No niin. Itselläni ollut kesärenkaat alla vasta viikon verran. Piti kitkarenkailla ajella siihen asti, kun keli oli ailahtelevainen.
Entä te nastarenkaita käyttävät? Onhan lain pykälä selvä? Siis että pääsiäisen jälkeisen maanantain jälkeen nastarengas saa olla alla vain kelin vaatiessa! Yllättäen vielä eilen näkyi kaupungilla monessa autossa nastarenkaat. Ollut siis kiireinen yö monella autonomistajalla, vai onko?
Tarkoittaa sitä, että tällä hetkellä Tampereen eteläpuolisessa Suomessa kesärengas on ainut oikea ja järkevä rengas. Kitkarenkaalla saattaa pärjätä myös. Nastarengas on tänään valitettavan laiton ja 10 asteen lämpötilassa myös täysin turha rengasvalinta, kuten lähes koko talven!
Sarkastinen KIITOS vielä kaikille nastarenkaita tänäkin talvena käyttäneille. Jo on valtatiet taas karkeassa ja surkeassa kunnossa koko talven kestänään nastarengasautoilun johdosta. Myönnettäköön, että nastarenkaiden käyttö on lain puitteissa sallittua, joten en siitä voi valittaa. Mutta nyt kun on kesäkeli, niin nastat voi aika vauhdilla vaihtaa kesärenkaisiin, kiitos.
t. Kitkarenkailla vuodesta 2000
Entä te nastarenkaita käyttävät? Onhan lain pykälä selvä? Siis että pääsiäisen jälkeisen maanantain jälkeen nastarengas saa olla alla vain kelin vaatiessa! Yllättäen vielä eilen näkyi kaupungilla monessa autossa nastarenkaat. Ollut siis kiireinen yö monella autonomistajalla, vai onko?
Tarkoittaa sitä, että tällä hetkellä Tampereen eteläpuolisessa Suomessa kesärengas on ainut oikea ja järkevä rengas. Kitkarenkaalla saattaa pärjätä myös. Nastarengas on tänään valitettavan laiton ja 10 asteen lämpötilassa myös täysin turha rengasvalinta, kuten lähes koko talven!
Sarkastinen KIITOS vielä kaikille nastarenkaita tänäkin talvena käyttäneille. Jo on valtatiet taas karkeassa ja surkeassa kunnossa koko talven kestänään nastarengasautoilun johdosta. Myönnettäköön, että nastarenkaiden käyttö on lain puitteissa sallittua, joten en siitä voi valittaa. Mutta nyt kun on kesäkeli, niin nastat voi aika vauhdilla vaihtaa kesärenkaisiin, kiitos.
t. Kitkarenkailla vuodesta 2000
Vastaukset 76
Vanhimmat
Teille valuvat lumien sulamisvedet napsahtavat öisin vielä jäähän.
Mutta sinuahan tämä ei haittaa, kun ei tartte aamuisin tienpäälle lähteä?
Noinhan se on, sulamisvedet voivat jäätyä.
Minua se ei haittaa, koska ajan autoa aina huolella ja varovaisesti. Tarkkailen keliä, liikennettä ja pidän tilaa ympärilläni. En puhu kännykkään, kirjoittele tekstiviestejä tai säädä jatkuvasti radiota autoillessani.
Kitkarenkaiden käyttö ainoina talvirenkaina opettaa varovaista ja ennakoivaa ajotapaa. Kitkoista kesärenkaisiin on minulle pieni siirtymä, koska edelleen autoa pitää ajaa järkeä käyttäen renkaista riippumatta. Tärkeintä on, että itse tiedostaa, miten kesärengas käyttäytyy lumella, loskassa tai jäällä ja ajaa ennakoiden sen mukaan. Ja kun keli on hyvä, voi nopeuden nostaa paljon kovemmaksi kuin nastarenkaita käyttävillä kokonaisriskiä lisäämättä. Sen verran paremmat ajo-ominaisuudet kesärengas tarjoaa sulalla asfaltilla, nastarenkaaseen verrattuna.
Lisäksi yöpakkaset ovat eteläisessä Suomessa toistaiseksi ohi! En tiedä missä asut, mutta täällä Länsi-Suomessa on ilmatieteenlaitoksen mukaan ollut viime yön alin lämpötila 5,2 astetta. En siis tiedä mistä jäätynyttä tietä edes löytäisi vaikka haluaisi?
on hyvä totuttautua ennakoivaan ajotapaan. Kitkarengashan vastaa liukkaalla jäisellä tiellä pidoltaan hyvää kesärengasta.
