Miksi Afrikassa on niin paljon mustaihoista väkeä?
Onko aurinko paahtanut heidän ihonsa mustaksi?
Miksei mustien lapset ole vaaleaihoisia kun he syntyvät vaan ihan pikimustia niinkuin noki?
Onko aurinko paahtanut heidän ihonsa mustaksi?
Miksei mustien lapset ole vaaleaihoisia kun he syntyvät vaan ihan pikimustia niinkuin noki?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Muslimien, lähinnä arabien selityksen, tämä on epäilemättä suoraan Allahilta saatu selvitys.
Jumala, siis Allah katsoi hyväksi luoda maan päälle myös korkeampaa älyä, kuin mitä eläimet ja kasvit edustivat. Niinpä hän otti palan savea ja muotoili siitä ihmisen näköisen patsaan, katsoi sen hyväksi ja laittoi kuten saviastiat yleensäkin polttouuniin.
Jumala oli kuitenkin malttamaton ja nähdäkseen kättensä työn, hän otti "ihmisen" ulos uunista. Mutta, katso polttoaika olikin ollut liian lyhyt ja niin syntyi valkoinen rotu, siis raakileet ja hieman kummalliset ihmiset. Allah (Jumala) ei tuosta pillastunut vaan katsoi tuonkin epäkelvon kättensä työn menettelevän, joskin pitkin hampain. Niinp hän otti jälleen uuden kokkareen savea ja muotoili siitä kauniin, pitkäjäsenisen ihmisen kuvan. Tämän luomuksensa hän laittoi jälleen polttouuniin, mutta voi kauheaa, herramme oli jo hieman väsynyt aikaisemmasta aherruksestaan ja niinpä hän kesken kaiken nukahti. Herätessään jälleen, oli tottakai pahin tapahtunut. Hänen taidokkaasti luomansa hahmo olikin paistunut mustaksi kuin hiili. No eipä hätää mitään tuumi Jumala. Koitetaan nyt kerta vielä kiellon päälle. Niinpä hän kaapaisi taas erinomaisen hyvää savea kourallisen ja suurta huolta nähden muotoili jälleen mielestään kaikkein täydellisimmän hahmon. Hän laittoi patsaan uuniin ja tällä kertaa katsoi Rolexistaan aikaa, kunnes otti teelmyksen pois uunista. Sitä katsellessaan ja ihastellessaan Jumala (Allah) päätti että näin on hyvä ja ihan priima. Hän puhalsi hahmoon hengen ja antoi sille
kyvyn tehdä numeroita ja taidon laskea niiden avulla. Näin syntyi täydellinen ihminen, jolla on kaunis oliivinvärinen iho ja viisaat ajatukset, eli näin arabialainen ihminen sai alkunsa. Sen pituinen se.
"kun he syntyvät vaan ihan pikimustia niin kuin noki?"
eivät synny pikimustina vaan vaaleanruskeina.
Evoluutiosta on kysymys. Luonto muokkaa ihmiset ja eläimet sopiviksi niihin olosuhteisiin johonka kukin on sattunut syntymään. Luonto? jotkut kutsuvat sitä Jumalaksi. Toisilla ihmisillä on taipumus uskoa noin. Tämä on vanhaa liturgiaa ja sun avaus oli provo:)
Mutta kyllä kokemukseni mukaan Kongossa syntyi lapsia jotka olivat lähempänä noenmustaa kuin vaaleanruskeaa.
mutta saattaa johtua eri heimojen väristä, niitähän riittää. Joka tapauksessa Afrikassa syntyvät vauvat ovat vaaleampia kuin vanhemmat. Meillä taas vauvat ovat samanvärisiä kuin vanhemmat.
Afrikan vauvat eivät ole vielä saaneet iholleen aurinkoa, tummuvat heti kohtsillään kun ovat parkaisseet ensimmäisen itkunsa.
Mustat luotiin orjiksi valkoisille. Arabitkin ovat pitäneet heitä orjinaan lähes 3000 v. Väri on hyvä tunnistuskeino, jolla karanneet orjat löysi väkijoukosta.