Eräs psykopalstan fiksuimmista kirjoittajista oli ottanut ao. sivuilta siteerauksen Carl Jungin kuvauksesta erilaisista arkkityypeistä. Vaikutti ensin ihan täysijärkiseltä kuvaukselta ja psykologian perustiedolta. Luin tarinaa eteenpäin ja kas, mitä sieltä paljastuikaan. Tarinaa enkeleistä! :-D)
http://www.elamanreppu.net/tulkinnat2.htm
Tässä taas tyypillinen hörhö, joka kusettaa ihmisiltä rahat myymällä jotain huuhaata, käyttää ovelasti siteerauksia, jotka ovat järkeen käyviä ja sitten yhdistää ne omiin täysin älyttömiin juttuihinsa.
Kun se paska saadaan ensin kuulostamaan tieteelliseltä ja hyvin perustellulta, yksinkertaiset ihmiset menevät lankaan ja maksavat tälle huijarille mitä vaan, saadakseen kuulla lisää tätä soopaa.
http://www.elamanreppu.net/tulkinnat2.htm
Tässä taas tyypillinen hörhö, joka kusettaa ihmisiltä rahat myymällä jotain huuhaata, käyttää ovelasti siteerauksia, jotka ovat järkeen käyviä ja sitten yhdistää ne omiin täysin älyttömiin juttuihinsa.
Kun se paska saadaan ensin kuulostamaan tieteelliseltä ja hyvin perustellulta, yksinkertaiset ihmiset menevät lankaan ja maksavat tälle huijarille mitä vaan, saadakseen kuulla lisää tätä soopaa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
"Enkeleitä, onko heitä?"
Tätähän se laulaja Aki Sirkesalo kyseli laulussaan.Mitäkön vastaisi nyt,jos voisi?
suosikkeihini. Jos olisin uskovainen sanoisin kuten piispa Eero Huovinen tsunamin tapahduttua: jumala katsio muualle.
Kannattaisikohan piiloutua maan alle ?
Mikä saa koko ajan todistelemaan ettei Jumalaa tai enkeleitä ole olemassa ?
Palstan henki muistuttaa lähinnä suuresta pelosta tuntematonta kohtaan.
olemattomiin asioihin ja jopa pelkäämään niitä?
Siinäpä uskovalle miettimistä.
Mitäs muuten sinäkin hörhö täällä pörräät? Eikö jessen kanssa olekaan kivaa?
Tottakai voi olla kivaa mennä vaikka kummitusjunaan lintsille tai sitten porukalla jollekin noitatohtorille. Itsekin olen käynyt maksullisessa meedioistunnossa ja kuunnellut ufo-luentoja. Jo pelkkä uteliaisuuteeni pakottaa minut menemään moneen paikkaan.
Noissa trendikkäissä new-age-jutuissa on kyllä paljon härskiä rahastusta, eikä se ole pelkästään taskunpohjan kolikoilla ostettua iloa ja elämyksiä. Jotkut ihmiset ostavat mitä vaan ja maksavat mitä vaan ja uskovatkin ihan mitä vaan. Ei kuullosta oikealta viedä toisten rahoja.
Itse olin kerran palkattuna velhona eräässä juhlatilaisuudessa. Juhlan järjestäjä siis tarjosi vierailleen juhlassaan 'velhopalvelua'. Minun piti olla alunperin vain viihteellistä ohjelmaa. Minun oli helppo kertoa jokaiselle ihmiselle erilaisista kuvista, joita sisäisissä silmissäni vilisee. Väliin heitin joitain arvoituksellisia mietelauseita ja pätkiä Tao-Te chingistä. Kymmenet ihmiset kävivät teltassani ja hyvin monet tuntuivatkin ottavan minut ihan tosissaan. Minua kyseltiin esiintymään myös muualle. Hautauduin kesämökille, enkä uskaltanut vastata puhelimeen puoleen vuoteen, koska en halunnut johtaa ihmisiä harhaan.
puhetta. Minua on sanottu verbaalisesti lahjakkaaksi ja karismaattiseksikin, joten voisin rahastaa kaiken maailman huuhaalla, mutta moraalini ei anna periksi.
Kuolen mielummin köyhähkönä ja rehellisenä, kuin huijarina. Huijaamalla hankittu omaisuus ei oikein tunnu omalta. Omatunto se on ateistillakin, Uskikset! :-D))))))))))