Silti kitkarenkailla ajetaan suhteessa vähemmän kolareita kuin nastarenkailla.
Onko kitkarengas sitten taitavan ja ennakoivan kuljettajan merkki? Nähtävästi kyllä.
Kitkamiehet jäävät kotiin kun keli on paha. Siinä syy. Samaan suuntaan vaikuttaa myös se, että kitkojen käyttökausi on keväällä ja syksyllä pitempi kuin nastoilla. Nastamiehillä on silloin kesärenkaat alla ja kelit yleensä hyvät.
Ei kitkakuskit autojaan kotiin jätä huonollakaan kelillä. Ei sellaista keliä olekaan jossa ei kitkoilla pärjäisi, mutta nastoilla pärjää.
Ajotottumuksista ja aivojen käytöstä siinä on kyse. Nastakuskit luottavat liikaa pikku metallinystyröihin.
Juu, olen samaa mieltä. Asenne oltava autoillessa oikea. Kitkarenkailla pärjää talven hyvin ja kesärenkailla pärjää jo huhtikuussa.
Nasatrenakiden nimiin vannovat eivät usein ole päässeet ajamaan nykyisiä kitkarenkaita. Uusi vasta sisäänajettu kitkarengas peittoaa kevyesti kuluneen nastarenkaan (vaikkei se vertailu ehkä reilu olisikaan).
et takuulla pärjää huhtikuussa muualla kun etelän ja lännen kaupungeissa, tai pääkaupunkiseudulla. Pohjoisemmaksi on turha tulla liukastelemaan vaikka miten ajaisit nätisti kesärenkailla.
Ei nyt vielä, aamuyön tunteina oli edelleen pakkasta, eli nastoilla ajan vielä. Päivällä on tosiaan kesäkelit, mutta on ihana kuunnella nastojen rapinaa ikkuna auki. Nastarenkaat on hyvä yleisrenkaat kesäkuulle saakka.
"ihana kuunnella nastojen rapinaa ikkuna auki. Nastarenkaat on hyvä yleisrenkaat kesäkuulle saakka."
Et ole ainut. Monella suomalaisella tuntuu olevan sama perversio.
Ruotsalaiset ovat jo siirtyneet kitkoihin, kun nastarenkaat kuluttavat tiet. Mutta Suomessa, ei tietenkään. Nastarenkailla ajellaan ainakin vappuun asti. Tai vielä pidempään!
P.S. Nastarenkailla ajo rikkoo lakia tällä hetkellä! Se on fakta. Eli yöllä voi ajaa nastoilla, mutta päiväksi pitää laittaa kesärenkaat! Ymmärretty? Jos on hankalaa, kannattaisi laittaa kitkarenkaat tai kesärenkaat alle...
"Nastarenkaat on hyvä yleisrenkaat kesäkuulle saakka."
Tämä on hyvä provo.
Samaan rataan voisi jatkaa, että kuulemma Italiassa ovat myös alkaneet käyttää nastarenkaita. Se on kuulemma tosi hyvä yleisrengas. Varmaan Kreikassa ja Saksassa nastarenkaat tulevat pian yleistymään, ja Espanjassa tietty. Nastarengas kun on mitä mainioin yleisrengas.
Ei kun ostamaan Nokain Tyresin osaketta. Kurssit nousuun! Ja kaikille nastarenkaat alle koko Euroopassa, onhan nastarengas "hyvä yleisrengas"!
Tänäkin aamuna Helsingissä oli lähes kaikkialla yöliukkautta parkkipaikoilla ja sivuteillä, joten poliisi esim. ei puutu millään tavalla talvirenkaiden käyttöön, loppuviikolle on luvattu kylmiä kelejä, joten huolesi on täysin turha.
Ei nastarenkaiden käyttö ole laitonta nyt eikä kesälläkään. Nyppii ne kesäkuussa talteen ja lyö takaisin kiinni syyskuussa.
Juu, minä vaihdan nastarenkaat kesärenkaisiin heti, kun maanteillämme ei enää liiku yhtään nopeusrajoitusta rikkovaa. Mutta niin kauan kuin noita ylinopeutta ajavia lainrikkojia riittää, niin kyllä sinne sopii rengaslakiakin rikkovat mukaan...
"Ei nastarenkaiden käyttö ole laitonta nyt eikä kesälläkään."
Jaa ei vai?
