sillä pyrittiin kuitenkin sodan lopettamiseen ja sen ja NL:n välinen sopimus on melkein kuin yya-sopimus ja se oli suomelle onneksi.
en pidä terijoen hallitusta
niin pahana
641498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 18 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
"sillä pyrittiin kuitenkin sodan lopettamiseen"
Ote Terijoen hallituksen julistuksesta:
"Tämän tehtävän suorittamiseksi mahdollisimman nopeasti Suomen Kansanhallitus kutsuu Neuvostoliiton hallitusta antamaan Suomen Kansanvaltaiselle Tasavallalle kaikkea välttämätöntä apua Punaisen Armeijan voimin.
Osaaottamaan yhteiseen taisteluun käsi kädessä sankarillisen Punaisen Armeijan kanssa on Suomen Kansanhallitus jo perustanut ensimmäisen suomalaisen armeijakunnan, jota edessäolevien taistelujen kuluessa tullaan täydentämään siihen vapaaehtoisina liittyvillä vallankumouksellisilla työläisillä ja talonpojilla ja josta on määrä tulla tulevan Suomen Kansanarmeijan luja ydinjoukko. Ensimmäinen suomalainen armeijakunta saa kunnian tuoda pääkaupunkiin Suomen Kansanvaltaisen Tasavallan lipun ja pystyttää sen presidentin linnan harjalle, työtätekevien riemuksi ja kansan vihollisten kauhuksi."
Tarkoituksena ei ollut rauhan saavuttuminen vaan Suomen valloittaminen kuusisen perkeleelle.
Lue koko julistus ja hämmästy:
http://www.histdoc.net/historia/kuusinen.html
Onko teidän punamulkkujen - tulikohan oikein kirjoitettua, mene ja tiedä - näin vaikea hahmottaa totuutta, joka ei puhu teidän sairaan aatteenne puolesta??
Julistukset on julistuksia, ja eipä puna-armeija Helsinkiin tullut, vai tuliko, vaikka olisivat voineet siinä vaiheessa kun Suomen lahtareila meni paskat housuun! Mutta kun Suomen lahtarit rytin ja mannerheimin johdolla ajoivat isänmaamme turmioon ja talvisotaan ei NL:lle jäänyt muuta vaihtoehtoa kuin aloittaa sotatoimet ja pyrkiä näin turvaamaan Leningradin puolustaminen. Ja kun suomen hallitus katkaisi neuvottelut ja uhitteli rajalla linnoittamalla ja sapeleita kalistelemalla oli Terijoen hallituksen perustaminen yksi vaihtoehtoehto päästä eteenpäin rauhan aikaan saamiseksi ja sopihan NL terijoen hallituksen kanssa sopimuksen, jolla Leningradin puolustustilannetta parannettiin. Kun Suomen lahtareilta löytyi halua neuvottelemaankin terijoen hallitus menetti merkityksensä. Terijoen hallitus oli NL:lta loistava taktinen veto!
etten minä ala mulkut....
"Julistukset on julistuksia"
Vai niin.
Kuusisen perkeleen julistuksia ja lausuntoja ei kannata siis ottaa tosissaan vaan mielestäsi ne ovat laadittu mielenhäriössä ja ovat sairaiden aivojen hourintaa.
Kalle on kanssasi samaa mieltä.
Olenko minä sanonut muka niin, että "Kuusisen perkeleen julistuksia ja lausuntoja ei kannata siis ottaa tosissaan". En tietääkseni, mutta sinä poju näytät tietävän, joten kerro heti missä ja milloin olen niin viestittänyt?
Ja olenko minä sanonut muka niin, että kyseiset Kuusisen julistukset on "laadittu mielenhäriössä ja ovat sairaiden aivojen hourintaa." En tietääkseni, mutta sinä poju näytät tietävän, joten kerro heti missä ja milloin olen nin viestittänyt?
Näin kirjoitit:
"Julistukset on julistuksia"
Se tarkoittaa kuusisen perkeleen julistusten sinun mielestäsi olleen arvottomia.
Taidat olla yksi punikkilan pikakirjoittajista...
Jos sanon julistusten olleen julistuksia, se ei sisällä mitään luonnehdintaa niiden luonteesta, ei ainakaan sinun ajatusten suuntaan, muista poju se! Se tarkoittaa vain sitä, että julistukset kuten koko terijoen hallitus oli taktiikkaa, ja hienoa sellaista!
