Ulkoministeri

Uusisuomi.fi jutusta.

Stubb korosti haastattelussa, ettei suomalaisten pitäisi jämähtää käsitykseen Natosta pelkkänä sotilasliittona.

-Nato elää jatkuvaa murrosta ja meidän pitää seurata sen kehitystä. Moni ei tiedä, että viime aikojen suurimpia Nato-operaatioita ovat olleet sotilaallisten operaatioiden sijaan avun antaminen Pakistanin maanjäristyksen ja hurrikaani Katrinan uhreille.

-Meillä luullaan, että Nato on USA-vetoinen. Todellisuudessa eurooppalaisilla on Natossa suurempi rooli kuin luullaan
492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mitä se onkin huomenna? Ainostaan Ranska on pystynyt uhmaamaan Järjestelmä. Vielä maat eivät ole Järjestelmän pihdeissä. Järjestelmät voidaan muokata millaiseksi halutaan.

Äänestä

Ei ketään vastaan sinänsä, ruotsalaiset tuntien... oikeastaan kaikkein skeptisin heidän suhteensa.

Suomi ja Ranska riitä ja pitkäsi aikaa.. Kova poliittinen veto.

Äänestä
  • ...ja yhdessä sovittujen, filttereiden kautta tulisi osapäivä natoilut jos on tullakseen.

    Siellä on hyvinkin piirejä jotka olettavasti olisivat jonkinlaisesta tällaisesta kiinnostuneita.

    Mitenkään niitä nimeämällä.

    Ei kannata ihan tuosta vaan mennä tölväisemään vaan näyttää vihreitä valoa kaikin tavoin niin selkeästi, että tekevät ehdotuksen itse.

    Äänestä

Milloin sitten NATO:sta ompeluseura on tullut? Muuttuivatko panssarivaunut traktoreiksi yhdeksi yössä?

Mitä ehdottaa toinen kokkari, Kimmo Sasi:


Voima-lehti 3/2008:

"Autetaan asein"

"Kehitysyhteistyön rahoitustavoitteista on jankutettu iät ja ajat, mutta mikään ei etene. Kansanedustaja Kimmo Sasilla on vanhaan ongelmaan uusi ratkaisu: tehdään Suomen sotilaasta kehityksen airut ja sovitaan, että että ulkomailla sotiminen lasketaan kehitysavuksi."

"Kriisinhallinta on tärkeintä kehitysapua, kokoomuksen kansanedustaja Kimmo Sasi uskoo. Hän haluaa, että kansainvälisiin sotilasoperaatioihin käytetyt rahat kaivettaisiin kehitysapubudjetista."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oikeassa.. kirjoitti:

Uusisuomi.fi jutusta.

Stubb korosti haastattelussa, ettei suomalaisten pitäisi jämähtää käsitykseen Natosta pelkkänä sotilasliittona.

-Nato elää jatkuvaa murrosta ja meidän pitää seurata sen kehitystä. Moni ei tiedä, että viime aikojen suurimpia Nato-operaatioita ovat olleet sotilaallisten operaatioiden sijaan avun antaminen Pakistanin maanjäristyksen ja hurrikaani Katrinan uhreille.

-Meillä luullaan, että Nato on USA-vetoinen. Todellisuudessa eurooppalaisilla on Natossa suurempi rooli kuin luullaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu