Jokohan Lohjan kaupunki suunnittelee omistamiensa vuokra-asuntojen myymistä asuntosijoitusyhtiöille niinkuin Vihdissä jo tehdään! Siinä on vuokralainen köyhtyvänä altavastaajana kun lähtee vuokrat kipuamaan kohti kattoa sijoitusyhtiön kupatessa vuokralaiset pihalle ja asunnot jälleen voitolla myyntiin. Eikä ainakaan Vihdissä annettu vuokralaiselle mitään mahdollisuutta asuntonsa ostamiseen, ilmeisesti piti laittaa lihoiksi sen verran kiireellä ettei köyhiä kannattanut odotella.
Katoton
3
502
Vastaukset
jo pari wuotta!?
tai oikeastaan antaisi jollekin säätiölle joka kuitenkin on lähes kuin asuntosijoitusyhtiö
ja jos nyt ei kuntalaiset herää niin nukkukoot :=)
ei siinä taas nouse kuin werot kun ei ole niitäkään tuloja...................- Säätiö
Säätiön ja asuntosijoitusyhtiön ero on kyllä sen verran suuri ettei voi ehkä verrata, koska säätiö ei perinteisesti saa tuottaa voittoa, että siinä mielessä vuokrat eivät lähtisi ehkä nousuun mutta kaupungille luovutettu/myyty omaisuus kuitenkin realisoituisi tarvittavaksi rahaksi. Mutta sitähän ei takaa mikään etteikö säätiö voisi myydä asuntoja eteenpäin, jolloin kaupunkikin olisi ns. pessyt kätensä koko hommasta, mutta saisi kuitenkin rahat.
- Rahaa kaupungille
Varmaan kohta menee myyniin Lohjallakin vuokra-asuntoja niinkuin Vihdissa ja monessa muussa paikassa jo ttehdäänkin, mutta mites olisi sellainen malli että kaupungin vuokra-asunnossa asuvalta kysyttäisiin että ovatko he halukkaita ostamaan asumansa asunnon. Varmaan halukkaitakin löytyisi ja toiminta olisi vapaaehtoisuuteen perustuvaa, eikä jouduttaisi niin nopeasti tilanteeseen jossa asukkaalta ei kysytä mitään, vaan asunto myydään sijoitusyhtiölle, ja kohta kärsii taas asukas ja koko yhteisö. Tällä tavalla varmaan kertyisi kaupungin kassaan ihan sievoinen summa, eikä lakeja ja asetuksia tarttisi vapaaehtoisuuden myötä muuttaa tai pohtia asiaa jossain hitaassa kunnallisessa pyrokratiassa tai valtuustossa.
Kerran kysyin isännöitsijältämme että onko estettä sille että ostaisin asumani kaupungin vuokra-asunnon omaksi, kun on rauhallinen talo ja ystäväpiirikin tässä asustaa. Niin isännöitsijä sanoi että joku kaupungin asuntoja koskeva asetus estää sen. Kysyin samaa sitten taloyhtiömme hallitukselta (tämä on siis nk. sekatalo jossa omistus-, että vuokra-asuntoja), niin he olisivat hyväksyneet asunnon myynnin nimiini vaikka saman tien, ja totesivat vielä että näinhän se olisi taloyhtiönkin kannalta hyvä koska siten taloyhtiö tietää minkälaisen asukkaan yhteisöönsä saa, eikä tule siinäkään yllätyksiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o2604152Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1112219Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva522187Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta812157Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1252108Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b751812Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit1671771Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta
Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem3941276Oletko tosiaan niin
matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.1421164- 791026