Kun kristityillä oli valta, pakottivat he kaikki kristityiksi. Jos kristinuskon vastustajalla kävi tuuri, hänet vangittiin tai karkotettiin. Jos oli huonompi tuuri, seurasi kidutusta ja teloitus.
Sitten kristityt menettivät vuosisatoja kestäneen valtansa. Demokratia kehittyi, uskonnonvapaus tuli voimaan. Ja pian sen jälkeen kristityt muuttivat mielensä menettelytapojensa suhteen. Enää ei ketään pakoteta kristityksi, vaan lempeästi ja rakastavasti jutellaan nyt Jeesuksesta, jos vaikka joku kuuntelisi...
Tämä tuo mieleen koulun pihalla riehuvan ison ilkeän pojan, joka vetää turpaan kaikkia niitä lapsia, jotka eivät tottele häntä. Tätä jatkuu vuodesta toiseen. Eräänä päivänä pihalle tulee vielä isompi poika, joka on oikeudenmukainen ja tekee lopun ilkeän pojan harjoittamasta terrorista. Ilkeä poika ihmettelee hetken muuttunutta tilannetta. Sitten hän alkaa hymyillä leveästi ja kertoo muille lapsille, että oikeasti hän on tosi kiva kaveri eikä enää koskaan lyö ketään.
Kuinka moni luottaisi tuohon poikaan ja ryhtyisi hänen kaverikseen?
Sitten kristityt menettivät vuosisatoja kestäneen valtansa. Demokratia kehittyi, uskonnonvapaus tuli voimaan. Ja pian sen jälkeen kristityt muuttivat mielensä menettelytapojensa suhteen. Enää ei ketään pakoteta kristityksi, vaan lempeästi ja rakastavasti jutellaan nyt Jeesuksesta, jos vaikka joku kuuntelisi...
Tämä tuo mieleen koulun pihalla riehuvan ison ilkeän pojan, joka vetää turpaan kaikkia niitä lapsia, jotka eivät tottele häntä. Tätä jatkuu vuodesta toiseen. Eräänä päivänä pihalle tulee vielä isompi poika, joka on oikeudenmukainen ja tekee lopun ilkeän pojan harjoittamasta terrorista. Ilkeä poika ihmettelee hetken muuttunutta tilannetta. Sitten hän alkaa hymyillä leveästi ja kertoo muille lapsille, että oikeasti hän on tosi kiva kaveri eikä enää koskaan lyö ketään.
Kuinka moni luottaisi tuohon poikaan ja ryhtyisi hänen kaverikseen?
Vastaukset 17
Vanhimmat
hyvä vertaus ja ihan kohdallaan. jeesusteluluulemus vetää viimeisiä hengenvetojaan ja tilalle on tulossa muita luulemuksia ja jesse siirtyy muinais luulemusten pariin.
USA:n käy maailman politiikassa pian samalla tavalla kuin tuon ilkeän pojan.
Minä olen siitä varma.
Vertauksesi on minusta hyvä, juuri tuollaisia satuja meidän kaikkien pitäisi kertoa lapsillemme.
Raamattu sanoo että jokainen ihminen on valhettelija.
Synti asuu lihassa! Jokaisen, myös uskovan! Älä katkeroidu, vaan anna anteeksi meille uskovillekin! Olemme tomusta tehtyjä, meiltä ei kannata odottaa liikoja! Kukaan ihminen ei voi pelastaa, koska olemme syntisiä, turvaa siis Jeesukseen.
Vai voitko 100% luottaa uskomattomiin ystäviisi? Ehkä tänään, mutta entä kun elämän tilanteenne muuttuvat?
Mietipä sitä, mies!
totta, rakas...
Kristityksi ei voi pakottaa, ainakaan raamatun mukaan.
Jos ohimollesi laitetaan pistooli ja sinun käsketään olla kenguru, niin kummasti alkaa hypityttämään, eikös vain? Siinä tilanteessa sinua ei taida kiinnostaa, että mitä Raamattu tästä asiasta sanoo.
Onko sinut pakotettu kristityksi? Monta tiedät pakotetun kristityksi?
Jollet pysty vastaamaan rehellisesti, niin voit lopettaa jonnin joutavan lässytyksesi!
kristityksi vapaaehtoisesti?
Ei kukaan!
Lapsikaste.
...pasifistinen, periaatteen ja uskon ihmisistä koostuva alkuseurakunta, jota vainottiin. Sitten eräs opportunistinen, taikauskoinen, sen maailmaajan tieteeseen ihastunut keisari (vähän niin kuin oman aikansa ateisti) teki kristinsukosta valtionsukon hallitakseen massoja. Ja kristityistä rahanahneet lähtivät hänen kelkkaansa. Satoja vuosia ihmiset eivät voineet lukea Jeesuksen opetuksia, koska niitä ei ollut kansankielillä saatavina.