Nastallisten talvirenkaiden käyttö on sallittua marraskuun alusta pääsiäistä seuraavaan maanantaihin. Nastarenkaita saa käyttää muulloinkin, mikäli sää sitä edellyttää.
Jos sää ei edellytä nastarengasta, niin se on kiistatta laiton! En tosin tiedä antaako poliisi vaikapa rikesakon, vai miten käytännössä rankaisu tapahtuu, jos joku rallattelee nastat alla vaikkapa toukokuussa.
Helvetin yhtälöllä sä voit todeta tuollasta???????
Siis ensin vaahtoot pää punasena, että nastarenkaat ovat laittomat, sitten kuitenkin sun mukaasi ne olisivatkin lailliset yöllä?????
< P.S. Nastarenkailla ajo rikkoo lakia tällä hetkellä! Se on fakta. Eli yöllä voi ajaa nastoilla, mutta päiväksi pitää laittaa kesärenkaat! Ymmärretty? >
Onks meillä niinku kaksi eri "lakia", joita noudatetaan toista päivällä ja toista yöllä???
Ymmärretty ????????????
Sinä kotipoliisi ja kitkaspede mouhoa mitä haluat, mutta mikään kesä ei vielä ole. Nastarenkaat voi pitää alla aivan oikeutetusti ainakin huhtikuun loppuun. Oikeat poliisit eivät siitä sakota.
Kevätkelit ovat petollisia, joten ei kannata riskeerata ja vaihtaa nastarenkaita tässä vaiheessa vielä kesäkumeihin. Kyllähän se kitkaspedejä vituttaa, mutta niiden mitättömille kommenteille voi viitata kintaalla. Turvallisuus ennen kaikkea.
Kyllä se ajoturvallisuus lähtee kuskin asenteesta ja siitä, mitä korvien välissä tapahtuu.
Kitkarengas on turvallinen, jos ajaa sen mukaan.
Joku kirjoitti joskus, että:
" Kaikkein parasta olisi siirtyä täysin nastarenkaattomaan tiekulttuuriin.
Itävallassa alpeilla ei saa edes olla nastoja.
Kyllä meilläkin pärjätään ilman nastoja.
Olen kolunnut lappia montavuotta kitkoilla, eikä ikinä ole ollut ongelmia.Pääkaupunkiseudusta puhumattakaan.
Tulisi järjetön säästö tienkulumisissa.
Nykyiset kitkat ovat tosihyviä ja hakkaavat ainakin vanhat nastarenkaat mennen tullen.
Niin ja loppuis se ikuinen väittely siitä, kummat renkaat on paremmat."
heti vaihtuu nastat alta veks kun tulee kesänopeusrajoituksetkin.
Ei niitä nyt viellä vaihdeta ollut niin sula talvikin että puolet nastoista jo ropissu pois ja auto menee kesäkuussa vaihtoon joten en aijo vaihtaa kesärenkaita ollenkaan ajelen noilla nastoilla lopuun asti.
..."ollut niin sula talvikin, että puolet nastoista ropisseet pois."
Tämäkin kertoo siitä ilmastomuutoksesta, jonka ansiosta nastarenkaat tulevat Suomessa vuosi vuodelta yhä tarpeettomammiksi! Miksi edes käyttää nastarenkaita, kun kitkarenkaat ovat kehittyneet aika hyviksi 2000-luvun aikana?
Lokakuusta joulukuuhun on nykyään Etelä-Suomessa plus asteita joka päivä. Lisäksi sataa vettä lähes päivittäin. Ensilumi sataa ehkä tammikuussa, kitkarenkailla pärjäisi ihan hyvin. Helmikuussa keikutaan vieläkin plussalla monena päivänä, isot tiet paljaat koko ajan. Maaliskuussa talven ainoat pakkaset, nastarenkaiden tarve kyseenalainen. Koko talven aikana sataa yhteensä ehkä 10-20 cm lunta, riippuen paikasta. Huhtikuussa onkin sitten 10 astetta eikä nastoja enää tarvitse.
Lapissa nastarenkailla tekee ehkä jotain, mutta eteläisessä Suomessa pärjäisi hyvillä kitkarenkailla mainiosti nykytalven.
ajaa noilla samoilla nastarenkailla vielä oikean talven aikanikin? Ja uskoa, mulkunpäiksi kuluneisiin pikkunuijiin kun pässi uusiin sarviin?
Tai niihin harvohin nuljuihin, jotka siellä vielä sattumoisin enää on jäljellä, kun suuri osa on pyörinyt kuopassaan ja lentänyt sinne takanaajavan tuulilasiin ja rikkonut sen.
