Ekumenia ja eksytys

Mitäs tämä nyt taas on? Adventtikirkon johtaja joukkoineen eksyttämässä luterilaisessa kirkossa:

"Jumalanpalvelus Ev.lut. kirkossa
19.4.2008 11:00
Lauantaina jumalanpalvelus Nummelan srk-keskuksessa. Vieraana Adventtikirkon johtaja Atte Helminen ja hänen mukanaan puhujana Raafat Kamal Advettikirkon Trans-Euroopan osastosta. Tervetuloa!"
http://sykkivasydan.palvelee.fi/kalenteri.html

9

377

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • menisin mutta kun

      en ole paikalla silloin. Vahinko, mutta kiitos nyt kuitenkin. JA samalla kiitos kun olet tehnyt minut tutuksi Ellen G Whiten kirjoitusten kanssa. Toden sanoakseni en ollut aikaisemmin koskaan edes kuullut hänestä puhuttavan, ennenkuin toit "puoliväkisin" hänet tietoisuuteeni. Kiitos siitäkin, teit tietämättäsi hyvän työn. Uskomattomat ovat Jumalan tiet. Hän teettää työnsä kellä haluaa. Hän petti saatanan oikeudenmukaisuudellaan ja rakkaudellaan. Tai oikeastaan saatana petti itse itsensä kun luuli teoillaan voittavansa Jumalan (uskomattoman itsekeskeistä luulemista) ja nyt sinäkin teet juuri niinkuin Jumala teettää. Luulet tekeväsi muuta kuin teet, mutta todellisuudessa olet kuin koira joka ajaa Jeesuksen omat karsinaansa.

    • suhteellisen

      hyvältä.
      Sapattijumalan palvelus on paikallaan kirkossa, kun ei mene sunnuntai liturkioihin sekaantumaan.

    • kyse on

      ADVENTTIKIRKON jumalanpalveluksesta.

    • ylifariseus

      Adventistien silmät osatotuuksista, jotka tarvitsevatkin lisä selvennyksiä.

      Naispappeja on ja pappeja ei ole ollenkaan, on viimeinen väärä tulkinta pappeuden perusteista.

      Ekumeeniassa ollaan mukana ja ekumeeniassa ei olla mukana, ja kuitenkin ollaan mukana porttokirkon karkeloissa.
      Sapattia vietetään auringon laskusta auringon laskuun, vaikka kaamoksen aikaan aurinko ei nouse, eikä laske horisontin ylä tai alapuolelle havaittavalla tavalla.
      Keskikesällä aurinko ei laske horisontin alapuolelle öin, eikä päivin, mutta ilta tulee kuitenkin auringosta huolimatta.

      Näin vietetään Luterilaisten kanssa yhteistä sapattia puoleen yöhön asti, sillä Luterilaiset aloittavat pyhäpäivänsä klo 18.00 lauantai-iltana.

      Riitta tarkastelee asioita järkevin perustein, jotka johtavat asioiden tutkisteluihin, sekä hengellisiltä ja historiallisilta puolilta, jotka osoittautuvat näkemyksiltään osa totuuksiksi tai hengellisiksi arvioinniksi tapahtumien kulusta.

      Riitan kirjoitukset eivät halvenna Adventtisanomaa , vaan antavat mahdollisuuden tutkia asioita vastakkaistenkin näkemyksien pohjalta ja jos ne ovat oikeita on Riitalla lopulta kokoava merkitys totuudelle kirjoituksissaan.

      Osa totuuksia ovat Israelin maallinen ja hengellinen merkitys lopun ajassa, sapatin ajoitus, ykseyteen pyrkimisen perusteet ja vallan-alaisuuden muuttuneet perusteet pappeuteen.

      Pyhäköistäkin on eriäviä käsityksiä maallisen ja taivaallisen temppelin vertauskuvallisesta yhteydestä toisiinsa ja se vaatiikin syvällistä tutkimista aiheesta joka on ainakin osaltaan oikein.
      Kirja "Suuri Taistelu" onkin johtanut miljoonia uskoon, eikä Riitta ole vahingoittanut sitä kirjoituksillaan, sillä Riitta ei väärentele kirjoituksiaan.

    • siranja

      Et ole tainnut kuulla, että luterilainen kirkko ja adventtikirkko ovat yhdessä tutkineet oppinsa perusasioita ja tulleet siihen tulokseen, että pelastuksen pohja on sama: Jeesus Kristus, hänen ristinkuolemansa meidän syntiemme tähden ja toivo hänen toisesta tulemisestaan ja pääsy taivaan kotiin Jeesuksen veren turvin.

    • vuokratiloissa

      Adventtikirkko vuokraa omia kirkkotilojaan muille kirkkokunnille tarvittaessa ja samoin myös toisinpäin. Näin toimivat tosi kristityt!

