Onko Mäntsälä hyvä paikka asua?
Tulen Mäntsälän seudulle töihin ja olen ajatellut muuttaa joko Mäntsälää, Järvenpäähän tai Lahteen. Mikähän näistä olisi paras paikka asua. Lahdesta nyt olis noin puolentunnin ajomatka Mäntsälään konetietä pitkin. Kertokaa Mänsälästä hyvät ja huonot puolet. Ai niin saako helposti vuokrayksiöitä ja mikä on vuokrataso?
Onko Mäntsälä hyvä paikka asua?
14
3230
Vastaukset
- parempiko
Järvenpää olisi parempi kuin Mäntsälä. Olen asunut Mäntsälässä ja siellä on ihmiset niin pikkusieluisia, että en nykyään kuin käväisen siellä. Olet silmätikkuna hyvinkin pian.
- tänne
Muutin sattumalta tänne ja viihtynyt olen eikä aikomustakaan muuttaa pois.
Luultavasti vuokratasokin alempi kuin muilla harkitsemillasi.
Lahdessa ehkä "suurkaupunki"elämää, Jäkessä pikkukaupunkin hyvät puolet, täällä maaseutumaisuus.- ..ja ylpeä siitä
Mistä päivästä alkaen Lahti on ollut suurkaupunki?
Mitä hyvää on maaseutumaisessa "kaupungissa" - hmmm....
..ja ylpeä siitä kirjoitti:
Mistä päivästä alkaen Lahti on ollut suurkaupunki?
Mitä hyvää on maaseutumaisessa "kaupungissa"Suurkaupunki olikin sitaateissa.
Mäntsälä ei ole kaupunki, että se siitä ;-) - Anonyymi
..ja ylpeä siitä kirjoitti:
Mistä päivästä alkaen Lahti on ollut suurkaupunki?
Mitä hyvää on maaseutumaisessa "kaupungissa"120.00 tuhatta ihmistä ei ihan pikkukylä kuitenkaan meinaan Lahti
- Anonyymi
..ja ylpeä siitä kirjoitti:
Mistä päivästä alkaen Lahti on ollut suurkaupunki?
Mitä hyvää on maaseutumaisessa "kaupungissa"On taatusti isompi kuin Mäntsälä tai Järvenpää tai Hyvinkää tai Riuhimaki
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On taatusti isompi kuin Mäntsälä tai Järvenpää tai Hyvinkää tai Riuhimaki
Riihimäki Hyvinkää Mäntsälä pikkukylia
- edelliseen
Kysele asuntoja vaikka tuolla:
http://keskustelu.mantsala.fi/index.php - 20 v Mäntsälässä
Mietippä Hyvinkäätä myös, sieltä 20 minuuttia autolla Mäntsalään. Palvelut siellä paremmat ja aika kaunis vireä paikkakunta. Järvenpää on aika levoton paikka.
Lahti on jo jonkinlainen kaupunki ja ilmeisen halvat asunnot ostaa ja vuokrata.
Mäntsälä toki rauhallinen jos on vaikka pikkulapsia perheessä. Harrastuskamdollisuudet vähäiset, ei edes uimahallia koko täällä. Mustamäki Mäntsälän vuokra-asuntojen alue, vältä sitä.- Anonyymi
Ennen Lahti kuin Mäntsälä Järvenpää tai mikä muu tahansa radanvarsi kylä. Hyvinkää pieni ei yhtään mitään
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ennen Lahti kuin Mäntsälä Järvenpää tai mikä muu tahansa radanvarsi kylä. Hyvinkää pieni ei yhtään mitään
Lahdessa Vesijärvi hyvät kulkuyhteydet hyvät palvelut asuntoja monta eri hintatasoo riippuu mitä haluaa. Keskustassa kalliimpaa jos haluaa Vesijärvi näkymät on oltava rahaa enemmän. Vireä kaupunki palvelut kohdillaan. Juna vajaa tunti Helsinkiin moottoritietä helppo ajella
- Anonyymi
Jos ei tunne paikkakuntia tai asunut saati käynyt. On hyvä antaa tietoo paikkakunnasta. Lahti on kaupunki ei ihan pienimmästä päästä. Jos ei ole asunut Lahdessa on väärä henkilö antamaan kommentteja
- Anonyymi
mäntsälässä on parasta se tie mikä vie pois sieltä. Tumputtajien tuppukylä
- Anonyymi
Hämmästyttävän vireä meininki Mäntsälässä. Katukuvassa paljon tuunattuja autoja. Valitettavasti varat ovat riittäneet ainoastaan pakoputkivirityksiin.
Yksi valkoinen toistuvasti keskustassa pyörivä mopoauto on myös kunnostautunut tehokkaalla bassonjytinällä, joka puskee mukavasti seinien läpi.
Sitten kun nämä on menneet päiväunille tulee kymmenen mopon joukko, moottorit kirkuvat ylävireisesti korvia huumaten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609291IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3146474Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?691503Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61351- 1091141
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.841130Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut72973Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43828Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23726MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311718