Koittakaa nyt tyhmemmätkin jo avata ja päästää vähän valoa sinne pääkopan pimeyteen.
3 talvea ajetut nastarenkaat kesäkumeihin.
Yhtään nastaa ei ollut lähtenyt vielä irti.
Ei se meinaa sitä, jos sinä et osaa ajaa nastarenkailla että kukaan muukaan ei silloin osaisi.
PS. Kyllä se kulunut nasta uppoaa jäähän, siinä missä tuulilasiinkin! :)
tänään. Puolella autoista nastat alla. Itselläni vielä kitkat.
Näyttäisi Tampereella olevan vielä kovin monella nastat alla. Tilanne sama myös eilen Porissa käydessäni. Siellä varmaan 4 autoa viidestä oli vielä nastoilla. Outoa porukkaa.
No, antaa teiden kulua. Yhteisistä verorahoistahan ne sitten kunnostetaan. Ärsyttää vain se katupöly, jota nastarenkaat kaupunkien keskustoissa jauhavat. jos kaikilla olisi kitkarenkaat, niin valtatiet olisivat sileät ja kaupunkien keskustoissa ehkä hieman vähemmän pölyä. (Suurin pölyttäjä on tietysti jalankulkijoille levitetty hiekoitushiekka).
Kaikki eivät ajele niitä isoja teitä pitkin ja jotkut joutuvat lähtemmän liikkeelle kelissä kuin kelissä.. Viimeksi viimeviikolla naureskelin noita nastattomia tolloja kun tuppas pikku lumisade eteläsuomeen sinäkin kuulut niihin tolloihin jotka ovat jo ne kesärenkaansa vaihtaneet!!
naureskellut läpi talven noita nastallisia tolloja; ajavat paljaalla asfaltilla nastat ropisten ja ilmanlaatua raiskaten ja ovat vieläpä valinneet jostain kumman syystä vallitseviin olosuhteisiin heikosti soveltuvat renkaat.
kyllä on niin että nastarenkaat pitää saada eteläsuomessa jotenkin rajoitettua. vaikka sitten norja mallilla, eli lisämaksu päälle ja rankka sellainen. ei tämä juntikansa muuten tajua aivojaan käyttää, jos ei siihen hallinnon taholta ohjata.
-5 astetta ja tiet paikoitellen petollisesti jäässä!
Vielä kun aurinko alkaa nousemaan, niin jäätyvät vielä lisää!
aivan hyvin pärjää, kunhan käyttää päätänsä, eikä kohella liikenteessä. tietysti jos kapasiteetti ei riitä ajamiseen, vaan mielenkiinto on samaan aikaan siinä meikkipeilissä, niin kannattaisi jättää auto kotiin ja mennä vaikka kävellen... mutta varo liukastumasta!
Niin - mitä sitten ?
Mitä tarkoittaa "petollisesti jäässä" ? Tapahtuuko sinulle yllätyksiä keliolosuhteissa, eli ajatko aina silmät ja aivot kiinni pelkästään nastarenkaisiin luottaen ?
kesärenkailla ajaminen voitaisiin sallia läpivuoden, kunhan vain ajaa varovasti? Eli suomeksi sanottuna NYSVÄÄ ja häiritsee muuta liikennettä!
Minä kyllä luotan edelleenkin enemmän nastarenkaisiin kuin kesärenkaisiin, kun tiet on jäässä.
Sinä nähtävästi pidät kesärenkaita näissäkin olosuhteissa nastarenkaita parempina?
Älä välitä. Kun em. kaveri on saanut syksyllä itselleen ajokortin, luulee tietävänsä kaiken liikenteestä vaikka on edelleen iso riski muulle liikenteelle välinpitämättömällä asenteellaan.
Kitkarenkailla EI tarvitse NYSVÄTÄ, eli hankipa sellaiset.
itselläni on keski-eurooppakitkat (nykyaikaiset sellaiset). Paljaalla asfaltilla, jota on suurin osa ajasta auton alla, voi noilla päästellä kuin kesäkeleillä. Liukkaalla taas ajellaan varovaisemmin, kuten nastapellenkin kannattaisi, ettei "taas talvi yllättäisi", kuten lehdistä aina saa lukea kun tulee liukasta ja autoja on pitkin lepikoita... valtaosassa nastarenkaat alla.
Kiva ajella paljaalla assulla ja katsella kun nastakuskit NYSVÄÄVÄT ympärillä.
Tässähän onkin puhe kesärenkaista.
