mistä logo yritykselle?

HepsuP

Voisiko jouku neuvoa mistä löytäisin ihmisen joka tekisi meidän yritykselle logon?

33

5369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yyryretd
      • tummit

        Nuo esitellyt ovat versioita, joissa ei oo oikein ajateltu asiakasta. Kannattais tilata logo ihmiseltä joka oikeasti tekee sen juuri yritystäsi varten.


      • suoja?

        no nuo läpikatsottuani, olen sitä mieltä, että logo taitaa olla lainsuojaton?
        Kyllä niin monen logon kohdalla ollaan erittäin lähellä suorastaan erehdyttävän lähellä käytössä olevaa liikemerkkiä tai jonkin tuotteen ilmettä.

        Mieleen tuli ainakin lihanjalostusyritys, sähköyhtiö, leipomo, leipätuotesarja, eräs kahvila, vanha virvoitusjuomamerkki, luontaistuotesarja ja taisi olla joku vanha ministeriökin... Erään kirjan kansi... jne....

        no, mitäs sitä ny itte mitään kekismään kunhan kulkee silmät auki eikä pidä "käsiä taskussa".

        loput merkit, ne joista ei tule mitään mieleen, voit tehdä ihan ite wordin piirusteluohjelmalla, tai ala-aste ikäinen lapse4si voi väännellä niitä ellipsejä ja ruutuja eri asentoihin ja väritellä fantsusti... vai olikos se niin, että muodot tulee jo esikoulussa elikkäs eskarissa....


      • hmmmmmm.

        Mainoksia tai muuta graafista työtä harvoin kannattaa ostaa kuin maitoa kaupasta. Jokaisessa graafisessa työssä on oma taustakartoitus, suunnittelu ja toteutus... Jos siis haluaa hyvää ja omaakin ideaa mukaan.

        Tai osta "maitoa" ja teetä sitten jälkeenpäin oikeesti toimivaa ja hyvää työtä.


      • sisältyy hintaan

      • yön-perho

    • pikselinviilaaja

      Moro,

      Mie voin vääntää firmallesi logon kun kerrot minkälaista mielikuvaa haetaan (eli listaat vaikka 3-4 adjektiivilla minkälaisia fiiliksiä haluut herättää ja missä kohderyhmissä).

      Oon itte yrittäjä ja tiedän hyvin ettei ns. ammattilaisille kannata hirveesti ylimäärästä maksaa. Mie oon kikkaillu fotarilla jo viitisen vuotta, joten tuo ei oo iso homma. Tykkään viilata pikseliä vähän liiankin paljon joten aikaa siihen saa kuitenki kulumaan.

      Pannan firmasta firmaan lasku niin voit vähentää verotuksessa (pimeenähän näitä hommia ei kannata tehä). Oma firmani ei kyllä oo tuolla alalla, mutta tätähän voidaan sanoa konsultoinniksi siinä missä mitä tahansa muutakin. :)

      Laita ohjeistusta sähköpostilla tomi(at)feelovation.com niin teen homman viikon sisään.

      -Tomi

      • Huhuhuhuhuhu

        Yota, ookko penikka ikinä kuullu mikä on logo????

        Joo, fotaria oot tehnt parit vuodet, eiks sulle kukaan oo koskaan kertonut, että logo on aina vektorigraffaa:DDDDD Fotaria oon pyörittänyt toki kolmosesta asti, ensimmäistäkään logoa en oo tehnyt, enkä tee. Perusjuttu, pikseli ei veny.

        Mistä virun ammattikoukustako neroja oikken tulee???? Vissiin jostain lapista-

        Mene jonnekin nurkan taa ja ammu ittes, maailma ois paljon parfee paokka sen jälkkn.

        Tee maailmalle palvelus ja mee siivoomaan, siihen sun kyvyt voi riittää.


      • ukkopoika
        Huhuhuhuhuhu kirjoitti:

        Yota, ookko penikka ikinä kuullu mikä on logo????