Että sainpa sinut porvaripojun, valheesta kiinni ihan verekseltään, itse vielä myönnät!
Julistus on julistus ei tarkoita, että julistus on taktiikkaa.
"Julistus on julistus" tarkoittaa suomenkielessä julistuksen halventamista.
Kysy vaikka suomen maikaltasi...
julistus on julistus on ns. retoorinen toteamus, kai tiedät mitä se tarkoittaa? Mutta kuitenkin, retoorinen toteamus ilmentää tässä tapauksessa kun kumpikin meistä tietää mihin kyseiset julistukset on tarkoitettu, niiden lyhytaikaista eli taktista lonnetta. Kysy vaikka suomen maikaltasi!
"Julistus on julistus" tarkoittaa, että paskat julistuksesta. Lause halventaa julistuksen.
Kysy vaikka suomen maikaltasi
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000333&posting=22000000034240374
Et ole suomen maikkani - et osaa edes suomea...
koulutusta sait, ole tyytyväinen, että jeesaan!
Kaikki otsikossa
että koko tämä touhu täällä on mulle ainski täyttä viihdettä
Voi voi stalinin äpärä mahtaa otta kaaliin vieläkin kun kuusisen hirmuhallitus ei päässyt valtaan mietippä punikki miten kivaa oli Virossa viisivuosikymmentä kun isä aurinkoisesi hoiteli puolet porukasta siperiaan
kalle toi esille asiakirjoja ansiokkaasti.
hämmästyttävää kuitenkin on komujen lukemattomuus jota täydentää täydellinen tietämättömyys.
joo rauha neukkulan ja suomen välillä. en yhtään epäile. historia kyllä kertoo mitä sitten olisi tapahtunut. mutta nämä tajuattomat toverit ,,,vain tiedostaa. joosepin tavoite oli myös pistää kampoihin silloiselle aseveljelleen. suomen miehet olis otettu suomen kansanarmeijaan ja varustettu kehnoilla aseilla. miksi?? sen jälkeen olis vapautettu pohjoisruotsi. sehän on suomalais asutusta. huonot aseet sen takia, että siellä olis kuollut mahdollisimman paljon porvarillisesti ajattelevaa kansanvihollista. ei olisi tarvinnut erillisiä pahamaineisia puhdistuksia.
miksi pohjoisruotsiin?? siellä oli hyvää rautaa. kyllä joosepilla oli omasta takaakin, mutta rauta talteen natsien ulottuvilta oikeille tovereille.
olkoon kirottu koko kuusisen nimi!!!
Ihmeellinen on ihmisen pääkoppa.
Nykykomut: neuvostoliitto ei ollut oikea kommunisti johtoinen valtio. Kieltävät sen kuin Pietari Jeesuksen hiilivalkeilla. Vielä joku humanteri puolustaa sen tekosia. Stalinin keksintö koko hallitus. Myös sota, jossa meni Nikitan mukaan miljoona puna-armeijalaista. Stalinin arvio: reipas tykistö keskitys sota on silloin käyty.
Stalinin vainoissa pidätettiin puolueen jäseniä reipas puolitoista miljoonaa. Joista teloitettiin ~~800tuhatta. Nikitasta kertovassa kirjassa kerrotaan ykkös toverien asettaneen komitean tutkimaan tuomioitte totuutta. Lopputulos SYYTTÖMIÄ!!
Voisiko toveri "niin pahana" arvioida.Terijoen hallituksen tekosia saadessaan Suomen hallintaansa. Montako kunnon suomalaista toveria olisi pantu kylmäksi? Meidän ei tarvitse varmaan miettiä lahtareiden kohtaloa.
Ihmeellinen on ihmisen pääkoppa.
Nykykomut: neuvostoliitto ei ollut oikea kommunisti johtoinen valtio. Kieltävät sen kuin Pietari Jeesuksen hiilivalkeilla. Vielä joku humanteri puolustaa sen tekosia. Stalinin keksintö koko hallitus. Myös sota, jossa meni Nikitan mukaan miljoona puna-armeijalaista. Stalinin arvio: reipas tykistö keskitys sota on silloin käyty.
Stalinin vainoissa pidätettiin puolueen jäseniä reipas puolitoista miljoonaa. Joista teloitettiin ~~800tuhatta. Nikitasta kertovassa kirjassa kerrotaan ykkös toverien asettaneen komitean tutkimaan tuomioitte totuutta. Lopputulos SYYTTÖMIÄ!!
Voisiko toveri "niin pahana" arvioida.Terijoen hallituksen tekosia saadessaan Suomen hallintaansa. Montako kunnon suomalaista toveria olisi pantu kylmäksi? Meidän ei tarvitse varmaan miettiä lahtareiden kohtaloa.
Harmi vaan Suomen sodankäynnin puolesta. Toikan Eemeli jäi neukkulan noitavainoissa teloittamatta. Oli turhan pätevä tykistökenraali. Teki pahaa jälkeä suomalaisten kannalta.
Kuusisen kusipää pyysi stalinilta puna-armeijan apua Suomen valloittamiseen.
Lue itse jollet usko:
"Suomen Kansanhallitus kutsuu Neuvostoliiton hallitusta antamaan Suomen Kansanvaltaiselle Tasavallalle kaikkea välttämätöntä apua Punaisen Armeijan voimin."
Lainaus sivulta:
http://www.histdoc.net/historia/kuusinen.html
Kuusinen saatana on siis suoraan vastuussa 30000 suomalaisen kaatumisesta Talvisodassa.
Ennen Terijoen hallitusta Suomi ja Neuvostoliitto olivat käyneet neuvotteluja, jotka suomi katkaisi ja sitä ennen suomi oli linnoittanut kannaksen ja siirtänyt armeijan eri yhtymät hyökkäysjärjestelmiin , tämän viimeisen Mannerheim myönsi jatkosodan alkaessa. Suomi siis haki sotaa!
Vai oletko poju Mannerheimin kanssa eri mieltä, mitä HÄH!
Kumoa Kallen väit omilla oikeaksi katsomillasi vasta-argumentella. Jos pystyt.
Kallen väite on siis:
Kuusisen kusipää pyysi stalinilta puna-armeijan apua Suomen valloittamiseen.
Lue itse jollet usko:
"Suomen Kansanhallitus kutsuu Neuvostoliiton hallitusta antamaan Suomen Kansanvaltaiselle Tasavallalle kaikkea välttämätöntä apua Punaisen Armeijan voimin."
Lainaus sivulta:
http://www.histdoc.net/historia/kuusinen.html
Kuusinen saatana on siis suoraan vastuussa 30000 suomalaisen kaatumisesta Talvisodassa.
"suomi oli linnoittanut kannaksen ja siirtänyt armeijan eri yhtymät hyökkäysjärjestelmiin , tämän viimeisen Mannerheim myönsi jatkosodan alkaessa."
Perusteluja tarvittaisiin väitteellesi, että Suomen armeija oli siirtynyt hyökkäysjärjestelmiin. Esitettyäsi hallusasi olevat todisteet asialle niin Kalle LUPAA siten todistaa ettei asia ollut niin.
Saadaksesi faktaa asiasta sinun pitää ensin esittää hallusi olevat todisteet asiasta.
Kuules poju, minä olen tuon dokumentin olemassaolosta ja sen sisällöstä tiennyt jo silloin kun sinä taputtelit paskaa lattialla, ei siinä ole minulle mitään uutta ja ihmeellistä.
Jos se on sulle uusi ja ihmeellinen ja olet sen ihan itte netistä löytänyt, onneksi olkoon vaan! Mutta mitään uutta se ei tähän ketjuun nyt ja tässä ei tuo! kaikki tietä joka vähänkin on suomen sotahistoriasta kiinnostunut, että neukut aloitti talvisodan ja varmaan ensikiihkossaan pyrki suomen valtaamaankin!
Mutta se ei muuta sitä tosiasiaa mitenkään, että ennen terijoen hallitusta ja kyseistä dokumenttia suomi aiheutti itse omilla toimillaan sen, että joutui talvisotaan. Jotenka tuo dokumenttisi on ihan yhtä tyhjän kanssa sen suhteen.
Et esittänyt yhtäkään vasta-argumenttia väitteelle:
Kuusisen kusipää pyysi stalinilta puna-armeijan apua Suomen valloittamiseen ja on yksinteon syyllinen Talvisotaan.
Kuusinen saatana on siis suoraan vastuussa 30000 suomalaisen kaatumisesta Talvisodassa.
