rikkailla suuri hätä suuret velat

köyhä kunniassa henkinen rikkaus
3359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei rikkaalla ole velkaa, tai siis voi olla, mutta on myös kyky hoitaa se pois muulla omaisuudella. Köyhälläkäään ei välttämättä ole velkaa. Mutta ei silti kannata sekoittaa rikautta ts. varallisuutta (nyt siis puhutaan maallisista asioista) niihin jotka ovat hankkineet velalla messevän elintason. Se ei kerro välttämättä mistään.

Ja siinä oot oikeessa että rikkautta on monenlaista, toisaalta viisaat ovat henkisesti rikkaita, tai lahjakkaat, toisaalta myös ne joilla on hyviä ystäviä. Näissä asioissa taloudellisilla asioilla ei ole merkitystä.

Äänestä

Ei rikkailla ole velkaa!

Äänestä
  • Rikasta leikkivillä on velkaa enemmän ,kuin jaksavat kantaa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


köyhä kunniassa kirjoitti:

köyhä kunniassa henkinen rikkaus

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu