Haaveilen automatkasta Eurooppaan ja pohdin matkalle ajankohtaa. Sellaista vain mietin, että mitenköhän mahtaa kevät edistyä noin yleisesti ottaen Saksan Baijerissa ja Itävallassa ja Sveitsissä? Mahtaisiko olla puissa lehtiä huhtikuun puolivälissä? Voiko lähteä kesärenkailla hurauttelemaan vuoristoteille?
Jos lähden Pohjois-Italiaan viinilaaksoihin samaisena ajankohtana, niin missä vaiheessa siellä kevät?Kukkiiko mikään?
Olen etukäteen kiitollinen vastauksista.
tietämätön kysyy
2
307
Vastaukset
- säätiedot katsonut
Kevät on myöhässä. Katso www.wetter.de. Vasta puolivälissä huhtikuuta on ehkä odotettavissa kevään selvempää tuloa. Mutta lunta Alpeilla voi olla vielä silloinkin.
Olen matkannut Eurooppaan useina keväinä. Lähtö on ajoittunut huhtikuun puolenvälin ja Vapun välille työrupeamasta riippuen.
Yleensä kesä on tullut vastaan Tanskassa - Pohjois-Saksassa. Pääosin olemme välttyneet liioilta helteiltä ja luonto on ollut vehreää.
Vapun tienoo on mielestäni aika hyvä aika lähteä etelän matkalle. Tähän aikaan myös leirintäalueilla on tilaa runsaasti, tosin jotkut alueet eivät ole vielä avanneet. Eniten suljettuja olen nähnyt Espanjan sisä- ja pohjoisosissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645180Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti662377- 2622352
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362349Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191624Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191448Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai491038- 89996
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12929- 66927