Laadukasta mediaa!

Ilkka Luoma

Politiikassa on yksi tärkeä asia - se on totuudessa pysyminen, tai ainakin parhaassa ja vilpittömimmässä. Tänään leviää pitkin nettiä, mediaa ja uutisointia miltei olematon asia - erään poliitikon ajojahti. Jätettäisiin olemattomat viestit ja keskityttäisiin asioihin, joilla on kansakunnalle merkitystä.

Eräs viihdelehti pintaliitojuoruineen hehkuttaa totuuden asialla lietsoakseen irtonumeromyyntiä ja ottaakseen itselleen roolin totuuden esille tuojana.

En usko, että todella kansakunta olisi niin yksinkertaista, että tähän vipuun menisi. Kannustaisin ihmisiä ottamaan kantaa ja näkemään maatiaisjärkinen totuus ja tämän toteuttaminen myöhemmin vaaliuurnilla, kun sen aika on.

Lehtien ostaminen Suomessa on vapaan tahdon mukaista - mutta nyt on oiva paikka näyttää oma ajattelemisen aihe ja asettaa asiat tärkeysjärjestykseen - keskustellaan vaikka nopean toiminnan joukoista ja Natosta tai Venäjästä meille mahdollisuutena tai vaikkapa uhkana, mutta ottakaamme kantaa oleellisen, merkitsevän ja kansakuntaa vaikuttavan median ja uutisoinnin puolesta! Allekirjoita, jos olet tyytymätön median tapaan nähdä ylipaisunut tekstarikohu pitkin Suomen niemeä.

Tämä ei ole boikottipyyntö, tämä on pyyntö ottaa irtiottoa uutisoinnista, joilla ei ole todellista merkitystä arkiseen elämäämme.

http://www.adressit.com/hymy

14

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uutisjuoruja
      • jos ovat nuo toiset

        Tälläistä keskustelua ei tulisi lainkaan, jos uhrina olisivat muiden puolueiden kuin kokoomuksen edustajat.
        Ihme, että demari saatiin kaatumaan ja vieläpä lähes ilman aihetta.


      • tälle typerälle vouhkamiselle
        jos ovat nuo toiset kirjoitti:

        Tälläistä keskustelua ei tulisi lainkaan, jos uhrina olisivat muiden puolueiden kuin kokoomuksen edustajat.
        Ihme, että demari saatiin kaatumaan ja vieläpä lähes ilman aihetta.

        kirjoitan.


    • kaikki maailman

      mediaattorikuluttajat - liittykää yhteen!

      • ja oppi syntiselle

        ja armahdus oppivalle :)


      • nimi adressiin

    • tässä jää moni asia

      huomaamatta.

      esimerkiksi nyt lindén hykertelee itsekseen kun hänen sensuurikohunsa ja neuvottomuutensa tietotekniikan edessä on unohdettu (opinnoistaan huolimatta).

      tässä saa myös matti 'mediamies-my-ass' vanhanen rauhassa ja salassa - kuten hänen taktiikkansa on - valmistella taas jotakin "sosiaalista" parannusta oikealla kädellä kun vasemmalla kädellä jotakin kohta on leikattu.

      iken tulisi mielestäni luopua kokoomuksen puolesta ministerin paikastaan. hän tuottaa nyt vahinkoa tuolle puolueelle. samoin lindénkin voisi vähin äänin poistua ennen kuin kansan katse siirtyy jälleen häneen ja etenkin hänen erittäin heikkoon kompetenssiin valtiomiehenä - eikun henkilönä, naisena.

    • llaan

      I´m in.

    • ryhtynyt

      hymy-lehden myyntimiehiksi, kampanja onnistui, majavahattu katainen antaa potkut Kanervalle.

      • Kataisella on vähemmän

        todellista ammattitaitoa hoitaa korkea posti. Kokoomuksen olisi syytä vaihtaa puheenjohtajaa.


      • nimi adressiin!

        jeps.


      • vaikutti Suomen

        ulkopolitiikkaan, nyt saimme varsinaisen Nato-ohjuksen hallitukseen, joka ei ole koskaan ymmärtänyt Venäjästä yhtään mitään, onko tuo edes työtä varsinaisesti tehnyt?


      • avoin "kansalaiskapina...

        arveluttavaa, häikäilemätöntä ja haastavaa mediaa vastaan. Ainakin keskustelu on aloitettava välittömästi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7964
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2254
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      2161
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1725
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1237
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1231
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1123
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      841
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      776
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      742
    Aihe