Juristen ja lääkärien älykkyys

opiskelija.

Lueskelin tässä erästä Eysenckin kirjaa älykkyydestä. Siinä esiteltiin amerikkalainen tutkimus, jossa oli mitattu lääkäreiksi opiskelevien ja juristien älykkyyttä. Lääkäreiksi opiskeleville oli saatu keskimääräinen tulos 127 ja juristeille 128 (kh 15). Aika korkeita lukuja siis, jos ajattelee, että lääkärit ja juristit olisivat siis keskimäärin lähes mensatasoa. Minustakin pitäisi isona tulla jompikumpi näistä ja vaikka olen kyllä sitä mieltä, että kollegat ovat keskimäärin ilahduttavan skarppeja, niin vaikea uskoa, että olisimme keskimäärin noin älykkäitä. Sattuuko jollain olemaan näkemystä kuinka hyvin sanotut tulokset mahtaisivat päteä nykypäivän Suomessa? Nykyäänhän ikäluokasta koulutetaan yhä suurempi osa, joten lahjakkuuksienkin luulisi jakautuvan tasaisemmin eri aloille kuin joskus ammoisina aikoina. Toisaalta pääsykokeet noihin lafkoihin ovat tunnetusti haastavia (tosin varmaan vähän eri syystä kuin siitä, että vaatisivat suurenmoista älykkyyttä).

6

1159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ole kaunaa sinänsä ...

      Taitaapa olla vaikea laatia älykkyystestiä joka ei suosisi sellaisia henkilöitä joilla on pitkällinen koulutus ja jotka ovat harjaantuneita henkisen työn tekemiseen.

      Älykkyyden pitäisi olla selviytymiskykyä uudessa tilanteessa, sellaisessa jossa vanhoilla tiedoilla ei ole merkitystä.

    • Kenttämestari

      En usko että kyse on merkittävästä älykkyydestä.. pikemminkin määrätietoisesta lukemisesta, ahkeruudesta, asenteesta ja päämäärätietoisuudesta. Tietenkin skarpit ihmiset hakeutuvat suuntaan jossa saa vaivata ajatuslihaksiaan enemmän. Mutta suurimmaksi osaksi kyseessä lienee ahkeruus ja asenne. Mensankin testitulokset paranevat kun päätään on harjaannuttanut sitä ennen tarpeeksi.

      (nim. kaveri pääsi Mensaan rimaa hipoen tehtyään tarpeeksi aivojumppa-harjoituksia ennen testiä, hän teki niitä todella paljon ja analysoi oikeat vastaukset. Ilman treenaamista ÄO-luku olisi ollut merkittävästi pienempi eikä jäsenkorttia olisi varmasti tullut.)

      Itse en testiä ole tehnyt eikä oikeastaan kiinnostakaan. Ei se raaka laskentakyky vaan miten sitä käyttää.

      • Anonyymi

        Olen sekatyömies,ja armeijan P-kokeesta sain ysin,jonka saa prosenttia .


    • Anonyymi

      Mistä lähtien älykkyys on ollut sama asia kuin ÄO? Onko meillä jokin tieteellinen perustelu olettaa, että älykkyys on sama asia kuin ÄO?

    • Aloittaja mainitsi (tilastollisen-)tutkimuksen, jossa lääkäreiksi opiskelevien ja lakimiesten keskimääräiseksi äo:ksi oli (USAssa?) saatu 127-128.

      Mitä lakimiehiin tulee (USAssakin), ovat opiskelu ja varsinaisessa työssä pärjääminen eri asioita. Olisi siten harhaista väittää, että esimerkiksi lakimiehiksi päätyisivät ihmiset, joiden äo-olisi keskimäärin 128. Keskimäärin tuon äon omaavat päätyvät monille muillekin aloille, mutta kenties USA:ssa pärjääminen sillä alalla vaatii keskimäärin kyseistä älykkyysosamäärää.

      Tämä tulos ei luonnollisestikaan ole vertailukelpoinen muihin maihin sellaisenaan, koska olosuhteet ja vaatimukset työssä pärjäämiselle ovat erilaiset.

      USA:n lakimies ei vertautuisi Suomessa kaikkiin lakimiehen koulutuksen saaneisiin, vaan asianajajaan.

      Ihminen kääntyy pulmatilanteessa mielellään niin terveyttään kuin lakiasioitaankin koskien jonkun sellaisen puoleen, joka hänen mielestään ymmärtää ja osaa ne asiat paremmin kuin hän itse. Mitä lakiasioihin tulee, kykenee sellaisia hoitamaan kuka tahansa tiettyyn määrään asti itse. Kun on kyse suurista rahallisista summista, ei kukaan halua kääntyä itseään hölmömmän puoleen niiden suhteen. Yleensä suuriin omaisuusmassoihin pääsevät käsiksi keskimääräistä älykkäämmät yksilöt, jolloin he tarvitsevat itseään pystyvämmän neuvoa omaisuuttaan koskien. Tämä on siis se mekanismi, jolla älykkäimmät ja pystyvimmät lakimiehet (asianajajat) saavat asiakkaita ja pärjäävät hyvin.

      Mitä tulee terveyden ja erityisesti sairauksien tunnistamiseen ja hoitamiseen, vaatii jo kouluttautuminen sellaiseen enemmän kuin keskimääräisellä ihmisellä on siihen korvienvälikapasiteettia. Tästä syystä korkea äo alaa opiskelevien keskuudessa ei yllätä.

    • Anonyymi

      Tuollaisia tutkimuksia on joka lähtöön. USAssa kai collegen päättävät voivat tehdä jonkinlaisen älykkyystestin ja sen pohjalta on selvitetty, miten eri ammatteihin aikovat pärjäävät. Jossain sellaisessa oli kosmologeiksi aikovilla suurin äo, ja sen jälkeen tulivat lääkärit, juristit ja fyysikot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4443
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3158
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2864
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2655
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2509
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2407
    7. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2304
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2265
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2035
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1717
    Aihe