olen antanut vuokralaiselle autopaikan ja hän maksaa siitä vähemmän minulle kuin mitä itse maksan siitä taloyhtiölle. Enkö kuitenkin saa vähentää vuokrasta sen mitä itse maksan siitä? Vai saako vähentää vain sen mitä se vuokralainen maksaa?
vuokrahuoneiston vähennykset?
taas pitää vääntää
4317
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Siis vähennät sen, mitä itse maksat ja tuloutat sen, mitä vuokralainen maksaa.
myöskin vähentää jäsenmaksun vuokranantajien liittoon ja samoin alaan liittyvää kirjallisuutta vähän?
Kyllä saat. Monet ei vain viitsi pikkusummien lappuja talletella. Tallelokeron vuokra menee läpi, täytyyhän ne vuokrasopimukset olla varmassa paikassa ja ainakin jos osakekirja on vapaana. Matkakulut, mikäli joutuu esimerkiksi hellaa uusimaan tai muuten käymään tarkastuksella, usein unohtuvat ihmisiltä tai ovat tietämättömiä.
Eipä saa tappiota vähentää asunnon vuokratulosta sillä ei tapahdu vakaassa tulonhankkimistarkoituksessa tuo autopaikan vuokraaminen.
Autopaikka ja asunto-osake katsotaan erillisiksi subjekteiksi, oikeuskäytäntöäkin löytyy.