haluisin alkaa mailata jonkun jt kans..
JEhovan todistajia paikalla?
TITityy
4345
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Näinkö on ?
"Koko Vartiotorniseura on romahtamassa. Merkkejä hajaantumisesta ilmassa. Yhdysvalloissa johtajat ilmiriidassa keskenään. Pedofiilisyytökset yhtenä syynä riitelyyn ja romahdukseen. Merkittävä syy myös se, että osa johtajistosta tukenut näkyvästi George W Bushia Irakin invaasiossa. Osa Vartiotorniseuran johtajistosta haluaisi vapauttaa jäsenet suorittamaan asepalvelusta. Yhdysvaltain hallitus on tukenut merkittävästi taloudellisesti Vartiotorniseuraa.
Johdossa riidellään myös Vartiotorniseuran omaisuudesta. Se omistaa mm. lahjoitusten ja säätiöiden kautta valtavia omaisuuksia monikansallisista yhtiöistä. Yksi riidan aihe on myös se, että seura on osakkaana tupakkayhtiöissä.
Iso pommi tulossa. Siksi syksyllä tulossa isoja muutoksia. Suomessa asiasta tiedotettanee lokakuussa.
Johtajat jatkuvasti kriisikokouksissa. Koko kevät ollut täällä Betelissä yhtä hullunmyllyä.
Itse uskon, että tämä on Vartiotorniseuran loppu. Jakaantumisia tulee tapahtumaan vaikka pelastusoperaatioihin onkin ryhdytty."
Ei pidä uskoa kaikkea mitä täällä lukee... 98% on skeidoo...
Siinä on kuitenkin liki kaksi prosenttiyksikköä enemmän totuutta kuin jehnujen opetuksissa.
"Itse uskon, että tämä on Vartiotorniseuran loppu."
No vaikka se olisikin Vartiotorniseuran loppu niin mitä sitten? Saarnaamistyö jatkuisi siitä huolimatta.
Aikoinaan Hitlerkin yritti kitkeä Jehovan Todistajia hallitsemiltaan alueilta. Miten kävi? Äijä ampu ittensä mutta JT:t porskutti vaan eteenpäin. Useita toki kuoli kaasutuksissa.
Venäjällä keksivät mainion idean: lähetetään kaikki siperiaan! Tulos: useat siperialaiset tulivatkin JT:ksi. Useita kuoli taas, kylmyyteen.
Keksivät sitten uuden idean kun siperian sellit avattiin: Menkää minne menette, mutta takaisin kotipaikkakunnalle ette saa mennä. Hoksasivat sitten liian myöhään että tämäkin oli ollut bad idea.
JT-historiassa on jopa ollut niin että koko senaikainen "hallintoelin" on laitettu hetkeksi vankilaan. Mutta homma ei tyrehtynyt siihenkään.
Ja miksi tyrehtyisikään? Tämä homma on itse Jehovan käsissä.
Elämme mielenkiintoisia aikoja.