Mitä testejä

vielä voisi tedä??

Tyttäreni täyttää nyt 9-vuotta.Allergia oireita löytyy takareisistä,pakaroista,taipeista.Tukkonen nenä kiusaa päivästä toiseen ja suun kautta hengittäminen on tullut jo tavaksi.Olen käynyt lääkäreillä tässä vuosien varrella.Joku sanoo että on taipumusta atooppiseen ja saankin sitten isot rasva ämpäri reseptit,mikä on kyllä hyvä asia. =) Välillä allergiat on poissa kokonaan ja iho suorastaan hehkuu hyvinvointia.Onko näin atooppisella? Sitten se puhkeaa taas kamalaksi ja kutisee.Kävimme allergia testeissä ja mitään paukamia ei noussut. Olin yllättynyt toisaalta,odotin jo että saan syyllisen kiinni. ;) Itse kärsin samoista oireista lapsena.Minulle tehtiin laajat testit selkään ja löytyiki jotain ihan perus, niinkuin suklaata,herne..en muista.Sain vetyleenisiniä (tai jotain sellaista) joka kuivatti ne allergiat ja se kyllä tehosi.Olin myös todella tukkoinen lapsena ja suun kautta hengittelijä mutta sitten kitarisat lähti ja oireet hävis sen myötä.Olen kysellyt tyttäreni kitarisoista ja nielusta yleensäkin,ihan normaalit kuulemma.Todella häiritsevä asia on tyttäreni pahan hajuinen hengitys.Kävin hammaslääkärillä kun luulin että suussa mätänee jokin,mutta hampaat olivat loisto kunnossa ja hyvin hoidetut.Hampulääkäri sanoi että hengityksen haju johtuu nenän kautta hengittämisestä.. No okei,sehän jo olikin olemassa oleva ongelma ja selvisi sekin.Mutta..lupasin tyttärelleni että selvitämme kaikki mahdollisuudet että voitas päästä tuosta inhottavsta asiasta.Onko olemassa vielä jotain testejä,ei siinä käsi testissä nyt paljoa selviä..muutama aine.En ole havainnut mitään heinänuhaa tms. kenelläkään perheessä,joten en usko että se liittyisi siihenkään.Pölyt pyrin pitämään poissa kotoolta jotta se ei lisäisi tukkoisuutta.Jos joku on kokenut samansuuntaista olis tosi kiva kuulla mitä olis tehtävissä. Hyvää kevään odotusta kaikille!! =) =)

3

550

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nämä

      kokeet verestä myöskin?

      • mitään

        verikokeita ei ole otettu.Lääkäri ei ole passittanut verikokeeseen.Täytyypi nyt sitten selvittää tuo asia ja mennä tietysti verikokeisiin. Kiitos vastauksesta!! =)


    • 4:n äiti

      Onko iho pahempi/parempi tiettyihin vuodenaikoihin vai vaihteleeko se ihan satunnaisesti? Keväällä on siitepölyt. Ne voivat aiheuttaa joillakin myös iho-oireita.

      Olen kuullut, että jollain yksityisellä klinikalla (Helsingissä ja Tampereella) tehdään sellaisia allergiatestejä, joita julkisella puolella ei tehdä. Maksaa jotain 200 euroa, ja tutkitaan n. 80 eri ruoka-ainetta. Se on yksi verikoe, ja se veri tutkitaan jossain ulkomailla. Tuloksia joutuu odottelemaan kuukauden verran.

      Oletko kokeillut tytölle mitään suun kautta annettavaa allergialääkettä? Tuon ikäiselle niitä saa jo apteekista ilman reseptiäkin, esim. Zyrtec, Heinix, Tuulix jne. tabletteja. Jos sellaisista on apua, on se merkki siitä, että kyse on allergiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      389
      969
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      242
      789
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      716
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      72
      698
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      71
      671
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      645
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      36
      630
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      601
    Aihe