Oikeudenkäynti kirjallisuuden

maksuista!

Onko tässä oikeudenkäynnissä pohja sille että lehdistä-kirjoista ei ovilla oteta enää maksua?

Jos ajattelee asiaa taaksepäin, niin aika osuu aika hyvin kohdalle, mutta selitys oli silloin jotain muuta, siihen suuntaan että "jos työ ei ole Jehovasta niin se kaatuu jne"!

Lainaus Wikipediasta:

"Järjestöllä oli 1990-luvulle saakka käytössä erityinen kirjallisuuden hinnasto, jonka perusteella veloitettaessa jokainen seurakunnan julistaja hankki kirjallisuutta omaan käyttöönsä ja myytäväksi ovelta ovelle -työssä. Vuoden 1990 tammikuussa Yhdysvaltojen korkein oikeus päätti uskonnollista kirjallisuutta myyvän televisio-evankelistan Jimmy Swaggardin tapauksessa, että uskonnollisen kirjallisuuden myynnistä täytyi maksaa veroa.

Vartiotorni-seura toimitti tapauksen oikeuskäsittelyn yhteydessä ns. amicus curiae -vetoomuksen, jolla se vetosi uskonnollisen kirjallisuuden myynnin verovapauden säilyttämisen puolesta. Maaliskuusta 1990 alkaen kirjallisuudella ei ollut Yhdysvalloissa enää hinnastoa, vaan kirjallisuuden tuottaminen rahoitettiin vapaaehtoisin lahjoituksin.

Käytäntö levisi vuosikymmenen kuluessa useimpiin maihin, joissa liike toimii. Nykyään Vartiotorni-lehteä ja muita Jehovan todistajien julkaisuja jaetaan ilmaiseksi tarjoten vastaanottajalle mahdollisuus vapaaehtoisen lahjoituksen antamiseen"

Linkki: http://fi.wikipedia.org/wiki/Jehovan_todistajat

4

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nääkin oli

      1800 - 1900 luvun taitteessa Veli Russel kustansi julkaisuaan omilla varoillaan.

      • Russelilainen

        Miten Russelin kirjoittelu ja julkaisutoiminta liittyy jehovantodistajiin?

        Muistaakseni Russel perusti raamatuntutkijat, joista jehovantodistajat aikoinaan lahkoutuivat.

        Jos Russel menisi opetuksineen valtakunnan salille niin häntä ei laskettaisi edes lavalle partansa vuoksi. Sitten parranleikkuun jälkeen hän pääsisi ehkä muutaman sanan sanomaan, mutta saisi häädön puhujalavalta ja luopion leiman muitta mutkitta, koska hänen opetuksensa ei millään tavalla sovi jt-lahkon opetuksiin.


    • nääkin oli.............

      1800 - 1900 luvun taitteessa Veli Russel kustansi julkaisuaan omilla varoillaan.

      Hänestä kerrotaan:
      "25-vuotiaana Russell alkoi vuonna 1877 myydä liikeyritystään ja ryhtyi kokoajan saarnaamistoimintaan. Siitä lähtien hän matkusti kaupungista kaupunkiin ja piti raamatullisia puheita yleisissä kokouksissa, kaduilla ja protestanttisissa kirkoissa. Tämän toiminnan johdosta hän tuli tunnetuksi ”pastori” Russellina. Hän päätti sijoittaa omaisuutensa työn edistämiseksi, vihkiä elämänsä asialle, kieltää kolehdit kaikissa kokouksissa ja luottaa vapaaehtoisiin lahjoituksiin työn jatkamiseksi sen jälkeen kun hänen omat varansa loppuisivat." (Jehovan todistajien vuosikirja 1980)

    • Markku_Meilo

      >>Onko tässä oikeudenkäynnissä pohja sille että lehdistä-kirjoista ei ovilla oteta enää maksua?

      Vartiotorniseura karsastaa kaikenlaisten yhteiskunnallisten maksujen suorittamista. Saksassa ja Ranskassa jäivät boseen ja saivat korotetut maksut. Saksassa tekivät netskiä konventtiruokailusta, mutta eivät maksaneet siitä veroa, Ranskassa jättivät maksamatta jonkin sortin paikallista tapaturmavakuutusta ja yhden vakavan tapaturman yhteydessä asia tuli julki. Seurauksena taannehtiva ja korotettu maksu.

      Jo noiden kahden esimerkin pohjalta voi päätellä miten Vartiotorniseura suhtautuu yhteiskunnan säätämiin maksuihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      64
      4431
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      97
      3678
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3321
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    5. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      18
      1879
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1129
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      82
      819
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      44
      803
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      105
      797
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      764
    Aihe