selkäranka/niskakipu

:Pelokas:

Minulla on nyt reilun kuukauden verran ollut jatkuvaa selkä sekä niska särkyä, nyt viikko sitten kuvioihin tuli myös 'palan tunne' kurkkuun ja hengittäminen tuntuu toisinaan raskaalta. Tällä hetkellä kipu on yläselässä selkärangassa ja sen molemmin puolin, myös rinnassa on kipua, pelkään selkärangassa olevan jotain pahemminkin vialla :(

Seurana on myös ollut lähes päivittäin vaivannut päänsärky, pääni TT-kuvattiin helmikuun alussa-08 ja ei mitään muutoksia (kasvain poissuljettu jne).

Olen syönyt buranaa sekä tramalia pahimpaan kipuun, selkä/kaularankaa ei ole kuvattu ja maanantaina soittelinkin tk:n, mutten saanut vielä aikaa ;( täytyy huomenna soitella päivystysaikoja.

Voiko selkä/niska särkyyn kuulua myös tuo palan tunne kurkussa ja aivan kuin joku painaisi henkitorvea tms? =/ Pelottaa niin pirusti, että mistä tämä johtuu ja tuntuu ettei lääkäritkään ota ollenkaan vakavasti.

Selkää on hierottu kotona tai isäntä on hieronut, ennen tätä selkäsärkyä treenasin aktiivisesti painoilla, mutta jäänyt nyt kun kipu on seuraavana päivänä kovempi jos erehdynkin edes ottamaan painot käteen :(

9

8305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei hoidettu

      Voisi olla prolapsi(pullistuma) niskarangassa tai paniikkioireita. Käy nopeasi lääkärissä.

    • tutkituttaa...

      mutta voi olla niinkin simpeli syy kun facettilukko(lukot) rintarangassa....


      Silti valkotakkisille ensin, jos vaikka tuo huolitellun (eiku ei hoijjetun ja huijjatun) ajatus on oikea.....

    • naprapaatilla

      niin saattaa helpottaa saman tien. Kuvaamasi oireet sopivat hyvin rintarangan nikamien apunivelten ns.fasettinivelten lukkoon, mikä puolestaan aiheuttaa kaulan lihaksiin triggerpisteiden aktivoitumisen. Se taas oireilee usein juuri palan tunteena kurkussa.

    • alia

      Kuulostaa kaularangasta johtuvasta vaivasta.Itselläni on koko ajan palan tunne kurkussa.Olen nyt leikkausjonossa,kaksi alimmaista kaularangan nikamaa operoidaan.Tavallisissa röntgenkuvissa näkyi alimmaisen nikaman kuluma,mutta vasta magneettikuvissa löytyi kolmesta nikamasta kulumaa.Olen kärsinyt näistä vaivoista viime syksystä asti.Pyydä lähetettä kuvauksiin.

      • Anonyymi

        Hei, oletko päässyt leikkauksetn? Auttoiko leikkaus ? Minulla myös sama tilanne, c2-3 nikaminen välissä röntgenissä olisteesi. Ja muissa nikamissa kulumaa. Palan tunne kurkussa on 24h:( en ole vielä pyytänyt lähetettä magneettikuvaan. Miten pääsee leikkaukseen? Kuinka pahasti täytyy olla tilanne? Kiitos jos jaksat vastata. Yt Sirkku


    • vaaratonta voi olla

      palan tunne kurkussa: johtuu pelkokierteestä. Jos sinulla on stressiä, poista stressin aiheuttaja. Minulla oli tuo sama paineen tunne kurkussa ja se vaan pahenee, jos asiaa miettii liikaa. Käy ottamassa kilpirauhaskokeet ja jos niistäkään ei löydy vikaa, aloita ryhtiharjoitukset eli voimistele ja rentouta niskaa ja hartiaseutuja. Vedä leuka rintaan, suorista selkä, hengitä rauhallisesti, käännä päätä molemmille sivuille niin, että niskajänteet venyvät.

    • :Pelokas:

      Tänään varailin aikaa ja ensi viikolla pääsen lääkärille. Olen huomannut, että aamusta on ok olo, mutta iltapäivästä eteenpäin rupeaa selkää särkemään. Painellessa selkärankaa, hieman kaulasta alaspäin tekee kipeää, sekä jotkin käden liikkeet vihlaisevat.
      Kaulan taivutus viistosti taakse oikealle sattuu ja hirmuinen rutina kuuluu varsinkin sängystä noustessa.

      Sormissa on elohiirimäistä nykimistä kun olen pidempään esim. koneella.

      • jännitysniskalainen

        Jännitysniska eli tension neck aiheuttaa tämän kaltaisia oireita, jopa tuota palantunnetta kurkussa. Jos kiinnostaa, käy lukemassa jännitysniskakeskustelua kaksplussan äitien terveys palstalla.


      • niskakipuinen

        Miksenhän saa lähettyä viestejä, aina jokin virhe. Toivottavasti tämä viesti ei nyt tule yhtäkkiä montaa kertaa peräkkäin.

        Jännitysniska eli tension neck aiheuttaa tämän kaltaisia oireita, jopa tuota palantunnetta kurkussa. Jos kiinnostaa, käy lukemassa jännitysniskakeskustelua kaksplussan äitien terveys palstalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2088
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1705
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1460
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1216
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1014
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      958
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      845
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      31
      782
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      779
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      100
      717
    Aihe