Yritähän uudestaan...
http://fi.wikipedia.org/wiki/Yhteisharjoitus
Ylimääräiset harjoitukset, YH tai Ylimääräiset kertausharjoitukset olivat Suomen poliittisen ja sodanjohdon yritys peittää se tosiasia, että Suomi suoritti lähes täydellisen liikekannallepanon eli mobilisaation lokakuussa 1939 ilman, että ilmassa olisi ollut aivan välitöntä sodanuhkaa.
YH käskettiin toteuttaa kahdessa vaiheessa, joista
ensimmäisessä vaiheessa 9. lokakuuta 1939 alkaen perustettiin muun muassa suojajoukot ja eräät rajan läheisyydessä perustettavat divisioonat
toisessa vaiheessa käytännöllisesti loppu kenttäarmeija kokonaisuudessaan 14. lokakuuta 1939 alkaen
Ja entäs koska paljastat hallussasi olevat todisteet suomalaisten ryhmittymisestä hyökkäykseen??
Esittetyäsi todisteesi Kalle LUPAA esittää todisteet, että näin ei ollut. Sitten katsotaan ketkä täällä palstalla nauraa.
OK?
Esitähän nyt todisteesi väitteellesi.
Etkö poju tajunnut viestini ideaa, en kiistänyt ihan löytämääsi dokumenttia, koska sillä ei ole mitään tekemistä talvisodan syiden kanssa, jonka perussyy oli se, että Suomi ei suostunut Neuvostoliiton esittämiin vaatimuksiin. Joten todelliset syylliset 30 000 suomalaisen kuolemaan sodassa ovat suomalaisjohtajat mm. Ryti ja Mannerheim! Kumoa sinä poitsu se?
Sispä kumoa tämä:
Talvisodan perussyy oli se, ettei Suomi suostunut Neuvostoliiton esittämiin aluevaatimuksiin!
voi, voi poju sinua ja sinun suurta suutasi!
Et esittänyt vieläkään yhtäkään todistetta suomalaisten olleen hyökkäysasemissa.
Yritähän uudestaan.
Et esittänyt vieläkään yhtäkään vasta-argumenttia väitteelle:
Kuusisen kusipää pyysi stalinilta puna-armeijan apua Suomen valloittamiseen ja on yksinteon syyllinen Talvisotaan.
Kuusinen saatana on siis suoraan vastuussa 30000 suomalaisen kaatumisesta Talvisodassa.
Yritähän komuta Kallen väite...
Vittu kun joutuu pennuille selittämään. Suomi siis tekinäin -39 syksyllä:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Yhteisharjoitus
"Ylimääräiset harjoitukset, YH tai Ylimääräiset kertausharjoitukset olivat Suomen poliittisen ja sodanjohdon yritys peittää se tosiasia, että Suomi suoritti lähes täydellisen liikekannallepanon eli mobilisaation lokakuussa 1939 ilman, että ilmassa olisi ollut aivan välitöntä sodanuhkaa."
Ja liikekannallepano tarkoittaa:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Liikekannallepano
"Liikekannallepano eli mobilisaatio tarkoittaa maan asevoimien (useimmiten erityisesti sen reservin) ja muun yhteiskunnan määräämistä taisteluvalmiuteen."
"Liikekannallepano eli mobilisaatio tarkoittaa maan asevoimien (useimmiten erityisesti sen reservin) ja muun yhteiskunnan määräämistä taisteluvalmiuteen."
Katsos taisteluvalmiudessa voidaan olla myös vastaanottamassa hyökkäystä.
Siis milloin esität hallussasi olevat toditeet suomalaisten joukkojen ryhmitymisestä hyökkäysasemiin?
Ja Kalle LUPAA edelleenkin osoittaa sinulle ja muille palstalaisille, että näin ei ollut.
Mutta ensin sinä perustelet väitteesi ja sitten Kalle kumoaa sen omilla vasta-argumenteillaan. Sen jälkeen palstalla raikuu makeat räkänaurut.
Etkö poju ymmärrä lukemaasi, en ole kiistänyt esittämääsi sopimusta ja Kuusinen ei voi olla vastuussa 30 000 suomalaissotilaan hengestä, koska sodan syttyminen johtui suomen johtajien politiikasta ja sotaan tähtäävistä toimista ennen terijoen hallituksen perustamista, joten kumoa sinä poju tämä:
Talvisodan perussyy oli se, ettei Suomi suostunut Neuvostoliiton esittämiin aluevaatimuksiin!
Ei ensimmäistäkään vasta-argumenttia väitteelle, että kuusisen kusipää pyysi puna-armeijaa hyökkäämään Suomeen.
