selkäranka/niskakipu

:Pelokas:

Minulla on nyt reilun kuukauden verran ollut jatkuvaa selkä sekä niska särkyä, nyt viikko sitten kuvioihin tuli myös 'palan tunne' kurkkuun ja hengittäminen tuntuu toisinaan raskaalta. Tällä hetkellä kipu on yläselässä selkärangassa ja sen molemmin puolin, myös rinnassa on kipua, pelkään selkärangassa olevan jotain pahemminkin vialla :(

Seurana on myös ollut lähes päivittäin vaivannut päänsärky, pääni TT-kuvattiin helmikuun alussa-08 ja ei mitään muutoksia (kasvain poissuljettu jne).

Olen syönyt buranaa sekä tramalia pahimpaan kipuun, selkä/kaularankaa ei ole kuvattu ja maanantaina soittelinkin tk:n, mutten saanut vielä aikaa ;( täytyy huomenna soitella päivystysaikoja.

Voiko selkä/niska särkyyn kuulua myös tuo palan tunne kurkussa ja aivan kuin joku painaisi henkitorvea tms? =/ Pelottaa niin pirusti, että mistä tämä johtuu ja tuntuu ettei lääkäritkään ota ollenkaan vakavasti.

Selkää on hierottu kotona tai isäntä on hieronut, ennen tätä selkäsärkyä treenasin aktiivisesti painoilla, mutta jäänyt nyt kun kipu on seuraavana päivänä kovempi jos erehdynkin edes ottamaan painot käteen :(

9

8198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei hoidettu

      Voisi olla prolapsi(pullistuma) niskarangassa tai paniikkioireita. Käy nopeasi lääkärissä.

    • tutkituttaa...

      mutta voi olla niinkin simpeli syy kun facettilukko(lukot) rintarangassa....


      Silti valkotakkisille ensin, jos vaikka tuo huolitellun (eiku ei hoijjetun ja huijjatun) ajatus on oikea.....

    • naprapaatilla

      niin saattaa helpottaa saman tien. Kuvaamasi oireet sopivat hyvin rintarangan nikamien apunivelten ns.fasettinivelten lukkoon, mikä puolestaan aiheuttaa kaulan lihaksiin triggerpisteiden aktivoitumisen. Se taas oireilee usein juuri palan tunteena kurkussa.

    • alia

      Kuulostaa kaularangasta johtuvasta vaivasta.Itselläni on koko ajan palan tunne kurkussa.Olen nyt leikkausjonossa,kaksi alimmaista kaularangan nikamaa operoidaan.Tavallisissa röntgenkuvissa näkyi alimmaisen nikaman kuluma,mutta vasta magneettikuvissa löytyi kolmesta nikamasta kulumaa.Olen kärsinyt näistä vaivoista viime syksystä asti.Pyydä lähetettä kuvauksiin.

      • Anonyymi

        Hei, oletko päässyt leikkauksetn? Auttoiko leikkaus ? Minulla myös sama tilanne, c2-3 nikaminen välissä röntgenissä olisteesi. Ja muissa nikamissa kulumaa. Palan tunne kurkussa on 24h:( en ole vielä pyytänyt lähetettä magneettikuvaan. Miten pääsee leikkaukseen? Kuinka pahasti täytyy olla tilanne? Kiitos jos jaksat vastata. Yt Sirkku


    • vaaratonta voi olla

      palan tunne kurkussa: johtuu pelkokierteestä. Jos sinulla on stressiä, poista stressin aiheuttaja. Minulla oli tuo sama paineen tunne kurkussa ja se vaan pahenee, jos asiaa miettii liikaa. Käy ottamassa kilpirauhaskokeet ja jos niistäkään ei löydy vikaa, aloita ryhtiharjoitukset eli voimistele ja rentouta niskaa ja hartiaseutuja. Vedä leuka rintaan, suorista selkä, hengitä rauhallisesti, käännä päätä molemmille sivuille niin, että niskajänteet venyvät.

    • :Pelokas:

      Tänään varailin aikaa ja ensi viikolla pääsen lääkärille. Olen huomannut, että aamusta on ok olo, mutta iltapäivästä eteenpäin rupeaa selkää särkemään. Painellessa selkärankaa, hieman kaulasta alaspäin tekee kipeää, sekä jotkin käden liikkeet vihlaisevat.
      Kaulan taivutus viistosti taakse oikealle sattuu ja hirmuinen rutina kuuluu varsinkin sängystä noustessa.

      Sormissa on elohiirimäistä nykimistä kun olen pidempään esim. koneella.

      • jännitysniskalainen

        Jännitysniska eli tension neck aiheuttaa tämän kaltaisia oireita, jopa tuota palantunnetta kurkussa. Jos kiinnostaa, käy lukemassa jännitysniskakeskustelua kaksplussan äitien terveys palstalla.


      • niskakipuinen

        Miksenhän saa lähettyä viestejä, aina jokin virhe. Toivottavasti tämä viesti ei nyt tule yhtäkkiä montaa kertaa peräkkäin.

        Jännitysniska eli tension neck aiheuttaa tämän kaltaisia oireita, jopa tuota palantunnetta kurkussa. Jos kiinnostaa, käy lukemassa jännitysniskakeskustelua kaksplussan äitien terveys palstalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13416
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9731
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      96
      9148
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      8046
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      39
      6770
    6. 148
      6178
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3335
    8. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      21
      1635
    9. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      397
      1265
    10. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1184
    Aihe