Minä en luota mihinkään renkaisiin, vaan omaan ajotaitooni ja kokemukseeni. Useimpien kirjoitusten perusteella te nastauskovaiset olette sen sijaan ulkoistaneet autonne hallinnan pelkille nastarenkaille.
Ei ihme, että kelit "yllättää". Minua ne eivät ole yllättäneet ikinä - eivätkä yllätä.
Ymmärrän kyllä lukemani. Vaan kun tuo edellinen mussutti että kesärenkaillako pitäisi ryhtyä ajamaan, niin ajattelin suositella tietämättömälle että löytyy parempiakin vaihtoehtoja Suomen talveen kuin kesärenkaat tai nastarenkaat.
Viime vuonna oli pääsiäinenkin vasta pitkällä huhtikuussa. Milloin ovat mielestäsi kelit kalenteria katelleet?
En kyllä rupea vaihtamaan Tampereella mennen tullen renkaita. Nastat on niin kauan alla kunnes koko maassa on kesäkelit.
Tampere 13 astetta tänään klo. 15.
Vieläkö nastoja tarvitsee? Meinaan, että terasseilla ihmiset istuvat jo t-paidassa ja litkivät bisseä, mutta autoissa monella vielä nastarenkaat. Outo yhdistelmä.
Ei ole mitään järkeä vaihtaa talvirenkaita pois ennen kuin yöpakkaset ovat kokonaan ohi.
Keväällä tiet eivät jäädy pakkasella, koska ne ovat päivällä lämmenneet. Eli yölläkin asfaltti pysyy ilmaa lämpimämpänä, eikä jäätä muodostu pintaa samalla tavalla kuin talvella.
Talvellahan vasta liukasta tulee, kun kova pakkanen jäähdyttää tiet, sitten ilman lämpö menee nollaan tai plussalle (jolloin ilman suhteellinen kosteus lisääntyy) ja sitten ilma lämpötila laskee taas pakkaselle. Silloin ilmassa oleva kosteus härmistyy välittömästi ilmaa kylmempään asfalttiin.
Mielestäni vain yöllä jäätynyt sulamisvesi voi aiheuttaa liukkausongelmia. Pelkästä yöpakkasesta ei ole väliä!
Ei se suomi Tampereeseen lopu, vielä tarvitsee nastarenkaita.
Nastarenkaat on vielä autossa, ja Tampereella asun. Katsotaan jos tuossa ensi viikon alkupuolella vaihtaisi.
Ilmatieteenlaitoksen nettisivujen mukaan Porissa varjolämpötila on yli 14 astetta tällä hetkellä.
Kyllä viimeisetkin pian tajuavat vaihtaa kesärenkaat alle! Vai odottavatkohan yli 20 asteen lämpötiloja...?
Yöpakkaset jatkuvat edelleen, joten tarvetta renkaiden vaihtoon ei ole. Nautiskellaan vielä muutama viikko nastojen sinfoniaa.
...se teiden kuluminen.
Itse ajoin nastarenkailla viimeksi tammikuussa 2000. Sen jälkeen kitkoilla, muutamaa lyhyttä kaverien autojen lainausta lukuunottamatta.
Pahinta ei ole se nastasinfonia vaan se, että valtatiemme ovat järkytävän kuluneessa kunnossa aina talven jälkeen!
Pikipojat alkavat pikkuhiljaa palailemaan Pattayan lämmöstä takaisin kotomaahan. Täynnä tarmoa ja pussit tyhjinä vetämään uutta pintaa valtakunnan uraisille teille! :)
Itse en aio laittaa nastarenkaita varastoon vielä hyvään aikaan, eikä siinä minua liikuta Sinun eikä muiden mielipiteet lainkaan.
Yhtä vähän itseäni kiinostaa se millä itse ajat, aja vaikka vanteilla minun puolestani.
En ymmärrä miksi joka kevät alkaa tämä sama turhanpäiväinen pärinä täällä palstoilla:
"Mulla on nyt kesärenkaat alla, miksi kaikki muutkin eivät ole vaihtaneet. Kaikkien pitäisi tehdä niinkuin minä teen, koska Minä tiedän mikä on kaikkien parhaaksi."
Eiköhän se nyt piru vie ole jokaisen itsensä päätettävä milloin vaihtaa kesärenkaat alle, jos haluaa vaihtaa ne jo nyt, senkuin, jos vasta vapun jälkeen niin senkuin.
Ja jos joku sitten sanoo oman eriävän mielipiteensä asiaan, heti päätellään että ko. henkilö on joko ajotaidoton tai vasta ajokortin saanut, tms. tavalla painetaan lyttyyn.