Yritähän uudestaan...
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000333&posting=22000000034240502
Niitä et ole vielä pystynyt kumoamaan!
Mutta Kallen täytyy myöntää, että hän ei löytänyt viestistäsi sitä kohtaa, missä todistat joukkojen olleen HYÖKKÄYSASEMISSA.
Kerrohan, että missä kohtaan viestiäsi se lukee ja Kalle sitten kumoaa todisteesi.
Et pystynyt kumoamaan väitettäni, et edes ottanut siihen kantaa? Onko takki jo tyhjä?
Talvisodan perussyy oli se, ettei Suomi suostunut Neuvostoliiton esittämiin aluevaatimuksiin!
Pieni vinkki: etkö ymmärrä lukemaasi kun olen snonut jo kahdes viestissä, että en kiistä esittämääsi sopimusta ja kuusisen pyyntöjä, mutta niillä ei ole mitään tekemistä talvisodan syttymisen kanssa. Joten älä enää munaa itseäsi ja tivaa tota samaa paskaa!
Pyysikö kuusisen saatana puna-armeijaa hyökkäämään??
Kyllä vai ei?
Ei pitäisi olla liian vaikea kysymyksen asettelu kommunistillekaan.
ja nyt et enää "löydä" mitään mitä kumoaisit? Kuinkas ne nyt yhtäkkiä hävisivät, veikö palstan sensuuri?
En ole kyllä kaltaiseesi luimistelijaan törmännyt! omapa on tyylis heh,heh
siitä, vaikka olet sitä väittänyt ja uskoon? Esitä linkki niin katotaan. Mutta kuten sanottu, vaikka pyysi ei sillä ole mitään tekemistä talvisodan syiden kannalta!
Siis mulle on ihan sama pyysi tai ei, talvisodankulku on ollut selvillä jo vuosikymmeniä, eli selittelet vanhaa asiaa.
Ei ne mihinkään ole hävinneet - niitä ei ole koskaan ollutkaan.
Todistaaksesi, ettet valehtele, voitkin kertoa palstalaisille, että mistä viestistä ja viestin kohdasta ja lauseista/lauseesta todistuksen löytää.
Ja Kalle sitten esittää omat todisteensa siitä, että joukot eivät olleet ryhmittyneet hyökkäykseen.
Mikä siinä nyt niin kauhiasti maksaa niiden todisteiden esittämisessä??
Taitaa todisteesi olla kortilla - ja korttisi hukassa.
tälasta se on teidän porvarispentujen kanssa, ensin te uhoatte ja vaaditte todisteita, sitten kun niitä esittää, ensin ne ei kelpaa sitten niitä ei löydykään? uskomatonta paskaa! vastaa nyt huutoosi tai jokainen palstalla näkee, että olet vain suunpieksijä, jolla ei ole muuta kuin suuret jutut!
Siis pyysikö kuusisen paskapää puna-armeijaa hyökkäämään??
Pyysi?
Ja sillä ei siis ole mitään tekemistä sodan syttymisen kannalta??
Ei tässä puhuta sodan kulusta vaan sotasyyllisistä - kuka pyysi puna-armeijaa hyökkäämään?
Oliko stalinilla esittää laillista syytä sodan aloittamiseen?
Jos, niin mikä?
Mutta ennen kaikkea kuusisen saatana pyysi puna-armeijan hyökkäämään Suomeen!!
Voi vittu mikä mies - pitäisi munista hirttää mutta miten sen tekee munattomalle miehenretkulle. Saatanan sikakuusinen.
Kalle vain on tässä illan odottanut sinulta todisteita väitteellesi, että suomalaiset olisivat ryhmittyneet hyökkäykseen.
Mutta saamatta ne todisteet jäänevät, et niitä pystyne esittäämään vaan pelkästään mutua lykkäät tuutin täydeltä.
”Siis pyysikö kuusisen paskapää puna-armeijaa hyökkäämään??
Pyysi?”
Selvä, kun vielä linkin esität, niin hyvä.
”Ja sillä ei siis ole mitään tekemistä sodan syttymisen kannalta?? ”
Ei mitään.
”Ei tässä puhuta sodan kulusta vaan sotasyyllisistä - kuka pyysi puna-armeijaa hyökkäämään?”
