luovutustodistuksen unohtaminen

mari29

jos autoa myydessä on unohtanut tehdä luovutussopimuksen niin mitä kannattaa tehdä jos ostaja ei ole rekisteröinyt autoa nimiinsä esim 2 viikon päästä? Mitä 7 päivän raja vaikuttaa ja mitä sitten jos ostaja ei rekisteröi 7 päivän kuluessa?

6

2618

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pera

      Jos uusi omistaja ei rötöstele pysäköinnin, "peltipoliisin" tms. suhteen, ei sinulla ole mitään hätää. Luovarilla vain näytetään toteen ajopelin omistajan vaihtumisen ajankohta.

      Auton rekisteröinti on uuden omistajan asia. Ei se sinulle kuulu.

      • tietoa

        tuo edellinen. Jos et tiedä ostajaa ja hän ei ole merkinnyt autoa nimiinsä niin et sa vakuutuksia poikki etkä ajoneuvoveroa joten mikäli uusi omistaja ei ole merkinnyt nimiinsä autoa etkä tiedä ostajaa niin ainut konsti on mennä katsastusasemalle ja teet rekisteriotteesta katoamisilmoituksen ja sen jälkeen samalla teet liikennekäytöstä poiston niin eikähän se uusi omistaja vähitellen opi laittamaan autoa nimiinsä koska jos ajaa sillä sen jälkeen saa vähintään 1000eur sakon ja käyttömaksut kolmin kertaisena ja lisäksi liikennevakuuttamisyhdistys räväyttää sille vakuutusmaksut myös kolminkertaisina koska ajaa vakuuttamattomalla ajoneuvolla. Tämä lysti maksaa sinulle 10,20eur mutta on pienempi haitta kuin että ajelee sinun vakuutuksilla.


    • TOUHUA

      Mikäköhän tarinassa klikkaa ?
      Olet siis myynyt auton ? Mitenkä todensitte kaupanteon ostajan kanssa ? Kirjoititko kuitin ostajalla jossa on auton alustanumero ym tunnistetiedot ? Mitenkä yleensä ´kuvittelitte että ostaja kykenisi rekisteröimään auton omiin nimiinsä ilman kauppakirjaa ?

      Jos siis vaan tapasitte parkkipaikalla, ostaja löi rahat kouraan ja lähti autolla , niin tuskinpa hällä on ollut minkäänlaista aikomustakaan rekisteröidä autoa. Mahdotonta se hänelle ainakin on.

      Vai tarkoitatko ilemisesti sitä että et ole ottanut itsellesi kopiota luovutustodistuksesta???

      Joten teeppä niinkuin edellinen kirjoittaja neuvoi sillä lisäyksellä että joudut tekemään myös katoamisilmoitukset rekisterikilvistä rekisteriotteen katoamisen lisäksi. Sitten vaan ajoneuvon poisto rekisteristä...
      Taikka ehkäpä konsultoit ensin ajoneuvohallintokeskuksen kanssa toimintamahdollisuuksistasi.

      • Ruostepallo

        Ostaja voi varsin hyvin rekisteröidä auton ilman kauppakirjaa. Edellisen omistajan allekirjoittama rekisteröintitodistuksen ilmoitusosa riittää. Ihan sama vaikka se olisi täytetty parkkipaikalla.

        Luovutustodistuksella taas ostaja ei tee mitään. Se on myyjän suojaksi tarkoitettu paperi, joka ei ole edes pakollinen, mutta kannattaa tietysti yksityisten kesken aina täyttää.


      • mari29
        Ruostepallo kirjoitti:

        Ostaja voi varsin hyvin rekisteröidä auton ilman kauppakirjaa. Edellisen omistajan allekirjoittama rekisteröintitodistuksen ilmoitusosa riittää. Ihan sama vaikka se olisi täytetty parkkipaikalla.

        Luovutustodistuksella taas ostaja ei tee mitään. Se on myyjän suojaksi tarkoitettu paperi, joka ei ole edes pakollinen, mutta kannattaa tietysti yksityisten kesken aina täyttää.

        ajattelin että luovutustodistuksen ideana on se että akella voivat sen perusteella ottaa pois auton nimistäni jos ostaja laiminlyö tämän.


      • mari29 kirjoitti:

        ajattelin että luovutustodistuksen ideana on se että akella voivat sen perusteella ottaa pois auton nimistäni jos ostaja laiminlyö tämän.

        mul kävi samalviisii,,ja möin viel mannelle
        avk:lt ilmotettii että tekemällä luovari tiedoissani olevilla tiedoilla,katsastusasemalla voidaan todeta omistuksen muuttuneen,jne...sas nähdä kui käy


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5317
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      31
      3533
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      52
      2917
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      28
      2107
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1886
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1666
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1392
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1185
    Aihe