Suomalaiset talouspäättäjät mannertenvälisen nahjuksen Zero-Matti Vanhasen "johdolla" näyttävät nukkuvan ruususen unta, kun laman tai vähintään kasvun hidastumisen merkit huutavat ilmassa.
Yksi konkreettinen esimerkki oli Helsingin musiikkitalon urakkahinnan putoaminen kymmenillä miljoonilla euroilla viime syksystä. Muutetuilla ratkaisuilla selittyy vain osa alennuksesta. Epäileekö rakentaja, että huonot ajat ovat tulossa, ja haluaa ison urakan pienemmälläkin katteella?
Kansainvälisen valuuttarahaston johtaja varoitti muutama päivä sitten koko maailmantaloutta uhkaavasta pankkikriisistä. Amerikkalaiset kuluttajat ovat menettäneet uskonsa talouteen. Kiinalainen valtiollinen sijoitusrahasto ostaa osuuksia halventuneista yhdysvaltalaispankeista.
Suomessa osakkeiden arvot ovat pudonneet jopa sellaisissa yhtiöissä, joiden talous näyttää edelleen olevan mallillaan. Usko alkaa loppua. Ja kun se loppuu, alamäki alkaa.
Talouden alamäki on vähän kuin tsunami: se näyttää laajalla merellä pieneltä asialta, mutta rantautuessaan saa suuria tuhoja aikaan.
Zero-Matin hallitus ei pane tikkua ristiin ja siksi taitaa taas KEPU-hallituksen jäljiltä jäädä savuavia raunioita aivan samaan tapaan kuin Esko Tuhoahon jäljiltä.
Laman merkit huutavat jo ilmassa
0
102
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3551075- 71738
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37686- 49580
- 41578
- 63533
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht320496- 75471
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19471kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459