Onko muilla sama?
Yritin tänään maksaa ostoksia visa-electronilla --> ei toiminut. Yritin nostaa rahaa kahdelta automaatilta --> en saanut. Tampereen sampo-pankissa oli jono ulos asti jossa kaikilla sama ongelma: rahaa ei saa nostettua. Onko ongelma paikallinen, kaikkien visa electronien vai plekästään sammon?
verkkopankkiin pääsin kyllä..
Siellä odotti mukava yllätys kun ilmoittivat että tililtäni poistuu vajaa 4 euroa 18.4 palvelumaksua. Ihanaa.
Yritin tänään maksaa ostoksia visa-electronilla --> ei toiminut. Yritin nostaa rahaa kahdelta automaatilta --> en saanut. Tampereen sampo-pankissa oli jono ulos asti jossa kaikilla sama ongelma: rahaa ei saa nostettua. Onko ongelma paikallinen, kaikkien visa electronien vai plekästään sammon?
verkkopankkiin pääsin kyllä..
Siellä odotti mukava yllätys kun ilmoittivat että tililtäni poistuu vajaa 4 euroa 18.4 palvelumaksua. Ihanaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hei, Jeppe81, haluaisitko kommentoida asiaa nimelläsi minulle? Olen toimittaja kansainvälisessä uutistoimistossa ja kirjoitan parhaillaan aiheesta juttua. Kokemuksesi olisi arvokasta materiaalia. Laita viesti tai puhelinnumerosi osoitteeseen kpohjanpalo(at)bloomberg.net niin soitan sinulle! Suuret kiitokset!
Juu vika on meissä käyttäjissä.
1.Pitää tietää verkkopankkia käyttäessä että on oikea JAVA toiminto ja ettei ole jos esim työpaikalta yrittää hoitaa laskuja niin ei ole ns estoa??
Aiemmin voinut hoitaa kaikki heti
2.Jos toiselle Sammon tilille viikonloppuna maksaa
jotain niin ei ole käytettävissä vasta kuin seuraavalla viikolla(aiemmin oli heti)
kuitenkin tililtä tapahtuu veloitus heti:::
3.Kysyy vahvistusta viikolla hoidettavista maksuista mutta ei viikonloppuna????Miksei????
4.Esim matkoja ei voi maksaa(varausmaksua) netissä kun Sampopankki ei ole hyväksyttyjen pankkien listalla(johtuen ongelmista)
5.Sampopankin kaikki numerot vaihtuivat pääsiäisenä.Ja uudet numerot saat kun soitat vanhoihin numeroihin joka taas maksaa kun pitää soittaa vähintään kaksi kertaa.
6.Puhelinpalvelu ei toimi koska kaikissa numeroissa on ruuhkaa tai ne katkaistaan....
7.Tilanne on sellainen että lainaneuvotteluihin pitäisi varata aikaa jotta pääsis vaihtamaan pankkia.(kuka sen maksaa??)
8.Omalla tilillä olevia varoja ei siis voi käytää tai aviopuoliso ei saa siirrettyä tarvittaessa viikonloppuisin rahaa toiselle jos jotain sattuu....
Eli repikää siitä otsikoita...................
Justiinsa Prismassa ja sai hävetä silmät päästään. Onneksi velipoika oli asiomassa samassa talossa ja sain käteistä häneltä. Kiva siellä juoksennella ja huudella. Toki olisin voinu jättää ostokset siihen. Ja takaisin kassalle tullessa seuraava asiakas naureskeli että hänellä on onneksi toisen pankin kortti. Kassa sanoi että eiköhän nää joskus ala toimia ja minä siihen et juu kun Sammossa on enää kaksi asiakasta minä ja joku muu.
Ensin halutaan käteiset rahat ihmisiltä pois ja kun tulee tälläinen tilanne niin mikään muu ei käy kuin käteinen. Kele... sanon minä!
Hei, laittakaa mulle viestiä kpohjanpalo(at)bloomberg.net, tapauksista, joissa kortti ei toiminut! Mulla on jo juttuuni esimerkkejä verkkopankin ongelmista, mutta ei vielä yhtään esimerkkiä siitä, että ostokset jää kassalle... Kiitos!
Minäkin juuri tulin ruokaostoksilta, mutta tyhjin käsin... Kiva käyttää puol tuntia miettien että mitäs ruokaa sitä laittais ja mitä kotona tarvitseekaan, kun sitten tämäkin aika menee hukkaan! Ois parempaakin tekemistä kuin jonottaa kaupassa turhan takia!! Nolo siinä siiten ruveta miettimään että mihin ne lompakon pohjalla olevat roposet sitten riittääkään, kun on jonoakin takana vaikka kuinka. Ostokokset siis jäi siihen. Toivottavasti ei kassalla ollut tyttö kauhistunut kiroamistani. Huomenna lähtee Sampo vaihtoon!!!!
Viikko pääsiäisen jälkeen aloin olla vakuuttunut, ettei DanskeBankenin ongelmat lopu ihan äkkiä. Kun mietti, miten isoon konserniin oli vähäiset roponi joutuneet, miten monta miljoonaa asiakasta käyttää verkkopankkia - jossa kokoajan oli vain ruuhkaa - aavistelin, että on toimittava ennen kuin on ihan kusessa raha-asioitten hoitamattomuuden takia.
Ennätti yksi puhelinlasku mennä karhuun, koska en sitä tajunnut ajoissa hoitaa, mutta muuten toimin kreivin aikaan siirtämällä varani toiseen pankkiin. Palkka menee jo uudelle tilille,lapsilisät jne.
Mikä tässä on ollessa, kortit toimii ja asiat hoituu.
Mitä suotta enää kukaan repii hiuksia päästään jonkun Sammon mokien takia.. vaihtakaa pankkia, äänestäkää jaloillanne.
Sama juttu vartti sitten kun olisin käynyt tankkaamassa - automaatti ilmoitti että kortti on käyttökiellossa. Soitto Sampo-pankkiin varmisti asian - vika on siellä päässä ja heillä on ollut nyt kaksi tuntia siellä katastrofin ainekset käsissään. Täytyy varmaan kävellä huomenna duuniin, kun on tankki tyhjänä. Kaupassa asiointi tosin aiemmin sujui kortilla maksettaessa? En haluaisi kyllä olla Sampon asiakaspalvelussa nyt töissä...