Tai sitten vedotaan tuohon ikuiseen tienpintojen kulumiseen kun ne nastat sitä asvalttia kerran kuluttaa. Tiedoksi että kyllä se tie kuluu joka tapauksessa, ja samoilla veroeuroilla sen korjaus joka tapauksessa maksetaan.
Jos nyt vain jokainen koettaisi keskittyä siihen omaan ajamiseen, tietenkin samalla muut tielläliikkujat huomioiden.
Yhtä lailla kuin nopeusrajoitukset (kesä ja talvi) menevät lain ja sääntöjen mukaan, niin menee myös nastarenkaiden käytön salliminen.
Laki sanoo jotain tähän suuntaan sisällöltään:
"Talvirenkaita on käytettävä joulukuusta helmikuun loppuun.
Renkaat voivat olla joko nastallisia tai nastattomia, ja niiden kulutuspinnan pääurien syvyys on oltava vähintään 3 mm. Suositeltava minimi vaikeissa kelioloissa on vähintään 5 mm.
Nastattomia talvirenkaita saa käyttää vaikka ympäri vuoden.
Nastallisia talvirenkaita saa käyttää marraskuun alusta maaliskuun loppuun tai pääsiäisen jälkeiseen maanantaihin, myöhemmän ajankohdan ollessa määräävä!
Muunakin aikana nastarenkaita saa käyttää mikäli sää tai keli sitä edellyttää.
Lain yleissäännön mukaan nastarengaskausi alkaa 1. marraskuuta ja päättyy maaliskuun lopussa tai viikko toisen pääsiäispäivän jälkeen.
Nyt kumpikin takaraja sattuu samalle päivälle."
--------
Niin, ehkä autoilijakin voi sen päättää milloin on tarvetta vielä nastoille.
Kyse on siitä, että viiden vuorokauden ennusteet lupaaavat koko loppuviikoksi ja ensi viikon alkuun kovin lämmintä. En ymmärrä, miksi joku haluaisi ajaa edelleen nastarenkailla, kun sää ei enää sitä edellytä.
"Keskustelu nastarenkaiden haitoista on kiihtynyt viime kuukausina. Nastat jauhavat lumettomia teitä rikki, mikä on häirinnyt autoilijoita tavallista enemmän. Nastat myös irrottavat asfaltista hengitysilmaan pienhiukkasia.
Ruotsissa paikallinen tielaitos on suositellut, että autoilijat siirtyisivät käyttämään nastattomia talvirenkaita.
Virossa on käynnissä keskustelu nastojen kieltämisestä tai niiden käytön verottamisesta.
Japanissa ja Saksassa nastarenkaiden käyttö on kiellettyä. Norjassa nastarenkaista peritään lisämaksu.
Liikenneministeriöstä arvioidaan, että yli 80 prosenttia suomalaisista henkilöauton kuljettajista ajaa talvisin nimenomaan nastoilla."
- HS, 13.3.2008
Ajaahan ihmiset nastarenkaillakin vaikkei keli sitäkään edellytä.
http://alk.tiehallinto.fi/alk/kelikamerat/C1451601030818.jpg
joko nyt ymmärrät?
vielä poliisiautojenkin alla täällä etelässä!
Tuolla ei ainakaan nastoista ole mitään iloa.
Nastarenkaat voitaisiin kieltää kokonaan nykyajan turhakkeena.
Haitat (jyrsitty asfalttipinta, heikentynyt ilmanlaatu, harhaanjohtava turvallisuudentunne ja sitä kautta kohonneet onnettomuusluvut) ovat monin verroin suuremmat kuin saavutetut hyödyt (näennäisesti parempi jääpito).
tuolla jääpolanteisella tiellä pärjää siis aivan hyvin?
Kyllä, siinä missä viime talveksi ostetuilla kitkoillakin.
Väitän että sopivan profiilisilla kesärenkaillakin pärjäisi vallan hyvin tuolla tiellä. Etenkin jos löytyy neliveto. Tosin tarkkuutta se vaatisi, mutta onnistuisi kyllä.
Mutta nyt ei ollut puhe kesärenkailla pärjäämisestä, mainitsin että kitkoilla tuolla pärjäisi loistavasti, nastat ovat turhakkeet.
Ymmärrän hyvin Pohjoisen tilanteen. Siellä on vielä lunta.
