Ajattelin laittaa kesäksi parvekkeelle kasvamaan tomaattia, siemenetkin ostin. Siemenet "parveketomaatti". Kai kasvatus sisällä ennen ulos vientiä? Osaisiko joku kertoa hoito-ohjeita itämisvaiheeseen? Ja myöhempään vaiheeseen? Entäs kun pussissa luki "pölytys varmistettava". Miten se käytännössä tapahtuu?
Vastaukset 12
- Tomaatin viljely :)
Se on helppoa ! esikasvata sisällä pienissä purkeissa . Pistä ikkunanlaudalle ja pidä kylvös kosteana !! mINÄ OLEN MYÖS AMATÖÖRI, mutta siltikin viimekesänä tuli lähes 40 tomaattia 4 taimesta ! tomaatilla on keltainen kukinto ja kukka kannattaa pölyttää varmuuden vuoksi seuraavilla ohjeilla :
-pölytä kukka hellästi ravistelemalla tai itse asiassa naksutuksella
-jätä se hyönteisille pölytettäväksi
-pensseli pölytys .
Lannoittaminen kannattaa !!- -Aloittelija-
Laitan ensimmäistä kesää parveketomaatteja kasvamaan... Osaisitteko sanoa kuinka lämpimässä sisällä ne pitäisi kasvattaa ennen ulos vientiä? Hoituuko pölytys itsestään lasittomalla parvekkeella jonne hyönteiset pääsevät? Miten tapahtuu pensseli pölytys? Huom. Olen vasta aloittelija, siksi kyselen näin paljon... :) Kiitos jo etukäteen! :)
- heinänteko
Käytä pieniä purkkeja,kastele multa ja ripottele pinnalle pari siementä. Ripottele multaa päälle sen verran, että siemenet peittyy. Suihkuta vähän vettä perään, pistä rei'itty muovipussi päälle ja vie purkit valoisaan, lämpimään paikkaan. Odota muutama päivä, sieltä ne nousee.
Pikkutaimia voi suihkutella, varo liikakastelua. Jätä yksi taimi/purkki, nypi huonommat pois.
Aloita säännöllinen viikottainen lannoittaminen kolmen viikon kuluttua itämisestä. Kun taimi alkaa näyttää isolta purkkiinsa nähden, voit istuttaa sen lopulliseen astiaansa tai isompaan ruukkuun. Olen itse pistänyt astian pohjalle kourallisen kanankakkaa multakerrosten väliin ja sen päälle taimen, ei ole tarvinnut kuukauteen huolehtia lisälannoituksesta. Jos lajike on pystykasvuinen, laita reilu tukikeppi.
Vie ulkoilemaan lämpiminä päivinä, jätä ulos kun ei enää pakasta.
Pölytys onnistuu vesiväripensselillä. Sudit kevyesti auki olevia kukkia ristiin rastiin, silleen ku mehiläiset tekee. Ja hyviä tomaatteja tulee!- kalissa
Tomaatin pölytys onnistuu täristämällä eli napsuttelee vartta, että kasvi tärähtää.
Pensseli ei tomaatille ole tarpeen. - aloittaja
Minkä kokoinen ruukku olisi sitten hyvä "aikuiselle" yksilölle? Siemenpaketissa lukee "parveketomaatti", eli lienee joku pienikasvuisempi? Tuli laitettua siemenet itämään ja pari versoa jo pilkistääkin mullasta :)
- Maritta2
aloittaja kirjoitti:
Minkä kokoinen ruukku olisi sitten hyvä "aikuiselle" yksilölle? Siemenpaketissa lukee "parveketomaatti", eli lienee joku pienikasvuisempi? Tuli laitettua siemenet itämään ja pari versoa jo pilkistääkin mullasta :)
Olen lahjoittanut muutamana keväänä ystävälleni 1-2 tomaattia parvekekasvatusta varten. Ne ovat olleet 4-5 litran mustissa ruukuissa, jollaisia on tullut jonkin puun tai pensaan ostomatkalta. Olen laittanut taimelle kunnon seoksen multaa, turvetta ja kompostia sekä kanankakkaa pohjemmalle. Satoa on tullut n. 10 tomaattia taimesta ja hyvin ovat viihtyneet lasiparvekkeella. Lisälannoitusta on annettu myöhemmin.
- aloittaja
Maritta2 kirjoitti:
Olen lahjoittanut muutamana keväänä ystävälleni 1-2 tomaattia parvekekasvatusta varten. Ne ovat olleet 4-5 litran mustissa ruukuissa, jollaisia on tullut jonkin puun tai pensaan ostomatkalta. Olen laittanut taimelle kunnon seoksen multaa, turvetta ja kompostia sekä kanankakkaa pohjemmalle. Satoa on tullut n. 10 tomaattia taimesta ja hyvin ovat viihtyneet lasiparvekkeella. Lisälannoitusta on annettu myöhemmin.
Pitää sitten sen kokoinen ruukku ostaa :)
- siemenluettelo
aloittaja kirjoitti:
Minkä kokoinen ruukku olisi sitten hyvä "aikuiselle" yksilölle? Siemenpaketissa lukee "parveketomaatti", eli lienee joku pienikasvuisempi? Tuli laitettua siemenet itämään ja pari versoa jo pilkistääkin mullasta :)
Kokeileppa esim biolanin tai kekkilän valmista kasvusäkkiä. Niissä on lannoite valmiina, säkkiin mahtuu 3 taimea. Pintaan tehdään vaan reikä ja siihen taimi. Alle voi laittaa vaikka styrox palan lämmön varmistamiseksi, kivi nimittäin aika kylmä. Näin ainakin meillä on saatu siisti ja hyvä tulos. Loppu kesästä olen anatanut vähän lannoitetta. Onnea kasvatukseen!
- -Aloittelija-
Laitoin siemenet vain yhteen ruukkuun... Onko rei`ittyä pussia pakko laittaa?
- -Aloittelija-
Mitä lannoitetta parveketomaateille kannattaisi antaa?
- parvekepuutarhuri
-Aloittelija- kirjoitti:
Mitä lannoitetta parveketomaateille kannattaisi antaa?
mutta tänä vuonna käytän kaikille syötäville kasveille tätä:
http://www.substral.fi/tuotteet/huonekasveille/ekologinen_kasviravinne
Ja tosiaan kannattaa käyttää heti; minulla jäi kastelukannuun muutamaksi päiväksi vähän lannoitevettä ja haju oli kuvottava.
- ilo kasvattaa
Varmasti olette saaneet hyviä tomnaatteja. Minulla pölytyksen suoritti tuuli. Asun korkealla, ei lasiparveketta, mutta tomaatit punoittavat ihanasti ja paljon tulee! Olen lannoittanut omalla virtsallani, laimentanut ja ah, miten tykkäävät.
Onkohan niitä "varkaita " nypuittävä ja kuinka usein. Tuntuu siltä, että koko kasvi kohta kaatuu, kun se rehoittaa niin. Ajattelin kylmästi katkaista kaikki liikaversot pois, tietysti teen nyt kasvia kohtaan väärin?!? ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 52994
- 98984
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i20837- 134792
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t121766Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔41695- 45656
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke23628Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45610- 19596
- 40591
- 46578
- 34552
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.72548Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka137526Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok117518Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44516- 47505
- 25502
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi8495