luovutustodistuksen unohtaminen

mari29

jos autoa myydessä on unohtanut tehdä luovutussopimuksen niin mitä kannattaa tehdä jos ostaja ei ole rekisteröinyt autoa nimiinsä esim 2 viikon päästä? Mitä 7 päivän raja vaikuttaa ja mitä sitten jos ostaja ei rekisteröi 7 päivän kuluessa?

6

2639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pera

      Jos uusi omistaja ei rötöstele pysäköinnin, "peltipoliisin" tms. suhteen, ei sinulla ole mitään hätää. Luovarilla vain näytetään toteen ajopelin omistajan vaihtumisen ajankohta.

      Auton rekisteröinti on uuden omistajan asia. Ei se sinulle kuulu.

      • tietoa

        tuo edellinen. Jos et tiedä ostajaa ja hän ei ole merkinnyt autoa nimiinsä niin et sa vakuutuksia poikki etkä ajoneuvoveroa joten mikäli uusi omistaja ei ole merkinnyt nimiinsä autoa etkä tiedä ostajaa niin ainut konsti on mennä katsastusasemalle ja teet rekisteriotteesta katoamisilmoituksen ja sen jälkeen samalla teet liikennekäytöstä poiston niin eikähän se uusi omistaja vähitellen opi laittamaan autoa nimiinsä koska jos ajaa sillä sen jälkeen saa vähintään 1000eur sakon ja käyttömaksut kolmin kertaisena ja lisäksi liikennevakuuttamisyhdistys räväyttää sille vakuutusmaksut myös kolminkertaisina koska ajaa vakuuttamattomalla ajoneuvolla. Tämä lysti maksaa sinulle 10,20eur mutta on pienempi haitta kuin että ajelee sinun vakuutuksilla.


    • TOUHUA

      Mikäköhän tarinassa klikkaa ?
      Olet siis myynyt auton ? Mitenkä todensitte kaupanteon ostajan kanssa ? Kirjoititko kuitin ostajalla jossa on auton alustanumero ym tunnistetiedot ? Mitenkä yleensä ´kuvittelitte että ostaja kykenisi rekisteröimään auton omiin nimiinsä ilman kauppakirjaa ?

      Jos siis vaan tapasitte parkkipaikalla, ostaja löi rahat kouraan ja lähti autolla , niin tuskinpa hällä on ollut minkäänlaista aikomustakaan rekisteröidä autoa. Mahdotonta se hänelle ainakin on.

      Vai tarkoitatko ilemisesti sitä että et ole ottanut itsellesi kopiota luovutustodistuksesta???

      Joten teeppä niinkuin edellinen kirjoittaja neuvoi sillä lisäyksellä että joudut tekemään myös katoamisilmoitukset rekisterikilvistä rekisteriotteen katoamisen lisäksi. Sitten vaan ajoneuvon poisto rekisteristä...
      Taikka ehkäpä konsultoit ensin ajoneuvohallintokeskuksen kanssa toimintamahdollisuuksistasi.

      • Ruostepallo

        Ostaja voi varsin hyvin rekisteröidä auton ilman kauppakirjaa. Edellisen omistajan allekirjoittama rekisteröintitodistuksen ilmoitusosa riittää. Ihan sama vaikka se olisi täytetty parkkipaikalla.

        Luovutustodistuksella taas ostaja ei tee mitään. Se on myyjän suojaksi tarkoitettu paperi, joka ei ole edes pakollinen, mutta kannattaa tietysti yksityisten kesken aina täyttää.


      • mari29
        Ruostepallo kirjoitti:

        Ostaja voi varsin hyvin rekisteröidä auton ilman kauppakirjaa. Edellisen omistajan allekirjoittama rekisteröintitodistuksen ilmoitusosa riittää. Ihan sama vaikka se olisi täytetty parkkipaikalla.

        Luovutustodistuksella taas ostaja ei tee mitään. Se on myyjän suojaksi tarkoitettu paperi, joka ei ole edes pakollinen, mutta kannattaa tietysti yksityisten kesken aina täyttää.

        ajattelin että luovutustodistuksen ideana on se että akella voivat sen perusteella ottaa pois auton nimistäni jos ostaja laiminlyö tämän.


      • mari29 kirjoitti:

        ajattelin että luovutustodistuksen ideana on se että akella voivat sen perusteella ottaa pois auton nimistäni jos ostaja laiminlyö tämän.

        mul kävi samalviisii,,ja möin viel mannelle
        avk:lt ilmotettii että tekemällä luovari tiedoissani olevilla tiedoilla,katsastusasemalla voidaan todeta omistuksen muuttuneen,jne...sas nähdä kui käy


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      340
      10126
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      11
      2902
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      282
      2269
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      122
      2066
    5. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      34
      1850
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      97
      1642
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      140
      1581
    8. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      144
      1507
    9. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      58
      1343
    10. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1046
    Aihe