Se mitä ihmettelen koko ajan on se, että valtaosa suomalaisista ajelee vieläkin nastarenkaillaan (ja valtaosahan suomalaisista asuu Pori-Tampere-Jyväskylä-Joensuu linjan ETELÄPUOLELLA).
Sitä en siis tajua, että täällä etelässä pitää vielä huristaa nastarenkailla!
Tässä keskustelussa oli kyse siitä täytyykö olla kesärenkaat alla.
Lapissa voi vielä ihan hyvin ajella nastarenkailla, jos ja kun tarvetta on.
Tampereen eteläpuolisessa Suomessa pärjää kesärenkailla vallan mainosti, ainakin tämän hetken 5 vrk:n sääennusteen valossa.
No on kyllä tullut useinkin ajeltua Etelä-Suomessa kovinkin kesäisessä kelissä nastarenkaat alla. Tuntuuhan se naurettavalta ja nololtakin mutta jos kelit kotipuolessa vaatii talvirenkaita niin täytyy ne paluumatkaa ajatellen alla olla. Siksi siis talvirenkaat.
Ja ei varmastikkaan kaikki etelä-suomalaisetkaan niin nurkkapatriootteja ole etteikö silloin tällöin tulisi asiaa muualle Suomeen, joten kyllä ainakin osa viiyttelijöistä todella tarvitsee niitä talvirenkaita.
Muistaakseni juuri tuossa jutussa kerrottin oikein kuvien kera, kuinka nimenomaan kitkarenkaat levittävät pölyä ilmaan.
Ne imeytyvät tiehen, imaisevat pölyä ja heittävät sen ilmaan.
ole mitään merkitystä? Ainakin silloin tällöin menee jopa maan alla olevat puketkin puhki mutta miksi?
Tiesuola ei voi aiheuttaa sitä... Jostain syystä syöpyvät päältä päin?
Olisiko Venäjältä tullut päästöjä niin paljon?
huonosti äänieristetty, kun pitää hiljaisilla kitkoilla ajella...
Äänieristyksestä en tiedä, mutta selvää on, että myös auton ulkopuolelle nastarenkaat päästävät enemmän ääntä. Ympäristölle (esim. jalankulkijat) aiheutuu siis vähemmän melusaastetta kitkarenkailla ja lisäksi tiet eivät kulu. Lisäksi ihmisten terveys säily parempana, jos kaikki ajaisivat kitkoilla. Ne on ne merkittävimmät edut kitkarenkaista.
"Kelien puolesta nastat voitaisiin hyvin kieltää Suomessa, mutta ehkä olisi parempi aloittaa laittamalla ne verolle etelän suurissa kaupungeissa Norjan mallin mukaan. Veron tulisi olla sama kuin Norjassa eli 150 €/talvessa."
"Ruotsin tielaitos suosittelee, että autoilijat siirtyisivät käyttämään nastattomia talvirenkaita eli niin sanottuja kitkarenkaita.
Viraston mukaan syy on terveydellinen: nastat irrottavat asfaltista hengitysilmaan pienhiukkasia, jotka aiheuttavat sydän- ja verisuonisairauksia. Tutkimusten mukaan hiukkaset tappavat vuosittain jopa 1 800 ruotsalaista - noin neljä kertaa enemmän kuin liikenneonnettomuudet!"
Haluaako joku vielä tämän jälkeen käyttää nastarenkaita?
etkä sinä voi sille mitään, vaikka kuinka täällä jatkaisit paskanjauhantaasi.
veron pitäisi olla samansuuruinen kuin Norjassa?
Norjassa esim. kaupan kassa tienaa yhtä paljon kuin meillä insinööri.
Onko nastarenkailla ajaminen siis jotenkin tuomittavampaa täällä kuin Norjassa?
Vai mistä johtuu että meidän pitäisi maksaa suhteessa yleiseen tulotasoon nähden enemmän?
Maksu voisi ihan hyvin olla pienempi kuin Norjassa, ei siitä ole kyse.
Tärkeintä olisi se, että jonkinlaisella kepillä/porkkanalla ohjattaisiin ainakin osa ihmisista ympäristöystävällisemmän rengasvaihtoehdon valintaan.
Hyvä tavoite voisi olla vuoteen 2015 mennessä saada 50% henkilöautoista kitkarenkaille talvien ajaksi. Ainut konsti olisi varmaan tiedotuksella ohjata kuluttajan päätöksiä, sekä myös hinnoilla/maksuilla. Ilmastonmuutos tekee onneksi omaa työtään ja kun Etelä-Suomessa on kolme, neljä tai viisikin talvea peräkkäin lumetonta ja yhä lämpimämpää, niin kyllä tyhmäkin kuluttaja ymmärtää, ettei nastarenkaita välttämättä tarvita.
