Millainen on Hallilla asuinpaikkana, ja onko siellä kauppaa, postia jne? Ilmeisesti matkaa keskustaan noin 10 km?
kaikki tieto tarpeen. :)
kaikki tieto tarpeen. :)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kauppa on, baari, jotainmuutakin. Ei paljon - Hervanta ylen lähellä, josta saapi "kaiken". Siellä Hervannassa on iso kirjastokin. Luonto lähellä. Metsään pääsee nopsaan kävelylle. Uimarantakakin on siellä jossain metsätien päässä. Kyllä siellä asua voi. Ei ole räyhäsakkia. On kyllä aikaa kun viimeksi asuin. Muistelen hyvällä. Saapi itte päättää lähteekö jotain asiaa hoiteleen keskustaan vaiko Hervantaan.Busalla pääsee nopsaan , busa 12, mutta myöskin kaikilla Hervantaan menevillä busseilla. Ne pysähtyy siellä varsin lähellä Hallillaa.
Ei mitenkään älyttömän kaunis kaupunginosa, mutta äärimmäisen rauhallinen verrattuna esim. lähistöllä sijaitseviin Nekalaan, Lukonmäkeen tai Kaukajärveen.. Hervantaan pääsee hyvin nopsasti bussilla eikä Keskustaankaan liian pitkä matka ole.. myös Hatanpään päivystävään sairaalaan menee suora yhteys. Kauppa on (Kahden K:n marketti jos oikein muistan) joku baari ja Koivistonkylän kirjasto lienee kävelymatkan päässä.
Kauppa on SALE
Oisko matka keskustaan 5-6 kilsaa.
Kuutisen kilsaa kaupunkiin, bussi kaksi kertaa tunnissa, kauppa on, isot kaupat kävelymatkan päässä (Turtolan marketit),kaljakuppila,posti on vähän kaukana, Koivistonkylän marketissa.
Rauhallinen paikka, kesällä kiva, luonto lähellä tervetuloa! Viihdyn.
Joihininkin lähiöihin ei tunnu pääsevän myöhäiselokuvien jälkeen... saa värjötellä turkasen kauan Keskustorilla pakkasessa. Onhan sitä seuraa siellä sitten ainakin.
Eikä kannatakaan vaatia tiheämpiä bussivuoroja, koska tyhjillään ne kuitenkin ajaisi. Niin aikaisin, ennen kuin ravintolat sulkee ovensa.
Kukaan ei takaa, koska lähikauppa sulkee ovensa.
Missähän kaupunginosissa kaupungin johtohenkilöstö asuu, noin pääsääntöisesti?
Julkista tietoahan se on.