vuosia Suomen hallituksen ja metsäteollisuusjohtajien tiedossa. Venäjä ilmoitti, että puun tullimaksuja nostetaan, jos Venäjälle ei tule riittävästi investointeja metsäteollisuuteen. En ymmärrä miksi asiasta pidetään niin kovaa meteliä, sillä metsäteollisuusyrityksillä on ollut vuosia aikaa sopeutua tulleihin joko investoimalla Venäjälle, jolloin puutullit olisivat rauenneet tai sitten varautua kotimaisen puun hakkuiden lisäämiseen jo hyvissä ajoin.
http://www.yle.fi/uutiset/talous/oikea/id86825.html
http://www.yle.fi/uutiset/talous/oikea/id86825.html
Vastaukset 3
Vanhimmat
Venäjällä rahaa investointeihin omasta takaa vaikka kuinka. Laittakoot öljyrahoja metsateollisuusinvestointeihin! Ei Euroopasta löydy miljardien Eurojen riskien ottajaa Venäjälle.
tulee maksamaan vielä enemmän puutullien vuoksi.
Maksettava venäjän paskalaitokset ja puhdistukset ja viemärien korjaukset ja Viipurin rakennusten korjaukset, sekä venäjän tullin ongelmat on suomen puolella rajaa, ja venäjän puolelle viedään köyhille vaatelähetyksiä ja maatalouskoneita, mutta siellä mafia pistää kaiken paskaksi, ja vaativat vielä investointirahaa, vaikka länsimaat lähettivät miljardeja dollareita heille, joista katosi kokonaan suuria määriä, venäjän puolella, joista muka kukaan ei tiedä mitään.
On se uskomatonta porukkaa, ei voi muuta sanoa,- ei mitään vastuuta mistään.
Jeltsin sentään myönsi, että venäjä teki hirveän vääryyden, kun hyökkäsi suomen kimppuun, mutta Mauno Koiviston TÖTTERÖ ei edes julkisesti kertonut sen tapahtuneen,-jälkikäteen ja muita reittejä pitkin sekin on kuultu.
Mitä helevettiä me teemme semmosilla johtajilla, jotka eivät älyä yhtään mitään.-Pelkkää idioottiporukkaa, ja homoja puolet niistäkin.