Jotain rauhoittavia ahmiskohtauksien estoon?

zoingpoks

Elikkä oletteko jotain käyttäneet estämään "kohtauksia"?
En tarkoita nyt masislääkkeitä (esim. Seronil), vaan että voisi ottaa jonkun napin ahdistukseen?

Ataraxia kokeiltu, ei auta. :/

5

603

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastaus...

      niin ei tartte juosta kaiken aikaa jääkaapilla

    • tikkunekku

      en ole kokeillut rauhottavia, mutta terapeuttini ehdotti minulle sellaista ratkaisua. kävimme läpi tilanteita joissa tuo mässäämisen- ja oksentelunhimo käynnistyy. kerroin että minulla on sellainen tunne etten kestä tilannetta vaan sydän hakkaa ja joudun paniikkiin, en pysty ajattelemaan selkästi vaan tuntuu että koko maailma kaatuu tässä ja nyt, kuolen sen mukana, ja huomista ei tule. terppa ehdotti rauhoittavia näiden tilojen hallintaan yhtenä vaihtoehtona. kuitenkin keskusteltuamme asiasta päädyimme siihen, että käytämme tätä äärimmäisenä ratkaisuna jos en pysty muuten hallitsemaan tilanteita. toistaiseksi olen siis ollut ilman pillereitä. mutta tiedän että niitä voidaan syömishäiriöissä käyttää. se, minkälainen pilleri määrätään, riippuu tietenkin siitä millaiseen tilanteeseen ja tunnetilaan noita oksentelukohtauksia tulee. joillain esim. masennuslääkkeet saattavat auttaa paremmin.

    • JemmaG

      Atarax pistää unettamaan...ainakin mulla, ei puhettakaan että se parantais mässäyshimon.

      Oxepamia olen syönyt, se on rauhoittava lääke, mutta tuntuu että tuo ahmiminen on niin syvällä vähän kuin alkoholismi, että ei siihen pillerit auta. Melkein vain voi lisääntyä ruoanhimo.
      Lääkärit ei yleensä edes hevillä myönnä rauhoittavia. Täytyy olla todella painava syy ja syömishäiriö ei sitä ole monien mielestä.

      Mutta itse olen joskus saanut kriisitilanteissa oxepam-reseptin ja kyllä se vaikuttaa ihanasti kuin olis pumpulissa mutta ruoanhimoon ei mielestäni ole vaikutusta. Mutta ehkä niiden avulla selviää ahmimisten jälkeiset helvetilliset ahdistuksen päivät kun ei siis enää ahmi mutta ei jaksa elääkään.

      • bultsi_vaan

        apua ollut!!!ainut mikä auttais olis todella ruokahalua vähentävät lääkkeet mitä lääkärit ei anna millään perkeleelläkään.


    • piikkiz

      Atarax ei ainakaan auta mulla. Ja siinä rennossa olossa vaikee lastata. Kroppa pistää vastaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      86
      2699
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      44
      2263
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1093
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      35
      948
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      819
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      680
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      7
      635
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      545
    9. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      35
      533
    10. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      531
    Aihe