Onneksi ne kuitenkin lopulta saatiin keskiajlla kansankielille, ja syntyi monia kirkkokuntia: Valtiovaltaan tukeutuvia opportunistien kirkkokuntia, ja pieniä Jeesuksen opetukseen uskovia kirkkokuntia, jotka periaatteen ihmisinä, sankareina ja marttyyreinä taistelivat uskonnonvapauden alun ja periaatteet läpi. He uskoivat, ettei edes väkivalta puolustautuessa ollut sallittua, eivätkä ottaneet osaa valtionhallintoon, eivätkä vainonneet ketään.
Valistusajattelijat saivat heiltä tukea ajatuksilleen (ja moni heistä kunnioitti heidän periaatteellisuuttaan). Nämä olivat hyviä ja fiksuja valistusajattelijoita, jotka ajoivat uskonnon ja uskonnottomuuden vapauden asiaa.
Meni muutama sata vuotta, ja ihmiset, jotka eivät olleet vaivautuneet lukemaan historiaa ja joita valtakirkko oli sorsinut siksi, koska he olivat ateisteja (samoin kuin valtakirkko sorsii kaikkia oikeita kristittyjä), rupesivat syyttämään kaikkia kristittyjä ja raamattua vainoamisesta. Tietämättöminä siitä, että juuri raamattu, Jeesuksen opetukset ja todella uskovat kristityt olivat alunperin historiassa aloittaneet sen prosessin, jonka seurauksena ateistitkin saivat olla ateisteja.
paljastaa kertomuksesi saduksi, vaikka ehkä itse haluaisit juttuusi uskoakin.
Tuo oli sellaista satua, että se kannatti totisesti aloittaa sanoilla "Olipa kerran".
Minulla olisi kerrottavana satu siitä, miten "oikeat" natsit halusivat auttaa juutalaisia, mutta sitten "väärät" natsit sotkivat kaiken. Ja nyt sitten tietämättömät juutalaiset syyttävät natseja julmiksi, vaikka nimenomaan natsit olivat juutalaisten parhaita kavereita. Siis oikeat natsit. Ei ne väärät natsit.
Itse asiassa jo antiikin Kreikassa puhuttiin ateismista, mutta ihmiset uskoivat mieluummin kylähulluja kuin filosofeja.
Kristinuskon takia Rooman valtakunta aikoinaan hajosi, ja Länsi-Eurooppa vajosi keskiajalle. Samalla unohtui valtavasti tieteellisiä saavutuksia, kuten esimerkiksi höyryvoima (antiikin aikaan oli mm. höyryllä toimivia tykkejä, joskaan ei kovin laajassa käytössä). Vasta kun tiedemiehet alkoivat kiemurella pois katolisen kirkon ikeestä ja yleisesti kirkon hyväksymistä teorioista, tiede alkoi kehittyä. Ilman kristinuskoa tiede olisi todennäköisesti huomattavasti kehittyneempää, ja ateismikin todennäköisesti olisi yleisempää.
" Satoja vuosia ihmiset eivät voineet lukea Jeesuksen opetuksia, koska niitä ei ollut kansankielillä saatavina. ", " Onneksi ne kuitenkin lopulta saatiin keskiajlla kansankielille, ja syntyi monia kirkkokuntia: Valtiovaltaan tukeutuvia opportunistien kirkkokuntia, ja pieniä Jeesuksen opetukseen uskovia kirkkokuntia, jotka periaatteen ihmisinä, sankareina ja marttyyreinä taistelivat uskonnonvapauden alun ja periaatteet läpi."
********************************************
Kaikki, oi rakkaani, ei tosin ole samaa mieltä kanssasi....
********************************************
http://www.ksml.fi/mielipide/kolumnit/luku--ja-kirjoitustaito-on-tärkeä-perusihmisoikeus(68042).ece
KIRJOITUSTAITO ON kiinteästi yhteydessä valtaan, sillä taito lukea ja kirjoittaa mahdollistaa vapautumisen tilannesidonnaisuudesta. Egyptissä pappissäädyillä oli vuosituhannet yksinoikeus hieroglyfikirjoitukseen, Kiinassa hallintosäädyillä kuvakirjoitukseen. Aakkoset keksittiin ensi kertaa noin 1500 vuotta ennen ajanlaskumme alkua, mutta vasta kirjapainotaito noin 3000 vuotta myöhemmin toi kirjoitetun sanan periaatteessa kaikkien ulottuville muuttaessaan tiedon monistamisen halvaksi ja nopeaksi.
Euroopassa kirjapainotaidon ja uskonpuhdistuksen yhteisvaikutus loi aivan uuden ja erilaisen kulttuurin, jota Juusto ja madot -teoksen päähenkilö, harhaoppisena tuomittu lukutaitoinen italialainen mylläri Domenico Scandella eli Menocchio oli aikalaisena todistamassa. Ginzburg kuvaa muutosta kauniisti:
"Tavallinen myllärikin saattoi sanoa ääneen mielipiteensä kirkosta ja ympäröivästä maailmasta. Kirjapainotaidon ansiosta hän oli päässyt käsiksi sellaisiin sanoihin, joiden avulla hän saattoi ilmaista sisällään pulppuavaa hämärää ja erittelemätöntä maailmankuvaa. Hän sai kirjoista löytämistään lauseista tai niiden katkelmista välineitä ajatustensa muotoilemiseen ja puolustamiseen."