Kukas mahtoi olla neukkulassa tuolloin johdossa, kai sen tiedät? Mutta sen, että neukkulan pomot antoivat hyökkäyskäskyn, se johtui suomen lahtariherroista, marskista ja rytistä jne
”Oliko stalinilla esittää laillista syytä sodan aloittamiseen?”
Onko sota koskaan laillista, siihen vastauksen antaminen on pelkkää politiikkaa, kuinka sen näkee jokainen tahollaan. Mulle se ei ole olennaista, se on että sota alkoi ja mistä syystä?
”Mutta ennen kaikkea kuusisen saatana pyysi puna-armeijan hyökkäämään Suomeen!!”
Totta kai kun oli sota!
”Voi vittu mikä mies - pitäisi munista hirttää mutta miten sen tekee munattomalle miehenretkulle. Saatanan sikakuusinen. ”
Samat sanat marskista. sikamarski!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000333&posting=22000000034235218
että semmosia höpönassuja siellä.
teillä höpönassuila!
Ei tullut todisteita vieläkään.
Punikki on siis osoittautunut valehtelijaksi.
No, palstalaiset jäivät ilman Kallen vasta-argumentteja mutta ne hän säästää seuraavalle punatulkulle, joka tulee saman väitteen kanssa.
Lukemisiin tästä viestihaarasta ainakin siihen asti kunnes punikki esittää halussaan olevat todisteet väitteelleen - sitä odotellessamme katsomme punikin olevan valehtelevan mutuilijan.
Tässä keskusteltiin kuusisen kusipään esittämästä pyynnöstä puna-armeijalle hyökätä Suomeen. Tunnumme olevan samoilla linjoille, että näin on todellakin tapahtunut.
Erimielisyyttä välillämme syntyy siitä, että voidaanko kuusisen kusipää näin katsoa olevan sotasyyllinen vai ei. Siitä emme koskaan pääse yksimielisyyteen ja siksi jokainen palstalainen voi hiljaa sisällään pohtia, että miten tuomitsisi kuusisen paskapään tämän teon johdosta - mitallillako vaiko narun pätkällä.
mitään, ei edes wikipediasta tarkotuksella poimimiani ns. "helppoja" todisteita. Kalle ei edes yrittänyt.
Kalle, olit minulle helppo nakki, pelkkä sormiharjoitus.
ottanut kantaa? nimittäin tähän väitteeseeni:
Talvisodan perussyy oli se, ettei Suomi suostunut Neuvostoliiton esittämiin aluevaatimuksiin!
terijoen hallitus oli ja on monille kommunisteille hankala kysymys, ei minulle. Minusta se oli hieno taktinen manöveri. Kuusinen sinällään on yksiselitteisesti sanottuna suurmies! Taidan tämän yön nukkua hänen "valitut teokset" tyynyni alla!
Pitää olla varovainen väittäessään neuvottelun katkaisemisen ollen sodan syyn. Sillä silloin stalin on sotaan syyllinen.
Suomi ja neukkula neuvottelevat.
Neuvottelut katkeavat, Suomi katkaisee ne ja näin on syyllinen neuvottelun katkeamiseen.
Stalin hyökkää neuvottelun katkeamisen takia, stalin on syyllinen sodan syttymiseen sillä Suomella on itsenäisenä ja suvereenina valtiona oikeus katkaista neuvottelut.
Jos siis neuvottelujen katkeaminen on sodan syy niin silloin stalin on sotaan syyllinen vaikka Suomi olisikin syyllinen neuvottelujen katkeamiseen.
Jos haluat tehdä Suomesta sotasyyllisen niin seuraavalla kerralla koitat keksiä jonkin kansainväliset mitat täyttävän sodan syyn - neuvottelujen katkeaminen ei oikeuta hyökkäämään.
Vai mitä?
Oikeuttiko USA:n ja Irakin välisten neuvottelujen katkeaminen bushin pojan usuttamaan merijalkaväen irakilaisten kimppuun??
Niin, ei Kallenkaan mielestä oikeuttanut.
Hyvää yötä palstalaisille.
En ole esittänyt "neuvottelun katkaisemisen ollen sodan syyn.", kuten esität, vaan olen sanonut, että: Talvisodan perussyy oli se, ettei Suomi suostunut Neuvostoliiton esittämiin aluevaatimuksiin!
