistelty johtaja Markku Koivisto aikoo jättää pappisviran ja perustaa oman kirkkokunnan."
"Nokia Mission johtaja Markku Koivisto perustaa oman kirkon"
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/75811.shtml
"Nokia Mission kiistelty johtaja Markku Koivisto aikoo jättää pappisviran, erota luterilaisesta kirkosta ja perustaa oman kirkkokunnan. Järjestön toimistopäällikön Markus Korhosen mukaan uusi kirkko on määrä perustaa elokuussa."
"Pappisoikeudet takaisin viime kesänä
Markku Koivisto sai pappisoikeutensa takaisin viime vuoden kesäkuussa. Hänet oli erotettu pappisvirasta huhtikuussa 2007.
Erotushetkellä Koivisto sanoi pohtivansa jopa oman kirkkokunnan perustamista.
Tuomiokapituli päätyi taas palauttamaan pappisoikeudet Koivistolle, koska hän oli vakuuttanut haluavansa pysyä luterilaisessa tunnustuksessa pappisvalan mukaisesti.
Koivisto sitoutui samalla tarkkailemaan toimintaansa siten, ettei häntä voida jatkossa tulkita vastoin luterilaista tunnustusta"
Markku Koivisto
6
432
Vastaukset
- ihmisiltä tekemisiään,
sillä hänen johdattajansa on Jumala. Leiki vain näillä asioilla ja ole niin tietävä kuin oletkin, mutta muista, että jokaisesta turhasta sanasta vastaat itse. Kenekään suomalaisen julistajan kohdalla ei ole ollut niin monia turhan puhujia, kuin on Koiviston kohdalla ollut ja tulee olemaan.
* Lupasi taannoin piispoille olla kastamatta ketään uskovienkasteella, vaan ainoastaan kirkon teologina hyväksyy ainoastaan lapsikasteen. Näin hän mielisteli piispoja , ja tällä luerilaiseen oppiin sitoutuneena sai jatkaa kirkon teologna pappisvirassan.
* Nyt hän on kääntänyt kellkkansa helluntailaisuuden suuntaa, kuin myös lupaa kirkolle uskollisuutta kastamalla edelleen vauvoja, kuin myös haluavai uskovien kasteella. kaksimielinen mies epävakaa kaikssa toimissaan.
* tuuliviiri uskova joka kääntyy aina sinne mihin päin tulee, ja msitä eniten saa ihmisitä irti edukseen.
* Tämähän on täyttä faktaa, jokainen voi lukea näitä teesien naulaamisia, taas teesien purkamisia, piispojen hännysmiehenä, ja taas eroamassa äitikirkostaan, ja menossa kokeilemaan vapaittensuuntien taholta tulevaa kannatusta.* Huh huh sano jänis pakkasella!
- Mitään pakkoa
Nokia Mission johtaja Markku Koivisto erosi kirkosta.
Uuden kirkkokunnan taloutta hoidetaan vanhan testamentin aikaisin tavoin keräämällä kymmenyksiä jäseniltä.
– Mitään pakkoa kymmenyksen maksamiseen ei ole, korostaa Koivisto.
Nokia Missio maksaa hänelle samaa kirkkoherran palkkaa kuin luterilainen kirkkokin.
– Jos haluaisin rikastua, niin en minä tätä työtä tekisi.- kaikki papit haluavat
On se törkeää, kun papit ja saarnaajat tienaavat 60-70.000 euroa ja enemmänkin ja sitten nöyristelevät, että ei tällä rikastu. Mitä he oikein kuvittelevat? Suurin osa niistä mummoista ja papoista, jotka uhraavat eurojansa sinne kolehtiin ansaitsevat 1/3 osan siitä, hyvä jos sitäkään, mitä nämä armoitetut. Onko oikein? Ei.
- hirvas
jo ajat sitten, että NM ja Koivisto ovat kuplia, jotka puhkeavat melko nopeasti.
Arvelin itse näin tilannetta vuosi sitten:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000217&posting=22000000023981556- ja kestävyydestä
Lähinnä ihmetyttää, että vedotaan Raamatun auktoriterttiin ja rohkaistaan elämään sen opetus todeksi. Kuitenkaan ei haluta erottaa lakia ja evankeliumia. Vaikuttaisi aivan kuin ihmiset haluttaisiin saada lainomaiseen uskonkuuliaisuuteen. Epäilen pahasti, että innokkaat kannattajat asetetaan siten ihmiskilviksi omien päämäärien edistämiseksi. Nykyisin näyttäisi olevan vanhanaikaista ja suorastaan nynnymäistä tunnistaa itsessään pohjaton syntisyys ja tarve turvata Kristuksen lunastustyön täydellisyyteen. Mielummin kierrellään omaa raadollisuutta ja yritetään lepytellä Jumalaa omilla töillä. Nokia Missio ei liene tässä kohdin vähiten kunnostautunut. Kuitenkin monet nääntyvät vaatimusten ja itsepetoksen alla. Peräänkuuluttaisin vastuuta paimenille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52752Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062591Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv182307Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.481889Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141453- 321453
- 1771173
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201073En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.65960