Aamupala:
Jogurttia 2dl, itsepoimittuja marjoja pakkasesta, puuro. (0,3€)
Lounas:
Itse ongittua ahventa, perunoita, kurkkua, maito 1,5dl (0,3€)
Päivällinen:
Perunaa, ruskeakastike, makkara, porkkana (0,45€)
Iltapala:
Leipä, margariini, mehu (0,2€)
Elikkä tällainen monipuolinen päivän ruoka maksoi 1,25euroa. Tekee kuukaudessa n.40 euroa
Saa muuten nyt alkuviikosta Prismasta tuoretta jauhelihaa 1,99€/750grammaa. Kotimaista hyvää kurkkua 0,99€/kg.
Jogurttia 2dl, itsepoimittuja marjoja pakkasesta, puuro. (0,3€)
Lounas:
Itse ongittua ahventa, perunoita, kurkkua, maito 1,5dl (0,3€)
Päivällinen:
Perunaa, ruskeakastike, makkara, porkkana (0,45€)
Iltapala:
Leipä, margariini, mehu (0,2€)
Elikkä tällainen monipuolinen päivän ruoka maksoi 1,25euroa. Tekee kuukaudessa n.40 euroa
Saa muuten nyt alkuviikosta Prismasta tuoretta jauhelihaa 1,99€/750grammaa. Kotimaista hyvää kurkkua 0,99€/kg.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jos viitsii vähänkin nähdä vaivaa.
taikka marjoja poimittua? Ei ole autoa lähteä mihinkään, ja eihän se silloin enää ole halpaakaan jos joutuu ajelemaan maan ääriin sen fisun takia!
...ja ruskea kastike ei tosiaankaan ole mikään terveysruoka! Eikä makkara.
JA kurkku oli täällä 3.95 ja tomaatti 5.45!!
Eikö yhtään säteile? Kyllä kaupastakin löytää edullisia raaka-aineita, kun vähän valikoi. Kuka sinun on käskenyt syödä juuri ahvenia, ruskeaa kastiketta ja kalliita tomaatteja? En itse elä köyhyysrajan alapuolella, mutta ruuassa minunkin on säästettävä jotain hankkiakseni!