Onko kokemusta/tietoa lonkan labrum repeämästä eli ns. lonkan nivelkierukan rikkoutumisesta. Millaisia oireita aiheuttaa yms.? Miten hoito?Kiinnostaisi myös tietää kokemuksia lonkan tähystysleikkauksesta.
Lonkan labrum repeämä
8
17260
Vastaukset
- lonkkavaivainen
Minulla todettiin lonkan labrum repeämä kolme viikkoa sitten varjoaine mangneettikuvassa.Yli puoli vuotta oli epämääräistä jalan särkyä,turvotusta ja kuumotusta.Nyt lonkan tähystykseen toukokuussa.
- Lonkkavaivainen
Hei,
Viestistäsi on aikaa, mutta mielenkiinnosta kysyisinkin mitä nyt kuuluu? Minulla todettiin sama repeämä jo jokunen vuosi sitten ja on aina toisinaan todella kipeä. Silloin googletin diagnoosin enkä löytänyt yhtään vastaavaa lonkan labrumin repeämää. Magneettilääkärin mukaan olisi ollut "pakollista" hoitaa heti, kun vaimonsakin oli leikattu saman vaivan takia. Minulle sitten kirurgi kertoi ettei ole pakko leikata, koska leikkauksessa aina omat riskit. Päätin, että menen leikkaukseen vasta kun on niin kipeä etten pääse lainkaan kävelemään, vaikkakin olisi vain tähystysleikkaus. Nyt on alkanut taas enemmän vaivaamaan, jollain askeleella tulee vain niin viiltävä kipu että meinaa mennä jalka alta.
Kerrotko mikä sun tilanne on täll hetkellä.- rouva, eläkkeellä
Minulla samanlaisia oireita, nyt tutkittu ja lausunto kotona, odotan lisä tutkimuksia ja päätöstä mitä tehdään. Todella jalka menee alta, aina silloin tällöin, riippuu mitä teen, kannanko taakkoja vai jotain muuta rasittavaa. Annan kyllä leikata, jos paranen, koska vanhemmiten menee kävely, nyt jo kovin hankalaa toisinaan. Kipulääkkeillä helpottaa, mutta menee kolme päivää, sit taas suht koht hyvä.
Sauvakäely sopii hyvin ja jonkin verran pyöräily sekä hyötyliikunta.
- Anonyymi
Minulla alkoi kankusta polven sisäsyrjään ja siitä nilkkaankin säteilevät säryt ja puutumuksen tunteet repäisevämmän liikuntasuorituksen jälkeen (potkuja eteen, taa ja sivulle). Aluksi petti jalkakin alta.
Ihan akuuteimman vaiheen jälkeen istuminen ei onnistunut ja kipu säteili polven sisäsyrjään, mutta puutumista ei enää tapahtunut. Silti kovilla särkylääkkeillä mentiin useita viikkoja.
Iskiasta epäiltiin (säteili väärään paikkaan) ja femoralishermosärkyä jonkun alaselän krampin takia (sekin kyllä oli), mutta lopulta kuvissa löytyi vain vauriojuoste labrumissa.
4-5kk myöhemmin säryt menivät ohi, enää tuntuu polttelevan kiristyksen tunnetta vaikka kumartuessa tietyllä tavalla.
Missään vaiheessa kukaan ei osannut yhdistää kipuja labrumiin, kuvauksen jälkeenkään.- Anonyymi
Oletko pystynyt urheilemaan?
- Anonyymi
Mikäli repeää ei lonkka liiku kunnolls, aiheutuu viiltävää kovaakipua. Yksilöllistä miten paljon liikkuuko ollenkaan lonkka, vai onko kipu ja särky niin kovaa ettei liiku. Ruvetessa hermosärky myös mahdollinen, ainesta voi valua moneen suuntaan. Väjän sama asia kuin polven nivelkierukan repeämä, ei liiku kunnolla , kipua, usein kovaa.
- Anonyymi
Lonkan rtg kuvat. Lauenstein näyttää hyvin. KUten ap ja pa.Leikkauksia usein kyllä näissä tilanteissa poikkeuksia lukuunottamstta, jos ei hankaa Bursaan, nivelpussiin niin että ei tarvitse tukea tekonivelellä. Repeämä liittyy ikään, lonkkaleikkauksia tehdään ikääntyneille enemmän, mutta jo nuoremmille voidaan joutua vaihtamaan lonkat, tekonivelet laittaen.
- Anonyymi
Lisäys. Acetabulumin ja lonkkanivelen suhde vaikuttaa, onko eroosiota miten ja hankaako ilman limapussia yhteen. Jos hankaa, tekonivel.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1708436KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527590Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743874Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521603652Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183044Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542775Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432050- 1262046
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231883Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211731