      • Joku koettaa silotella sellaisella valheella,
        että siinähän on kyse advarien omasta kokokuksesta
        vuokratiloissa. Kunpa olisikin niin, että vuokra-
        tiloissa vaan.
        Mutta ilmoituksessahan sanotaan selvästi, että
        Adventtikirkon johtahja on sielllä "vierailevana
        puhujana" - vierailevana opettajana.

        Kyllä ilmoituksesta ensi alkuun saa käsityksen,
        että Atte vierailee Ev.lut. kirkon tilaisuudessa.
        Ehkä niin on tarkoitettukin.
        Ilmiselvä kalastelun meininki!


      • vastakkainasettelut.
        AnttiVKantola kirjoitti:

        Joku koettaa silotella sellaisella valheella,
        että siinähän on kyse advarien omasta kokokuksesta
        vuokratiloissa. Kunpa olisikin niin, että vuokra-
        tiloissa vaan.
        Mutta ilmoituksessahan sanotaan selvästi, että
        Adventtikirkon johtahja on sielllä "vierailevana
        puhujana" - vierailevana opettajana.

        Kyllä ilmoituksesta ensi alkuun saa käsityksen,
        että Atte vierailee Ev.lut. kirkon tilaisuudessa.
        Ehkä niin on tarkoitettukin.
        Ilmiselvä kalastelun meininki!

        Miksi kaikki kielteisyys?

        Meidän kirkossa kävi nyt edesmennyt Helluntaikirkon pappi viime vuonna puhumassa evl. kirkossa niin, oliko se kalastusta?

        Vai onko se mielestäsi sitä, mitä Fil. 1 luku kirjoittaa?

        Ollaanko me kristityt jengiläisiä, eli sodassa keskenämme? Eli kun joku astuu reviirille, niin pyssyt tai miekat esille.
        Tämä nurjallisuus uskonveljissä ja sisarissa -minua se oksettaa.

        Tänne tuli linkki Kuninkaan sotureiden uusille sivulle ja kun katselin siellä tuota vastakkain asettelua oppinäkemyksissä ja sen tuomasta hengenhedelmästä, niin ketä se rakentaa?
        Se murehduttaa mielen.

        Jos jotain rassaa toinen, niin jättää sen Isän huolehdittavaksi, onhan lusteistakin puhe Raamatussa. Mitä se opetus merkitsee?

        Matti.


      • veli.
        AnttiVKantola kirjoitti:

        Joku koettaa silotella sellaisella valheella,
        että siinähän on kyse advarien omasta kokokuksesta
        vuokratiloissa. Kunpa olisikin niin, että vuokra-
        tiloissa vaan.
        Mutta ilmoituksessahan sanotaan selvästi, että
        Adventtikirkon johtahja on sielllä "vierailevana
        puhujana" - vierailevana opettajana.

        Kyllä ilmoituksesta ensi alkuun saa käsityksen,
        että Atte vierailee Ev.lut. kirkon tilaisuudessa.
        Ehkä niin on tarkoitettukin.
        Ilmiselvä kalastelun meininki!

        Kyllä minä uskon edellisen viestiin.
        Miksi?

        Luterilaiset pitävät sunnuntaisin Jumalanpalveluksen ja tuo tilaisuus on lauantaina.
        Ja jos sitten päättelee peruskoulun 1.n luokan ajatuksella, niin jos Nummelassa käy ei Nummelelainen puhuja ja pappi niin hän on yksinkertaisesti vieraana.

        Näin yksinkertainen on kaava, vai mitä?
        Eli ko. paikan Adventtikirkko ja vieras, että Antti saa nyt pyytää naapurilta anteeksi, ettei jää syyntakeiseksi puheistaan.
        Kyse on vielä nämä adventtikirkon oma sivu, ei luterilainen,.

        No otetaan tähän kopio. 1.sen viestistä.

        Jumalanpalvelus Ev.lut. kirkossa
        19.4.2008 11:00
        Lauantaina jumalanpalvelus Nummelan srk-keskuksessa. Vieraana Adventtikirkon johtaja Atte Helminen ja hänen mukanaan puhujana Raafat Kamal Advettikirkon Trans-Euroopan osastosta. Tervetuloa!

        http://sykkivasydan.palvelee.fi/kalenteri.html

        http://www.vihdinseurakunta.fi/index.php?id=292

        Vai olenko väärässä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      58
      1442
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      25
      1063
    3. 80
      925
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      786
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      764
    6. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      695
    8. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      89
      690
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      11
      672
    10. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      646
    11. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      36
      630
    12. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      108
      611
    13. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      605
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      581
    15. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      572
    16. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      560
    17. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      503
    18. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      502
    19. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      37
      487
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      38
      481
    Aihe