Valehtelu

harmi

Aivan viime vuosina olen kauhukseni huomannut, kuinka joka puolella kusetetaan, valehdellaan ja huijataan, minkä ehditään. Tätä tapahtuu niin kaupankäynnissä kuin julkisellakin puolella.

Edes sopimuksiin ei voi luottaa. Niitä rikotaan ja kehoitetaan vaan haastamaan oikeuteen tai sanotaan jopa päin naamaa, että ei kiinnosta mitä sopimuksessa lukee.

Onko ihmisillä niin paha ja epävarma olla, ettei osata enää pitää kiinni kunniasta ja oikeudenmukaisuudesta. Meno on villiä kuin kivikaudella. Onneksi Suomessa ei kanneta niin paljon aseita kuin jenkeissä. Morakin tuntuu olevan liikaa.

Suomalainen rehellisyys on kadonnut ja on jo myytti, kuten Suomen hyvinvointikin.

1

100

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VEDIN JUURI YHDEN JUTUN

      ETTÄ SAMAA MIELTÄ. MUTTA KULUTTAJASUOJA ON PERSEESTÄ JA ANTAA SUOSITUKSIA, MUTTA KIINNOSTUS TAITAA OLLA
      YLIMALKAISTA.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2721
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2521
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2239
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1443
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1433
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1134
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1043
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe