..ostaa piehtaroinnin estolaite,(siis hepan selkään kiinnitettävät harjakset,piehtaroidessa epämiellyttävät) kuulin kerran hevostarvikeliikkeessä kun yksi tyttö
sano että se tahtoo tollaset sen ponille jotta voisi näyttää ne kavereilleen ja erottaisi hevosensa muiden joukosta
sano että se tahtoo tollaset sen ponille jotta voisi näyttää ne kavereilleen ja erottaisi hevosensa muiden joukosta
Vastaukset 5
Vanhimmat
sellaista loimivyötä missä on se ihme jutska selän kohdalla?
En toistaiseksi ole omani kohdalla moiseen investoinut mutta myönnän kyllä että voisi olla kätevä esim. hevosella yöllä karsinassa ettei ole "yö-paidat" maassa aamulla kun hevonen on pitänyt ihan omia bileitään karsinassa.
Älkääkä nyt käsittäkö väärin: piehtarointi on hevoselle luonnollista jne jne..enkä tahdo sitä kokonaan siltä sitä iloa viedä pois (sillä sehän myös hieroo lihaksia) mutta paloitellut 500 sadan villaloimet tulee ajanmyötä kalliiksi.
Joo joo, piehtarointiinkin saattaa olla loimista johtuva syy (kutitus, liian kuuma) mutta hevoseni harrastaa tuota biletystä ihan ilman loimiakin.
Eli voin omalta kohdaltani sanoa että hyväksyn täysin sen käytön ellei kyseessä ole pilalle lellityn teinin erottumisen halu (kuten esimerkissäsi)
No joo, jos hevosella on jostain syystä pakko pitää loimi koko yön (illalla treenattu hevonen / helvetin kylmä talli / sairas hevonen / ylisuojeleva omistaja), voi kyseinen vehje olla ok. En näe mitään syytä estää hevosen piehtaroimista. Jos hevonen on illansuussa ajettu/ratsastettu märäksi, se on pesun jälkeen tietysti loimitettava ja loimet vaihdettava kuiviin poistettava ennen yötä, mikäli mahdollista.
en näe mitään syytä estää hevosen piehtarointia, jollei se todellakin ole sairas tai että loimea on pakko pitää yöllä. mutta kaikennäköisiä loimivirityksiä on keksitty niin paljon että uskon jokaisen löytävän keinon, jolla loimet pysyvät päällä eivätkä riekaloidu piehtaroidessa. esim. ohuet päälysloimet. kokeilkaa Bucasin loimia, meidän tallilla on ainakin kehuttu, omia kokemuksia ei tosin ole, polleni piehtaroivat tyytyväisinä aina kun haluavat, ilman loimia.
...kertoisitko jotain noista hevosistasi?Rotu,sukupuoli,sk,ko,re,synt.v.,jne...
onko hevosesi klipattu,tuli siis tuosta "ilman loimia"-jutusta mieleen?koska klipatuilla on pakko talvisin käyttää.
toinen on tanskanpuoliveriruuna 19-v, sk 160 cm, re 130 ke he, ko va A ja toinen on arabiori 2-vee, sk tällä hetkellä 145 cm, mutta kasvanee vielä. hepojani ei ole klipattu, vanhemmalla on ihan fiksu talviturkki, ei liian pitkä, joten se ei (kuntonsakaan puolesta) hikoa edes pitkillä maastoreissuilla. varsaa on syksystä asti irtojuoksutettu 3 krt/vko hikeen asti, joten palelemisongelmia ei silläkään ole huomioonottaen suht lyhyen talviturkin. loimia en kummallakaan ole käyttänyt, eikä tarvitsekaan.