Selitetään hiukan: neuvottelujen katkaiseminen on yksittäinen tapahtuma, joka on yksi talvisodan syttymissyistä, mutta se, ettei Suomi suostunut Neuvostoliiton esittämiin aluevaatimuksiin, on asiakokonaisuus, johon neuvottelujen katkaiseminen sisältyy. Se on sellainen kokonaisuus, johon sisältyvät kaikki suomen poliittiset ja sotilaalliset toimet, jotka luonteeltaan olivat sellaisia, jotka edesauttoivat ettei Suomi suostunut neukkujen esittämiin aluevaatimuksiin. Näistä toimiin kuuluu mm. kannaksen linnoitaminen ja armeijan saattaminen hyökkäysjärjestelmiin. josta jo toin esille täällä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000333&posting=22000000034240502
Huimaako päätäsi sellainen mahdollisuus, ettei Neuvostoliitto ei ollutkaan kiiltokuvan kaltainen? Ja kaikki se kaunis mitä kommunismista on kerrottu...onkin potaskaa.
Asiahan ei tietenkään minulle kuulu.
Neuvostoliitossa ollut jokusen ajan, niin voin sanoa tietäväni siitä maasta jotain, arkisesta elämästä ja neuvostokansalaisten ajatukista lähtien. en ole siten pelkkien kertomusten varassa. Paljon oli potaskaa ja ongelmaakin, mutta neukkulalla oli mahdollisuus korjata mm. taloudelliset virheensä koko kansaa hyödyttäen, kun talouden perusta ja kokonaisjohto oli sosialistinen, ja sitä tehtiinkin, mutta ei riittävästi. Yksi ilmiö oli neukkulassa myös sellainen johon ei meillä täällä kiinnitetty paljoa huomiota, meinaan kansalaiskeskustelu. Sitä käytiin työpaikoilla, tehtaissa, kouluissa ja laitoksissa ja eri kysymyksistä sitä varten järjestetyissä tilaisuuksissa ja kovaa arvostelua päättäjät usein saivat. ja sakari, minä olen jo vanha gubbe ja olen muutakin kiertänyt kuin tahkoa, ei mua enää mikään huimaa!
Stalinin maineen palautuksesta? Vai ihan oikeista asioita? Taisi olla aika rajattuja aiheet. Kyllä maailmassa juttua näyttäis riittävän.
asuinalueellani ja työpaikalla. Esim. vuoden 1977 hyväksytyn perustuslain keskusteluihin. Niissä nousi muistaakseni esille mm. kansalaisten yleinen vaikuttaminen asioihinsa, naisten ja miesten tasa-arvo, mutta suurin osa keskusteluista meni tavallaan ohi uuden lain, kuten eräässäkin keskustelussa ihmisiä puhutti uuden valtatien rakentaminen asuinalueensa läpi. Tie rakennettiin. Vaikuttamisesta omiin asioihin siinäkin tietysti oli kysymys. kaikkia kuitenkin pänni yhteiskunnan syöpäsolu - byrokratia!
"neukkulalla oli mahdollisuus korjata mm. taloudelliset virheensä koko kansaa hyödyttäen, kun talouden perusta ja kokonaisjohto oli sosialistinen, ja sitä tehtiinkin, mutta ei riittävästi."
Miksi ei tehty riittävästi vaan annettiin maan ajautua konkurssiin?
Pelkäsikö kommunistieliitti etujensa kaventuvan??
Juu, keskustelua käytiin avoimesti mutta keskustelu ei ollut avointa.
Ymmärrätkö eron??
Et?
Ei se mitään - ei se tartu eikä ole kuolemaksi. Mutta se saattaa olla perinnöllistä joten sinun on syytä käyttää tehokkaita ehkäisyvälineitä.
Neukkulan perustuslaki. Joo parjattu Otto-Wille oli sitä muokkaamassa. Oli harvoja ja ainoaita jonka uskottiin tietävän ja tuntevan Maexin ja Leninin teesit. Oli puolueen pomoille tärkeä kirjoittaja. Viimeisinä elin vuosinaan reivasi varovaisesti ohjelmat sosialidemokraattisille linjoille. Luonnosteli myös Nikitan salaista puhetta puoluekokoukseen.
Meidän isämme ja aurinkomme, kaikki tietävä ja kaikki voipa. Eli jumalan kaltainen.
Kirjoittelet sotasyyllisistä.Sehän on kovinkin arka aihe hävinneille.Mutta ainahan syylliset haetaan.Näin se vaan menee.
Yleensä kun sodat on sodittu ja on selvinnyt kuka voitti sodan ja kuka hävisi sodan.
Tämän jälkeen alkaa aina sotasyyllisyysoikeudenkäynnit.Näissä sotasyyllisyysoikeudenkäynneissä sitten tuomitaan aina sodan hävinneen maan johtohenkilöitä ja hävinneelle maalle tulee kovia korvausvaatimuksia.Ikinä ei ole sotasyyllisyysoikeudenkäynneissä tuomittu sodan voittaneen maan johtohenkilöitä eikä mitään muutakaan vaatimuksia ei ole voittajamaille esitetty.
Sodan voittaja sanelee aina sodan hävinneelle rauhanehdot ja kaikki muut ehdot.
Myös Suomihan sai aikoinaan täman asian todeta.
Suomessa tuomittiin, niin tajuaa tuomioiden oikeellisuuden. Tässä kohta sotasyyllisyyslaista, jossa syitä hiukan määriteltiin:
http://www.wsoy.fi/oppi/sota/laki.htm
"Joka ratkaisevalla tavalla on vaikuttanut Suomen joutumiseen sotaan vuonna 1941 Sosialististen Neuvostotasavaltain Liittoa taikka Ison-Britannian ja Pohjois-Irlannin Yhtynyttä Kuningaskuntaa vastaan tai estänyt sodan aikana rauhan aikaansaamista, tuomittakoon virka-aseman väärinkäyttämisestä valtakunnan vahingoksi vankeuteen enintään kahdeksaksi vuodeksi taikka, jos asianhaarat ovat raskauttavat, kuritushuoneeseen määräajaksi tai elinkaudeksi."
Kansan tahdosta - kansan, jonka on vallannut viha ja suuttumus Cajanderin-Erkon-Tannerin kurjan hallituksen rikollisen politiikan johdosta, - on tänään Itä-Suomessa muodostettu maamme uusi hallitus, väliaikainen Kansanhallitus, joka täten kutsuu koko Suomen kansaa ratkaisevaan taisteluun pyövelien ja sotaprovokaattorien hirmuvallan kukistamiseksi.
Se taantumuksellinen, ahnas rahavalta, joka vuonna 1918 ulkomaisten imperialistien sotaväen avulla hukutti verivirtoihin Suomen työtätekevän kansan kansanvaltaisen vapauden, muutti meidän synnyinmaamme lahtarihelvetiksi työtätekeville. Myytyään maamme itsenäisyyden edut, Suomen rahavaltiaat yhdessä kaikenlaisten Suomen ja Neuvostoliiton kansojen imperialististen vihollisten kanssa lakkaamatta punoivat neuvostovastaisia provokatoorisia sotajuonia ja lopuksi syöksivat maamme sodan pätsiin Sosialistista Neuvostoliittoa, Suomen kansan suurta ystävää vastaan.
Tässä kriitillisessä tilanteessa Suomen työtätekevän kansan syvät rivit, jotka ovat aina tahtoneet ja tahtovat elää sovussa Neuvostomaan kansojen kanssa, katsovat luonnolliseksi oikeudekseen ja pyhäksi velvollisuudekseen ottaa synnyinmaan kohtalon omiin varmoihin käsiinsä. Eri puolilla maata on kansa jo noussut ja julistanut voimaan Kansanvaltaisen Tasavallan. Osa Suomen armeijan sotilaita on jo siirtynyt kansan kannattaman uuden hallituksen puolelle.
Neuvostoliitolle, joka ei milloinkaan ole uhannut eikä häirinnyt Suomea, joka on aina pitänyt arvossa sen riippumattomuutta ja kahden vuosikymmenen ajan sietänyt katalaa sotaprovokatiota valko-Suomen seikkailevain vallanpitäjien taholta, sille on nyt käynyt välttamättömäksi tehdä Punaisen Armeijan voimin loppu tästä sen turvallisuutta uhkaavasta vaarasta. Tämä tarkoitus vastaa täydellisesti meidänkin kansamme elinetuja. Senvuoksi Suomen kansanjoukot ottavat valtavalla innostuksella vastaan uljaan, voittamattoman Punaisen Armeijan ja tervehtivät sitä, tietäen, että Punainen Armeija saapuu Suomeen ei valloittajana, vaan kansamme ystävänä ja vapauttajana.
http://www.histdoc.net/historia/kuusinen.html
http://www.histdoc.net/historia/narodnoje.html