Eikä kyse ole pelkästään lämpenevistä talvista vaan lisäksi rengasteknologia on kehittynyt (ja kehittyy) koko ajan. 10 vuotta sitten kitkarenkaat olivat paljon huonompia kuin nykyään. Mutta tämän päivän teknologialla ja tietotaidolle suunnitellut kitkarenkaat sopivat ihan tavallisen suomalaisen autoon. Kitkarenkaat ovat turvallisia ja hyviä ajaa, eivätkä ne kuluta teitä. Nastoja ei tarvita. (Siis minun mielestä. Varmaan aka moni on edelleen sitä mieltä, että Etelä-Suomen talvessa nastarenkaat ovat ainut oikea valinta ja niillä pitää ajaa ainakin vappuun asti!).
Täällä ei ole jään pilkahdustakaan teillä täällä Tampereen seudulla,joten meikän kaarassa on jo kesärinkulat.Nastat kannattaisi jo pistää pois,ne kun rouhivat tien pintaa ja nostattavat katupölyä ilmaan.Eilenkin täällä oli huono ilmanlaatu ja sen kyllä näki:ilma oli niin sakea pölystä,että huh...
Ei ne nastat sitä katupölyä ilmaan nosta, vaan kitkarenkaat!
Kannattaa vielä pitää maltti renkaan vaihdossa.
Alkuviikolle on luvassa sateita ja tuulen kääntyminen pohjoisesta, joten taitaa tulla vielä myräkkä!
Typerä väite. Tiedät hyvin, että nastat jyrsivät sitä tien pintaa ja vasta sitten kitkarenkaat "nostattavat" pölyä. Jos kennelläkään ei olisi nastarenkaita, niin luuletko todella, että kitkarenkaat kuluttaisia asfaltin pinnan hienoksi "pölyksi"?
Älytön väite, saamari.
"Ruotsin tielaitos suosittelee, että autoilijat siirtyisivät käyttämään nastattomia talvirenkaita eli niin sanottuja kitkarenkaita.
Viraston mukaan syy on terveydellinen: nastat irrottavat asfaltista hengitysilmaan pienhiukkasia, jotka aiheuttavat sydän- ja verisuonisairauksia. Tutkimusten mukaan hiukkaset tappavat vuosittain jopa 1 800 ruotsalaista - noin neljä kertaa enemmän kuin liikenneonnettomuudet!"
Varmaan tämäkin tutkimus on väärässä. Ehkäpä kitkarenkaat jauhavatkin tien pinnat rikki, ehkä?
En ole väittänyt mitään mikä sitä tienpintaa jyrsii, mutta tutkitusti kitkarengas nostattaa tätä tiepölyä eniten ilmaan.
Myös teille levitettävä hiekoitushiekka kuuluu osana tähän tiepölyyn, mitä tänä talvena onkin suolan kanssa levitetty teillemme ennätysmäärä.
Mistähän tämä johtuu?
Tämäkin tie ja katupöly ongelma on ainoastaan kuntien ja kaupunkien itsensä aikaansaama ongelma, kun henkilöstö ja kalusto on ajettu liian alas.
Mitä tulee tuohon Ruotsin tielaitoksen höpinöihin, niin kysehän on ainoastaan ja vain rahasta.
Säästöähän siitä vain syntyy tielaitoksen kassaan, kun tiet ei kulu.
Pikipojat vain kortistoon, niin onko sitten hyvä?
Ihmisten terveydestä ne todellisuudessa piittaavat paskan vertaa.
Kyllä meressä vettä piisaa katujen puhdistukseen jos vaan haluja on!!!
Pakko käyttää nastoja, kitkoilla ei saa tarpeeksi pitoa nelivedonkaan kanssa tarpeeksi nopeaan etenemiseen. Ja piikit alla ei saa ajaa yleisillä teillä. Ainakin täällä meillä on joko kuiva asfaltti tai peilijäätä. Tasaista nättiä lumipintaa ei ole ollut koko talvena, ja kitkathan nimenomaan toimivat hienosti lumella, nastat jäällä.
tota, eläkä narise turhasta:
http://keskustelu.suomi24.fi/autoilu_show.fcgi?category=95&conference=531&posting=22000000034125304
http://keskustelu.suomi24.fi/autoilu_show.fcgi?category=95&conference=531&posting=22000000034125304