Vaikka kaikki porvarit jäisivät pois Pekingin
kesäolympialaisista,ei sillä ole vaikutusta
Kiinan Tiibet-politiikkaan vaan todistaa
sen,että kaupalliset olympialaiset ovat
loppumassa.Eli kyllä Kiina järjestää Pekingin
olympialaiset vaikka yksin,
koska eihän Kiina sekoita demokratiaa
eikä ihmisokeuksia kuten porvarilliset valtiot tekevät.
kesäolympialaisista,ei sillä ole vaikutusta
Kiinan Tiibet-politiikkaan vaan todistaa
sen,että kaupalliset olympialaiset ovat
loppumassa.Eli kyllä Kiina järjestää Pekingin
olympialaiset vaikka yksin,
koska eihän Kiina sekoita demokratiaa
eikä ihmisokeuksia kuten porvarilliset valtiot tekevät.
Vastaukset 7
Vanhimmat
eli... kiina ei sekoita demokratiaa ja ihmisoikeuksia politiikkaansa ja pitää olympialaiset siitäkin huolimatta.
Koska Kiinassa on demokratia,luonnollisesti se
noudattaa YK:n ihmisoikeuksia.Sen sijaan
esimerkiksi Yhdysvalloissa on vain arvovaltaa,
joten ei porvareiden tarvi noudattaa ihmisoikeuksia.Mieti se ero pikkuporvari!
Tosin Lissabonin sopimus on lopettanut myös Euroopasta demokratian, mutta täällä se ei merkitse voimaa vaan heikkoutta, koska komissaareiltamme puuttuu kokonaan venäläisten ja kiinalaisten rautainen valtiomiestaito ja maailmanpoliittinen näkökyky.
kiina todella tekee mitä lystää, ei sen tarvi kuunella ketään, mutta kun kisojen aikana maahan pääsee kisaturistien joukosa näitä hihhuleita. mielenosoituksia on varmasti jokapäivälle. mikäli turvallisuusjoukot alkaa väkivalloin puuttua asiaan, niin soppahan siitä syntyy. ceeiiiiaaa tukee talai laamaa ja muita. jenkkien etu olisi, mikäli kiinassa puhkeaisi sisäisiä levottomuuksia. kiinaan saapuu tuhansia ulkomaal. toimittajia. he takuulla kirjoitaa myös maan negatiivisista asioista se on selvä. heillä on myös kamerat mukana. on kiva seurata kunka pitkää maan hallitus pystyy pitämään tälläsen apinalauman kasassa. he eivät saa mitään oikeea tietoa mistään. vai sitä mitä maan pomot haluaa.
Nyt USA iski Dalai Laman avulla Kiinaa olympialaisten alla. Samoin se teki Moskovan olympialaisten alla kun se Osama bin Ladenin kanssa järjesti sodan Afganistanissa ja boikotoi kisoja.
Vaikka Kiinassa ei ole monopolikapitalismia,
Yhdysvalloilla on paljon pelissä esimerkiksi
urheilutuotteiden monopoleissa.Siitä syystä
Pekingin kesäolympialaisten boikotointi
heikentää vain kaupallista olympialiikettä
mutta ei todellakaan vaikuta mitään
ihmisoikeuksiin eikä Kiinan Tiibet-politiikkaan.
Itse asiassa olisi vain hullua ja naurettavaa,
jos Kiina hyväksyisi homonsekaisten munkkien
itsenäisyyshaaveet Tiibetissä.
monopolikapitalismi.
Vai pitäisikö sanoa kartelli.
Kiinan kommunistisen puolueen kartelli.
Puolue kerää kaikki rahat, jotka se riistää länsimaisille kapitalisteille tarjoamastaan orjatyövoimasta. Yksikään oikea kapitalisti ei kykenisi olemaan yhtä raaka riistäjä.