Kumpaa suosittelette ekaksi käärmeeksi, Viljakäärmettä vai Kuningaspythonia. Olen kahden vaiheilla, mutten tiedä kumman ottaisin.
Kumpi ekaksi käärmeeksi?
aloittelija
2296
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Viljakäärmeet ovat helppohoitoisempia ja niiden saatavuus on parempi. Mutta ehdottaisin kuitenkin ottamaan sen käärmeen, joka SINUA kiinnostaa, ei sitä jonka muut "käskevät" ostamaan. Sitten kun mielenkintoinen ja omalle tieto/taito -tasolle sopiva laji on löytynyt, ei muuta kun lisää tietoa hankkimaan ennen eläimen ostoa. ;)
Ellei sinulla ole aikaisempaa kokemusta käärmeen hoidosta/kasvattamisesta suosittelen painumaan kirjastoon ja lukemaan kaikki saatavillaoleva tieto noita sinua kiinnostavien käärmeiden hoidosta.
Omasta mielestäni viljakäärme on parempi vaihtoehto ensimmäiseksi käärmeeksi. Kuningaspython on lisäksi kalliimpi, nirsompi ja kasvaa suuremmaksi. On myös muistettava että käärmeet voivat elää terraariossa yli 30 vuotiaiksi ja terraarion on oltava riittävän suuri. On myös otettava huomioon käärmeen kiipeily ja uintimieltymykset joten saatat yllättyä kuinka suuren terraarion joudut hankkimaan.
Onnea...