Hei missä uuden Sampopankin sivuilla on erääntyvät maksut? Ei avoimet hyväksymättömät vaan ne mitkä on pistänyt maksuun pitkälle vuotta eteenpäin? Ehkä olen sokea mutten löydä tuota kohtaa. Löydän vain saajaluettelon ja hyväksymättömät maksut.
Hjelpppistä?
Hjelpppistä?
Vastaukset 10
Vanhimmat
ainakin mobiilipankissa ne löytyy klikkaamalla tilin nimeä.
kohdasta Tilit ja maksut meet sinne ja klikkaat tilin nimeä esim "Käyttötili" , sieltä ainaki itse löysin.
aika outo tuo mobiilipankki on, mutta se tuntuu toimivan ja on siinä oma logiikkansa kun sen viimein tajuaa.
Ainakin mobiilipankissa ne löytyy klikkaamalla tilin nimeä.
Kohdasta Tilit ja maksut menet sinne ja klikkaat tilin nimeä esim "Käyttötili" , sieltä ainaki itse löysin.
aika outo tuo mobiilipankki on, mutta se tuntuu toimivan ja on siinä kuitenkin oma logiikkansa kun sen viimein tajuaa.
Oma logiikkansa tosiaan. Sieltä löytyy kohta jossa voi tarkastella toistuvia maksuja klikkaamalla tilin alavalikkoa, mutta sitten tulee tenkkapoo:
2 vaihtoehtoa:
Printtaa tai tallenna tapahtumat tiedostona.
Heh, aika vekkuli mentetelmä ja muistutus siitä miten yksinkertainen on (OLI) kaunista. En minä halua tallentaa tai printtaa mitään minä haluan vain nähdä listan siitä mitä olen pistänyt maksuun millekin päivälle. Ehkä Sampopankin ohelle tulisi asiakkaan pitää päiväkirjaa maksuistaan:
Dear Diary 01042008 Niin monta laskua joita en muista mitä olen tililtä lähtemään näpytellyt sitä mukaa kun niitä luukusta tupsahtaa. Et kertoisi mitä kuun ensimmäisenä tulee tililtä katomaan kas itse en sitä muista.
;-)
Otin kaikki tiedot talteen helposti oman tietokoneeni PrintScreen nappulalla.
Laitoin kaikki PrintScreen-kuvat jemmaan omalle koneelle, omaan hakemistoon.
Olen kai onnekas tässä sopassa, kun kaikki on tililläni toistaiseksi oikein.
Täytynee käyttää tuota kikkaa. Toisaalta printscreenin joutuu senkin tallentamaan ja jos oma kone jumittuu, menettää kaiken ellei säilö joka tapahtumaa kiekolle tai jopa paperille niin kuin ennen vanhaan.
Hauska muuten tuo miten ennen näki tilin tapahtumista suoraan mitä oli mennyt ja mitä tullut minnekin - siis tilin tapahtumista. Nyt näkee sanan: siirto ja tulon kohdalla on kirjekuori. Kun sitä klikkaa näkee mistä tulo on kotoisin. Voisiko asiaa vielä enemmän monimutkaistaa.
Täällä on myös käyty polemiikkia siitä pelittääkö Sampo paremmin IE:llä. Kokeilin. Ei ollut mitä panna maksuun mutta huomasin IE:n käyttäytyvän Sampopankissa niin että eri tapahtumat avasivat uuden lehden näin tuloksena 3 eri lehteä/sivua.
Mä olen lukenut että ainakin jotkut firmat ei hyväksy kuvankaappauksia ns. verkkokuittina maksusta, kuvankaappaukset kun on helppo väärentää. Sen takia olis ihan fiksua tallentaa kuitti sellaisenaan ja vielä tulostaakin jos joskus joku firma alkaa karhuamaan maksua joka on kuitenkin maksettu. Mä tulostan JA tallennan kaikki kuitit. Otan niistä vielä varmuuskopiotkin.
Mutta eikö tässä mennä ajassa taaksepäin siihen aikaan kun oli vielä pankkikirjat. Niistä näkyi jokainen liike tilillä.
" Mä olen lukenut että ainakin jotkut firmat ei hyväksy kuvankaappauksia ns. verkkokuittina maksusta,...."
Asia on varmaankin juuri näin. Otin kuvankaappaukset vain itseäni varten, että voin seurata tapahtumia sitten myöhemminkin.
Kuvankaappauksia tosiaan käytän vain sen seuraamiseen, ovatko tilitapahtumat oikein.
Tähän asti tapahtumat tililläni ovat oikein.
Jos pääsen irti Sampo-pankista ja johonkin oikeaan pankkiin taas asiakkaaksi, niin en sitten enää tarvii noita kuvia.
Erääntyvien maksujen summa näkyy tilikohtaisesti alareunassa.
Ennen sai listan kaikkien tilien erääntyvistä maksuista.
Suoraveloituksissa on häikkää, minun oli vaihtanut tiliä itsestään eikä sen vuoksi mennyt suoraveloituksena.