Kreml-mielisen Poliittisen teknologian keskuksen johtaja Dmitri Orlov julisti Yhtenäisen Venäjän vaalitilaisuudessa "kansallisen suuruuden ohjelman".
Siihen kuuluu miehitetty kuulento vuoteen 2012 mennessä, maailman viidenneksi suurin kokonaisbruttokansantuote vuoteen 2020 mennessä ja miehitetty Mars-lento vuoteen 2025 mennessä.
Viron hallituksellakin on tavoite, joskin luonnollisesti erilaiset konstit sen toteuttamiseen, Viro suosii vapaata taloutta ja Venäjä hallitusohjelmia sekä kontrollia. Ja se virolaisten tavoita: BKT henkeä kohti pitäisi nousta Euroopan kärkiviisikkoon vuoteen 2020 mennessä.
Mitäpä arvelette, kumpiko mahtaa todennäköisemmin onnistua toteuttamaan visionsa?
Venäjällä paljon puhetta
8
225
Vastaukset
- on maailman
vapain markkinatalous. Sääntöjä ei juurikaan ole. Ay-liikettä ei käytännössä ole lainkaan. Ainoastaan strategisesti tärkeitä aloja kuten energiateollisuutta kontrolloidaan.
- kyllä
ja se käyttää sitä usein säännöistä huolimatta, Venäjä on Ugandan luokkaa korruptiossa. Yrityksen perustamiseen kuluu keskimäärin 19 toimenpidettä ja 234 päivää, Suomessakin taas murto-osa tästä.
Venäjän tullit ovat korkeita, myös raakapuun vienti poislukien. Keskimääräinen tulliaste on 17,9 prosenttia.
Veroaste toisaalta on alhainen, mutta voiteluun ja oikeusprosesseihin menevät rahat neutraloivat sen vetovoimaa tehokkaasti. - suomalaisyrittäjät
kyllä kirjoitti:
ja se käyttää sitä usein säännöistä huolimatta, Venäjä on Ugandan luokkaa korruptiossa. Yrityksen perustamiseen kuluu keskimäärin 19 toimenpidettä ja 234 päivää, Suomessakin taas murto-osa tästä.
Venäjän tullit ovat korkeita, myös raakapuun vienti poislukien. Keskimääräinen tulliaste on 17,9 prosenttia.
Veroaste toisaalta on alhainen, mutta voiteluun ja oikeusprosesseihin menevät rahat neutraloivat sen vetovoimaa tehokkaasti.sanovat talouslehdissä yhteen ääneen suomalaisten yritysten suurimmaksi uhaksi pudota pois kelkasta Venäjän kasvavilta markkinoilta. Esimerkiksi saksalaiset rynnivät Venäjän markkinoille, mutta pelkäävät.
- sanoa
suomalaisyrittäjät kirjoitti:
sanovat talouslehdissä yhteen ääneen suomalaisten yritysten suurimmaksi uhaksi pudota pois kelkasta Venäjän kasvavilta markkinoilta. Esimerkiksi saksalaiset rynnivät Venäjän markkinoille, mutta pelkäävät.
suomalaiset pelkäävät mennä Venäjälle tekemään bisnestä
- fiksaatio idänkauppaan
suomalaisyrittäjät kirjoitti:
sanovat talouslehdissä yhteen ääneen suomalaisten yritysten suurimmaksi uhaksi pudota pois kelkasta Venäjän kasvavilta markkinoilta. Esimerkiksi saksalaiset rynnivät Venäjän markkinoille, mutta pelkäävät.
...neukkuajoilta peräisin, mutta olkoon. Hallitus tuskin estää yrittäjiä toimimasta Venäjällä, sijoittaa voivat siis jos haluavat. Mikäli saavat nenilleen, kantakoot myös vastuun itse. Ei ole hallituksen tehtävä pelastaa uhkapelureita. Onhan se niitä idänsuhteita yrittänyt parantaakin, miljardeilla ja presidenttitason vierailuilla, mutta vaikutus on ollut olematon. Veronmaksajien rahat menevät kankkulan kaivoon jos valtio yritetään valjastaa idänkaupan vetojuhdaksi.
Mikäli saksalaiset yritykset eivät viitsi sijoittaa Venäjälle, sekin on heidän oma päätöksensä. Hallitus sitä ei ole estänyt.
- miksi...
viesti ei näy?
- molemmilla
Mahdottomia.
Avaruusteknologiset tavoitteet Venäjällä mahdollisia jos tahtoa löytyy. - villilänsi
Venäjällähän on maailman vapain markkinatalous. Sääntöjä ei juurikaan ole. Ay-liikettä ei käytännössä ole lainkaan. Ainoastaan strategisesti tärkeitä aloja kuten energiateollisuutta kontrolloidaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17113043
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545458Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454830Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392798Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1211979Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1131725Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3671655Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1081538Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361481