Mitä testejä

vielä voisi tedä??

Tyttäreni täyttää nyt 9-vuotta.Allergia oireita löytyy takareisistä,pakaroista,taipeista.Tukkonen nenä kiusaa päivästä toiseen ja suun kautta hengittäminen on tullut jo tavaksi.Olen käynyt lääkäreillä tässä vuosien varrella.Joku sanoo että on taipumusta atooppiseen ja saankin sitten isot rasva ämpäri reseptit,mikä on kyllä hyvä asia. =) Välillä allergiat on poissa kokonaan ja iho suorastaan hehkuu hyvinvointia.Onko näin atooppisella? Sitten se puhkeaa taas kamalaksi ja kutisee.Kävimme allergia testeissä ja mitään paukamia ei noussut. Olin yllättynyt toisaalta,odotin jo että saan syyllisen kiinni. ;) Itse kärsin samoista oireista lapsena.Minulle tehtiin laajat testit selkään ja löytyiki jotain ihan perus, niinkuin suklaata,herne..en muista.Sain vetyleenisiniä (tai jotain sellaista) joka kuivatti ne allergiat ja se kyllä tehosi.Olin myös todella tukkoinen lapsena ja suun kautta hengittelijä mutta sitten kitarisat lähti ja oireet hävis sen myötä.Olen kysellyt tyttäreni kitarisoista ja nielusta yleensäkin,ihan normaalit kuulemma.Todella häiritsevä asia on tyttäreni pahan hajuinen hengitys.Kävin hammaslääkärillä kun luulin että suussa mätänee jokin,mutta hampaat olivat loisto kunnossa ja hyvin hoidetut.Hampulääkäri sanoi että hengityksen haju johtuu nenän kautta hengittämisestä.. No okei,sehän jo olikin olemassa oleva ongelma ja selvisi sekin.Mutta..lupasin tyttärelleni että selvitämme kaikki mahdollisuudet että voitas päästä tuosta inhottavsta asiasta.Onko olemassa vielä jotain testejä,ei siinä käsi testissä nyt paljoa selviä..muutama aine.En ole havainnut mitään heinänuhaa tms. kenelläkään perheessä,joten en usko että se liittyisi siihenkään.Pölyt pyrin pitämään poissa kotoolta jotta se ei lisäisi tukkoisuutta.Jos joku on kokenut samansuuntaista olis tosi kiva kuulla mitä olis tehtävissä. Hyvää kevään odotusta kaikille!! =) =)

3

508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nämä

      kokeet verestä myöskin?

      • mitään

        verikokeita ei ole otettu.Lääkäri ei ole passittanut verikokeeseen.Täytyypi nyt sitten selvittää tuo asia ja mennä tietysti verikokeisiin. Kiitos vastauksesta!! =)


    • 4:n äiti

      Onko iho pahempi/parempi tiettyihin vuodenaikoihin vai vaihteleeko se ihan satunnaisesti? Keväällä on siitepölyt. Ne voivat aiheuttaa joillakin myös iho-oireita.

      Olen kuullut, että jollain yksityisellä klinikalla (Helsingissä ja Tampereella) tehdään sellaisia allergiatestejä, joita julkisella puolella ei tehdä. Maksaa jotain 200 euroa, ja tutkitaan n. 80 eri ruoka-ainetta. Se on yksi verikoe, ja se veri tutkitaan jossain ulkomailla. Tuloksia joutuu odottelemaan kuukauden verran.

      Oletko kokeillut tytölle mitään suun kautta annettavaa allergialääkettä? Tuon ikäiselle niitä saa jo apteekista ilman reseptiäkin, esim. Zyrtec, Heinix, Tuulix jne. tabletteja. Jos sellaisista on apua, on se merkki siitä, että kyse on allergiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      26
      2607
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      91
      1024
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      881
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      855
    5. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      837
    6. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      817
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      790
    8. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      64
      777
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      704
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      135
      688
    Aihe