Otsikon WC-kannella tarkoitetaan tässä tapauksessa sitä rinkulaa, jolla istutaan kun paskannetaan, ei sitä oikeaa kantta, jonka isoin tarkoitus on ettei lemmikit tai vauvat pääse hukkumaan.
Olen useita vuosia ihmetellyt miksi puhutaan siitä että naiset suuttuu jos miehet jättää WC-kannen ylös. Olen luullut että sillä tarkoitetaan kantta.
Nyt minulle selvisi että esim sit comeissa usein vastaan tuleva toilet seat problem tarkoittaakin RINKULAA!
Joskus vastaani onkin tullut tapaus jolloin rinkula on yläasennossa.
Tajusin juuri että tämä johtuu siitä että jotkut miehet nostavat sen yläasentoon kusemisen ajaksi. Eivätkä sitten laskekaan sitä alas.
Itse kusen aina rinkula alhaalla, ja olen miespuolinen, ja kusen seisaaltaan.
Miksi rinkula pitäisi nostaa kusemisen ajaksi ylös?
Haluan suorittaa gallupin siitä kusevatko miehet rinkula alhaalla vai ylhäällä.
WC-kannen ylösjättö -gallup
4
413
Vastaukset
- pissologi
Ei jumalauta seisten kustessa rinkulaa alasjätetä. Mesitippojahan jää takuuvarmasti rinkulalle eikä siihen ole kenenkään kiva istua. Jos et jaksa rinkulaa nostaa niin kuse istuen, niin itsekin teen aika ajoin, ja hyvältä tuntuu, en tietenkään yleisissä vessoissa. Lorisemisiin!
- No mut kun
Ensinnäkin tähtään ja sihtaan tosi tarkasti. Ja jos jotain lentää jonnekin/minnekään, siis muualle kuin pöntön sisäosiin, niin pyyhin pois kostutetulla veskipaperilla, ja kuivaan ja huuhtelen kunnolla, ettei mitään jälkiä jää. Koska en itsekään halua kusentahmeaan istuutua. Ja aina tarkistan mihin istuudun. Naiset ei näin tee jotkut, ja siksi he kiljaisevatkin saadessaan pyllynsä alle sairaan kylmää keramiikkaa, ja siksi WC-kannen ylösjättö heitä suututtaa.
Pissologin logiikan mukaan ei tarvitse pyyhkiä kusilänttejään jos roiskuttelee rinkula ylhäällä... Kunhan vain laskee rinkulan alas, niin ei kukaan näe eikä ehkä haistakaan. Niinkö?
Tässä vaiheessa kun tutkimustietoa ei vielä ole paljolti arvelen että 1/3 miehistä kusee rinkula alhaalla. He ovat niitä tarkkoja pelimiehiä. Ja jos tarkkuus joskus lipsuisikin, niin varmasti pesevät jälkensä. Sama kuin jos tulee tosi ripulipaska, niin sen roippeet kyllä hinkataan piiloon pöntön sisuksistakin. Kuka ilkeää jättää sellaista karmeaa länttiä peräänsä?
- Laardibonanza
WC-kansi muodostuu ongelmaksi, jos siihen ei uskalleta koskea. Viherpipertäjähygieenikot keksivät mitä tahansa syitä, ettei vain tarvitse koskea kanteen. Markkinamiehille oiva markkinarako tässä: WC-atulat, joilla käsin koskematta hoidellaan kantta oikeaan asentoon.
Nimimerkki "pitääkö se kansi avata?" - Zippo
rinkulat kaulassa ympäripäissään roiskitaan minne sattuu...
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse664454Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1043727Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1083341Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.211896Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681883Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871139- 89893
- 49841
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.108834Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä23774