selkäranka/niskakipu

:Pelokas:

Minulla on nyt reilun kuukauden verran ollut jatkuvaa selkä sekä niska särkyä, nyt viikko sitten kuvioihin tuli myös 'palan tunne' kurkkuun ja hengittäminen tuntuu toisinaan raskaalta. Tällä hetkellä kipu on yläselässä selkärangassa ja sen molemmin puolin, myös rinnassa on kipua, pelkään selkärangassa olevan jotain pahemminkin vialla :(

Seurana on myös ollut lähes päivittäin vaivannut päänsärky, pääni TT-kuvattiin helmikuun alussa-08 ja ei mitään muutoksia (kasvain poissuljettu jne).

Olen syönyt buranaa sekä tramalia pahimpaan kipuun, selkä/kaularankaa ei ole kuvattu ja maanantaina soittelinkin tk:n, mutten saanut vielä aikaa ;( täytyy huomenna soitella päivystysaikoja.

Voiko selkä/niska särkyyn kuulua myös tuo palan tunne kurkussa ja aivan kuin joku painaisi henkitorvea tms? =/ Pelottaa niin pirusti, että mistä tämä johtuu ja tuntuu ettei lääkäritkään ota ollenkaan vakavasti.

Selkää on hierottu kotona tai isäntä on hieronut, ennen tätä selkäsärkyä treenasin aktiivisesti painoilla, mutta jäänyt nyt kun kipu on seuraavana päivänä kovempi jos erehdynkin edes ottamaan painot käteen :(

9

8124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei hoidettu

      Voisi olla prolapsi(pullistuma) niskarangassa tai paniikkioireita. Käy nopeasi lääkärissä.

    • tutkituttaa...

      mutta voi olla niinkin simpeli syy kun facettilukko(lukot) rintarangassa....


      Silti valkotakkisille ensin, jos vaikka tuo huolitellun (eiku ei hoijjetun ja huijjatun) ajatus on oikea.....

    • naprapaatilla

      niin saattaa helpottaa saman tien. Kuvaamasi oireet sopivat hyvin rintarangan nikamien apunivelten ns.fasettinivelten lukkoon, mikä puolestaan aiheuttaa kaulan lihaksiin triggerpisteiden aktivoitumisen. Se taas oireilee usein juuri palan tunteena kurkussa.

    • alia

      Kuulostaa kaularangasta johtuvasta vaivasta.Itselläni on koko ajan palan tunne kurkussa.Olen nyt leikkausjonossa,kaksi alimmaista kaularangan nikamaa operoidaan.Tavallisissa röntgenkuvissa näkyi alimmaisen nikaman kuluma,mutta vasta magneettikuvissa löytyi kolmesta nikamasta kulumaa.Olen kärsinyt näistä vaivoista viime syksystä asti.Pyydä lähetettä kuvauksiin.

      • Anonyymi

        Hei, oletko päässyt leikkauksetn? Auttoiko leikkaus ? Minulla myös sama tilanne, c2-3 nikaminen välissä röntgenissä olisteesi. Ja muissa nikamissa kulumaa. Palan tunne kurkussa on 24h:( en ole vielä pyytänyt lähetettä magneettikuvaan. Miten pääsee leikkaukseen? Kuinka pahasti täytyy olla tilanne? Kiitos jos jaksat vastata. Yt Sirkku


    • vaaratonta voi olla

      palan tunne kurkussa: johtuu pelkokierteestä. Jos sinulla on stressiä, poista stressin aiheuttaja. Minulla oli tuo sama paineen tunne kurkussa ja se vaan pahenee, jos asiaa miettii liikaa. Käy ottamassa kilpirauhaskokeet ja jos niistäkään ei löydy vikaa, aloita ryhtiharjoitukset eli voimistele ja rentouta niskaa ja hartiaseutuja. Vedä leuka rintaan, suorista selkä, hengitä rauhallisesti, käännä päätä molemmille sivuille niin, että niskajänteet venyvät.

    • :Pelokas:

      Tänään varailin aikaa ja ensi viikolla pääsen lääkärille. Olen huomannut, että aamusta on ok olo, mutta iltapäivästä eteenpäin rupeaa selkää särkemään. Painellessa selkärankaa, hieman kaulasta alaspäin tekee kipeää, sekä jotkin käden liikkeet vihlaisevat.
      Kaulan taivutus viistosti taakse oikealle sattuu ja hirmuinen rutina kuuluu varsinkin sängystä noustessa.

      Sormissa on elohiirimäistä nykimistä kun olen pidempään esim. koneella.

      • jännitysniskalainen

        Jännitysniska eli tension neck aiheuttaa tämän kaltaisia oireita, jopa tuota palantunnetta kurkussa. Jos kiinnostaa, käy lukemassa jännitysniskakeskustelua kaksplussan äitien terveys palstalla.


      • niskakipuinen

        Miksenhän saa lähettyä viestejä, aina jokin virhe. Toivottavasti tämä viesti ei nyt tule yhtäkkiä montaa kertaa peräkkäin.

        Jännitysniska eli tension neck aiheuttaa tämän kaltaisia oireita, jopa tuota palantunnetta kurkussa. Jos kiinnostaa, käy lukemassa jännitysniskakeskustelua kaksplussan äitien terveys palstalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3022
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2641
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2594
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      104
      2277
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2104
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1893
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1556
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1228
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe