Haaveilen automatkasta Eurooppaan ja pohdin matkalle ajankohtaa. Sellaista vain mietin, että mitenköhän mahtaa kevät edistyä noin yleisesti ottaen Saksan Baijerissa ja Itävallassa ja Sveitsissä? Mahtaisiko olla puissa lehtiä huhtikuun puolivälissä? Voiko lähteä kesärenkailla hurauttelemaan vuoristoteille?
Jos lähden Pohjois-Italiaan viinilaaksoihin samaisena ajankohtana, niin missä vaiheessa siellä kevät?Kukkiiko mikään?
Olen etukäteen kiitollinen vastauksista.
tietämätön kysyy
2
320
Vastaukset
- säätiedot katsonut
Kevät on myöhässä. Katso www.wetter.de. Vasta puolivälissä huhtikuuta on ehkä odotettavissa kevään selvempää tuloa. Mutta lunta Alpeilla voi olla vielä silloinkin.
Olen matkannut Eurooppaan useina keväinä. Lähtö on ajoittunut huhtikuun puolenvälin ja Vapun välille työrupeamasta riippuen.
Yleensä kesä on tullut vastaan Tanskassa - Pohjois-Saksassa. Pääosin olemme välttyneet liioilta helteiltä ja luonto on ollut vehreää.
Vapun tienoo on mielestäni aika hyvä aika lähteä etelän matkalle. Tähän aikaan myös leirintäalueilla on tilaa runsaasti, tosin jotkut alueet eivät ole vielä avanneet. Eniten suljettuja olen nähnyt Espanjan sisä- ja pohjoisosissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791492
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431071No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall194921Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38755- 14680
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21670Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä29663- 37663
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17603