        Joo, fotaria oot tehnt parit vuodet, eiks sulle kukaan oo koskaan kertonut, että logo on aina vektorigraffaa:DDDDD Fotaria oon pyörittänyt toki kolmosesta asti, ensimmäistäkään logoa en oo tehnyt, enkä tee. Perusjuttu, pikseli ei veny.

        Mistä virun ammattikoukustako neroja oikken tulee???? Vissiin jostain lapista-

        Mene jonnekin nurkan taa ja ammu ittes, maailma ois paljon parfee paokka sen jälkkn.

        Tee maailmalle palvelus ja mee siivoomaan, siihen sun kyvyt voi riittää.

        Päihteiden käyttö ja asialliseen kysymykseen vastaaminen harvoin onnistuu yhtäaikaa. Toisaalta jos koulutus ei ole sisältänyt oikeinkirjoitustaitoa tai äiti on unohtanut pojan portaille, teksti saattaa näyttää joskus tältä. Mutta pelottaa, että joskus tuontasoiset vaihtaa minulle vaippoja.


    • Graafikko

      Ammattilaiselleko ei kannata maksaa? Päteekö sama viisaus myös muihinkin aloihin?

      Mielestäni tähän pätee niin kuin moneen muuhunkin asiaan että laadusta joutuu maksamaan. Miten paljon kannattaa maksaa, riippuu taas siitä miten tärkeä imago yrityksellesi on. Jos uskot että pärjäät vähemmällä kannattaa lähestyä vähemmän "nimekästä" mutta silti ammattilaista tekijää tai yritystä. Esimerkiksi alan oppilaitoksista saattaa löytyä luovia ratkaisuja jos yrityksesi toimiala on mielenkiintoinen, ja opiskelija saa siitä hyvän työnäytteen kansioonsa.

      Toimiston palveluun pitäisi yleensä kuulua logon lisäksi sen käytön ohjeistaminen. Esim. värien määrittely, jotta yhtenäisyys säilyy kaikissa yrityksen materiaaleissa. Miten tarkaksi tässä mennään on taas sopimusasia ja riippuu tarpeistanne. Lisäksi samalla yleensä suunnitellaan käyntikortit, kirjelomakkeet jne. Monialainen tekijä auttaa myös nettisivujen suunnittelussa.

      Hyvä yritysidentiteetti pitäisi nähdä investointina tulevaisuuteen, ei kuluna.

    • $149 ja hyvä tuli
    • asdasd567
      • Mainostakaa vaan lisää

        Tämä ei muutenkaan ole oikea paikka mainostaa.


      • Jositte
        Mainostakaa vaan lisää kirjoitti:

        Tämä ei muutenkaan ole oikea paikka mainostaa.

        Voiko ottaa logoksi jonkun eläimen? Nehän on jo tosi yleisiä.. Eli vaikea tehdä enää eri näköistä.


      • ota vaan
        Jositte kirjoitti:

        Voiko ottaa logoksi jonkun eläimen? Nehän on jo tosi yleisiä.. Eli vaikea tehdä enää eri näköistä.

        semmoinen eläin mikä parhaiten firmaasi kuvaa. Voit itse valokuvata sen niin ei tule copyright ongelmia ja sitten vaikka piirtää hahmotelman paperin läpi ja siitä kehitellä logon :)


      • Sc316
        ota vaan kirjoitti:

        semmoinen eläin mikä parhaiten firmaasi kuvaa. Voit itse valokuvata sen niin ei tule copyright ongelmia ja sitten vaikka piirtää hahmotelman paperin läpi ja siitä kehitellä logon :)

        http://www.mmrauman.fi/4


      • Muitakin löytyy
        Jositte kirjoitti:

        Voiko ottaa logoksi jonkun eläimen? Nehän on jo tosi yleisiä.. Eli vaikea tehdä enää eri näköistä.