Vastaavaa oikeutta kaikille muillekin ihmisille ajanut Menocchio hävisi taistelunsa inkvisitiolle ja teloitettiin, mutta nykyään luku- ja kirjoitustaito on laajasti ymmärretty perusihmisoikeus. Esimerkiksi OECD-maiden PISA-tutkimushankkeessa lukutaito määritellään seuraavasti: "Lukutaito on kirjoitettujen tekstien ymmärtämistä, käyttöä ja arviointia lukijan omien tavoitteiden saavuttamiseksi, tietojen ja valmiuksien kehittämiseksi sekä yhteiskuntaelämään osallistumiseksi." Siis juuri sitä, mistä 1500-luvun kerettiläisenä roviolla poltettu italialaismylläri haaveili.
Minä luotan kristittyyn ihan yhtäpaljon kuin kehenkätahansa ihmiseen ei uskonnolla ole mitään tekemistä rehellisyyden kanssa.
Syyt joiden varaan kristitty elämänsä rakentaa ovat ne mitä minä epäilen en ihmistä joka uskoo olevansa oikeassa.
Luottamus on yksilöllistä samoin kuin mikätahansa muukin. Jos joku yksilöllisenä henkilönä rikkoo luottamuksen en minä enään luota kyseiseen henkilöön samalla lailla kuin aikaisemmin edusti hän sitten minkälaista käsitystä tahansa.
Oman elämänkokemukseni perusteella (yli 20 vuotta elämää hellariperheessä) tiedän, että kristittyihin voi luottaa ihan yhtä paljon tai ihan yhtä vähän kuin keihin tahansa satunnaisiin ihmisiin.
Erittäin hartaiden uudestisyntyneiden kristittyjen piirissä valehdellaan ja varastetaan ja pahoinpidellään vaimoa ja hakataan lapsia ja vedetään viinaa ja käydään vieraissa ja tehdään ihan kaikkea mahdollista muutakin murhat mukaanluettuna, mitä nyt ihmiset yleensä toisilleen tekevät.
Eli kuten sekä historia että omat kokemukseni meille todistavat, niin kristittyihin ei voi luottaa yhtään sen enempää kuin keneen tahansa satunnaiseen kaduntallaajaan. Voi olla ihan sattumanvaraisesti oikein hyvä ja hieno ihminen tai sitten täysin moraaliton roisto ja itsekäs mulkvisti paskiainen. Molempia löytyy kaikista ihmisistä, myös niistä mukamas korkeamoraalisista kristityistä.
Itse en luota kristittyihin pätkääkään.
En ole koskaan löytänyt ainoatakaan syytä luottaa heihin, mutta epäluottamukselle löytyy helposti erinäisiä kymmeniä syitä.
Ehkä kaikkein pahinta porukkaa ovat juuri nämä "uudestisyntyneet", koska ne ovat puhtaita fundamentalisteja, jotka eivät kaihda mitään keinoja ahdasmielisen sanomansa levittämiseksi. Ja kuten hyvin tiedämme tuolta muslimien puoleltakin, niin ahdasmieliset fundamentalistit ovat juuri sitä sakkia, joiden kanssa ei koskaan haluaisi olla missään tekemisissä.
Oman elämänkokemukseni perusteella (yli 20 vuotta elämää hellariperheessä) tiedän, että kristittyihin voi luottaa ihan yhtä paljon tai ihan yhtä vähän kuin keihin tahansa satunnaisiin ihmisiin.
Erittäin hartaiden uudestisyntyneiden kristittyjen piirissä valehdellaan ja varastetaan ja pahoinpidellään vaimoa ja hakataan lapsia ja vedetään viinaa ja käydään vieraissa ja tehdään ihan kaikkea mahdollista muutakin murhat mukaanluettuna, mitä nyt ihmiset yleensä toisilleen tekevät.
Eli kuten sekä historia että omat kokemukseni meille todistavat, niin kristittyihin ei voi luottaa yhtään sen enempää kuin keneen tahansa satunnaiseen kaduntallaajaan. Voi olla ihan sattumanvaraisesti oikein hyvä ja hieno ihminen tai sitten täysin moraaliton roisto ja itsekäs mulkvisti paskiainen. Molempia löytyy kaikista ihmisistä, myös niistä mukamas korkeamoraalisista kristityistä.
Itse en luota kristittyihin pätkääkään.
En ole koskaan löytänyt ainoatakaan syytä luottaa heihin, mutta epäluottamukselle löytyy helposti erinäisiä kymmeniä syitä.
Ehkä kaikkein pahinta porukkaa ovat juuri nämä "uudestisyntyneet", koska ne ovat puhtaita fundamentalisteja, jotka eivät kaihda mitään keinoja ahdasmielisen sanomansa levittämiseksi. Ja kuten hyvin tiedämme tuolta muslimien puoleltakin, niin ahdasmieliset fundamentalistit ovat juuri sitä sakkia, joiden kanssa ei koskaan haluaisi olla missään tekemisissä.
(Miksi tää v-tun palsta ei koskaan toimi?)