Jumala on kyllä osoittanut viisautensa,mutta kun maailma ei omassa viisaudessaan oppinut tuntemaan Jumalaa,Jumala katsoi hyväksi julistaa hulluutta ja näin pelastaa ne,jotka uskovat.1.Kor.1:21..todella meille uudestisynteilletämä Raamattu joka on Jumalan sanaa,on totta joka sana..täälläkin oleville se on satua,valitetavasti.
TERVE.
8
290
Vastaukset
- frihet
Uskokaamme tuohon hullutukseen, joka on meille uskiksille voimaksi.
Ihminen tosin ei hevillä pysty ilmaiseen armoon uskomaan, siksi etsitään monimutkaisuuksia, jotta pelastus tulisi jotenkin teoin.- poikalapsi
Eikö sua koskaan hävetä tuo kaksinaamaisuutesi?
Avustuskuljetuksia - joopa se joo... - frihet
poikalapsi kirjoitti:
Eikö sua koskaan hävetä tuo kaksinaamaisuutesi?
Avustuskuljetuksia - joopa se joo...Ei kertaakaan ole hävettänyt viedä avustuskuormia, niitä olen viennyt noin 300 ja iloitsen niistäkin, että senkin verran olen voinnut köyhiä tukea.
Joskus tosin kaduttaa, kun olen viitsinyt sinulle vastata, kuten "metsä vastaa..."
- naisen paikka
..naisen paikan yhteiskunnassa:
"Teidän tulee kuitenkin tietää, että jokaisen miehen pää on Kristus, ja että mies on vaimon pää, ja että Jumala on Kristuksen pää." (1. Kor. 11:3)
"Vaimot, suostukaa miehenne tahtoon niin kuin Herran tahtoon, sillä mies on vaimonsa pää, niin kuin Kristus on seurakunnan pää; onhan hän seurakunnan, oman ruumiinsa, pelastaja. Niin kuin seurakunta alistuu Kristuksen tahtoon, niin myös vaimon tulee kaikessa alistua miehensä tahtoon. " (Ef. 5:22-24)
"Mies on Jumalan kuva ja heijastaa hänen kunniaansa. Nainen taas heijastaa miehen kunniaa. Miestä ei ole luotu naisesta vaan nainen miehestä, eikä miestä luotu naisen takia vaan nainen miehen takia." (1. Kor. 11:7-9)
"Vaimot, olkaa miehillenne alamaiset, niin kuin Herraan uskoville sopii. Miehet, rakastakaa vaimoanne, älkää kohdelko häntä tylysti." (Kol. 3:18-19)
"Oppikoon nainen hiljaisuudessa, kaikin puolin alistuvaisena" (1. Tim. 2:11)
"Sitä en salli, että nainen opettaa, enkä sitä, että hän hallitsee miestä; hänen on elettävä hiljaisesti." (1. Tim. 2:12)
"Niinkuin kaikissa pyhien seurakunnissa, olkoot vaimot vaiti teidänkin seurakunnankokouksissanne, sillä heidän ei ole lupa puhua, vaan olkoot alamaisia, niinkuin lakikin sanoo. ... hänen tulee tietää että tämä, mitä kirjoitan, on Herran käsky. Jos joku ei tätä tunnusta, Jumala ei tunnusta häntä." (1. Kor. 14:34-38)
"...olemaan siveitä, puhtaita, kotinsa hoitajia, hyviä, miehilleen alamaisia, ettei Jumalan sana pilkatuksi tulisi." (Tiit. 2:5)
"Samoin te, vaimot, olkaa alamaiset miehillenne, että nekin, jotka ehkä eivät ole sanalle kuuliaisia, vaimojen vaelluksen kautta sanoittakin voitettaisiin... Sillä näin myös muinoin pyhät vaimot, jotka panivat toivonsa Jumalaan, kaunistivat itsensä ja olivat miehillensä alamaiset" (1. Piet. 3:1-5)
"Vaimot, olkaa omille miehillenne alamaiset niin kuin Herralle... Niin kuin seurakunta on Kristukselle alamainen, niin olkoot vaimotkin miehillensä kaikessa alamaiset." (Ef. 5:20)
"Oppikoon nainen hiljaisuudessa, kaikin puolin alistuvaisena" (1. Tim. 2:11)
Kummallisen paljon vastoin tätä selkeää Jumalan ilmoitusta annetaan naisien kommentoida asioita seurakunnissa ja tälläkin palstalla!
Syntistä touhua, sanon minä!!!- frihet
Että miehen tulee kohdella vaimoaan, kuin KRISTUS rakastaa seurakuntaa, siinä sitä on parhaallekin ukolle hommaa.
- naisen paikka
frihet kirjoitti:
Että miehen tulee kohdella vaimoaan, kuin KRISTUS rakastaa seurakuntaa, siinä sitä on parhaallekin ukolle hommaa.
kumoamaan Raamatun selkeää ilmoitusta!!!!
- frihet
naisen paikka kirjoitti:
kumoamaan Raamatun selkeää ilmoitusta!!!!
Vaan ajattelin, että meiltä ukoilta vaaditaan paljon enemmän, kuin vaimoilta.
- kumoaa itse, itsensä
naisen paikka kirjoitti:
kumoamaan Raamatun selkeää ilmoitusta!!!!
Ja kyllä totuus on, että Nainen, on se, joka on miehen pää, ja hyvä näin.
Meitä pöljiä miehiä on maailmassa ihan liikaa.
Esim. mies, joka sinunlaistasi soopaa, edes kehtaa palstalle laittaa, tarvitsisi naisen hellää ohjausta elämäänsä.
Luomiskertomuskin on satua, ainakin ihmisten osalta. Kyllä se Eeva synnytti Aadamin, eikä päin vastoin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292083
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1051906Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?841679Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy661555Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331202- 841193
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm561152- 1101103
Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471076Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet441023