        Voi toki. Alla olevalla on elefantti.

        http://www.linnaweb.com/datapalvelu/


      • KIITTI!!!!!!!!

    • Onnitunut hankinta

      Hei,

      Saimme ravintolaamme uuden ilmeen teippimestareilta. Piirtävät käsin ensin vedokset ja siirtävät koneelle. Tuntui toimivan hyvin myös muualla, kun tilattiin myös työvaatteet logolla, servetit ym.

      http://teippimestarit.fi/tuotteet-ja-palvelut

      Yllä linkki heidän kotisivuilleen.

    • make-78
      • 28

        vastasit sitten kolme vuotta vanhaan threadiin


    • LOGO
      • Hoh hooijaa!

        Oliko kyllä melkoista amatööri kuraa!

        Jos haluatte logon, palkatkaa kunnon mainostoimisto tai graafikko. Logo on muutakin kuin muutaman kympin töherrys. Se on yrityksenne ilme!


      • ... ..
        Hoh hooijaa! kirjoitti:

        Oliko kyllä melkoista amatööri kuraa!

        Jos haluatte logon, palkatkaa kunnon mainostoimisto tai graafikko. Logo on muutakin kuin muutaman kympin töherrys. Se on yrityksenne ilme!

        Suunnilleen joka toinen liikemerkki näyttäisi olevan yrityksen nimen tyylitelty etukirjain, vaikka ei sen puoleen, etteikö senkin tekemiseen vaadittaisi osaamista ja voihan se olla hyvinkin toimiva kun ei kuluttajat sitä sillätavoin arvioi, että onpas taas kehitelty tylsä viritys.


    • Directa on paras

      Ota yhteyttä Directaan. Eli www.directa.fi

    • tomppa4

      Tilasin mun firmalle logon logomaailmasta, ihan hyvää palvelua oli, ja sain pyydettyä muokkauksiakin, ja kohtuuajassa oli valmis. http://logomaailma.fi

    • HepsuPp

      Oon etsinyt nyt logontekijää 5 vuotta. EI ole vielä löytynyt, osaako kukaan kertoa mistä löytyy oikea joka osaisi?

      • nfwnfjewnfjnwjke

        Avaa PowerPoint (tai vastaava ilmainen) ja piirrä itsellesi logo.


      • Shinx

    • Yrittäjäkaveri

      Täältä saa kiinteällä hinnalla useampia ehdotuksia: https://logomoottori.fi

    • AnneMetsäkangas3521

      www.designerbear.se Designerbear tekee tyylikkäitä logoja kilpailukykyisillä hinnoilla.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tämä on vanha ketju, aloitettu jo 2008. Matkan varrella kysyjälle on suositeltu monenlaista firmaa yrityksen logon tekijäksi.

      Ainakin nämä ovat vuosien vieriessä kupsahtaneet pois:

      http://www.creativeminds.fi/
      https://logomoottori.fi/
      http://www.designerbear.se/
      http://logomaailma.fi/
      https://www.teippimestarit.fi/tuotteet-ja-palvelut

      Mainosmiehet porukalla valittaa, että mainoksia tekemällä ei enää tässä maassa elä. Hasan & Partnerskin kävi jo konkurssin partaalla, kun oli eläkemaksut maksamatta.

      Voi vaan arvata, kuinka kovaa on niillä, jotka koettavat logojen tekemisestä repiä elantonsa.-

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      346
      2771
    2. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      120
      1539
    3. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      48
      1370
    4. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      15
      1016
    5. Mikä häpeä Haapaveden kaupungille

      Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa
      Haapavesi
      57
      987
    6. Tojotamies törttöili taas auton eteen

      Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta
      Suomussalmi
      27
      934
    7. En sano tätä pahalla

      Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm
      Ikävä
      82
      913
    8. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      149
      898
    9. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      80
      898
    10. Tiedättekö miksi mies on olemassa?

      Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar
      Ikävä
      205
      839
    Aihe