Suurin osa

on rauhallisia ja hyvin toimivia. Ongelmat keskittyvät näköjään lounais-, etelä ja Jyväskylän seurakuntiin.

Suomalainen itsekkyys ja oman edun tavoittelu korostuu tietyillä alueilla.

Sumalaiset ja luterilaiset eivät ole erityisen yhteisöllisiä luonteeltaan.
6687
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

merkityksessä on yhteisen tavoitteen nimissä toimimista seurakunnan hyväksi. Pienissä seurakunnissa voi löytää yhteisöllisyyttä.

Äänestä

juuri kun luulin ihmisryhmiä leimaavan ja syrjivän kirjoittelun olevan ohi tällä palstalla niin sitten saankin lukea jotain tällaista. toki kaikki on tuota toiseuden rakentamista ja identiteetin vahvistamista, mutta silti.

minusta näyttää, että ongelma sijoittuu omaan negatiivisesti värittyneeseen näkemykseesi maailmasta, etenkin suomalaisista.

etsivä löytää sitä mitä etsii. ehkä näkemyksesi on etsintäsi tulosta, ehkä yleistämäsi suomalaiset ovat itsekkäitä oman edun tavoittelijoita. uskon, että olet todellisuudessasi oikeassa.

Äänestä
  • siinä että ortodoksikirkoissamme kritiikki on ollut tavallaan kiellettyä. Rakentavaa keskustelua ei synny, jos ongelmat kielletään. Positiivista suhtautumista ei ole kaiken hyväksyminen tai välinpitämättömyys.

    Tällainen synnyttää mielivaltaa.

    Äänestä

  • tönttö, olet vessanpönttö! (Uppo-Nalle)

    Äänestä

on yhtä suurta, riitelevää perhettä!

Äänestä

ydinperhe olisi yhtä raastava?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


seurakunnistamme kirjoitti:

on rauhallisia ja hyvin toimivia. Ongelmat keskittyvät näköjään lounais-, etelä ja Jyväskylän seurakuntiin.

Suomalainen itsekkyys ja oman edun tavoittelu korostuu tietyillä alueilla.

Sumalaiset ja luterilaiset eivät ole erityisen yhteisöllisiä luonteeltaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu