mitä se tarkoittaa meidän ortodoksikulttuurissamme?
Sananvapaus
Vassuska
261999
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
pelkkä sana?
Sananvapaus on pelkkää sanahelinää. Vakavista asioista ei saa puhua eikä kirjoittaa: koska avoimmuutta ei ole. Kuppikunnat kukoistaa seurakunnissa ja päätöksenteossa. Salailua ja kyräilyä, tietoakin saa vain jos kyselee ja kuuntelee ja silloinkin se usein on toisen käden tietoa eli puolitotuus, jos sitäkään. Jos uskaltaa olla erimieltä enemmistön kanssa tai kyseenalaistaa asioita, joutuu dispoon. Totuus on kiven alla, elä siinä sitten.
Totuus???? Mistä ihmeestä on kysymys? Minkä asian totuutta nyt tässä kysytään? Totuutta mistä?
Usein ajattelemme, ettei sillä mitä tulemme sanoneeksi ole niin suurta väliä. Ne nyt olivat vain niitä puheita! Mutta eikö kumminkin ole niin, että sanat, jotka ovat joskus meitä loukanneet ja satuttaneet, pahoittavat mielemme vuosien, jopa vuosikymmentenkin jälkeen siitä, jolloin ne meille lausuttiin? Ruumiilliset haavat paranevat aikanaan, henkiset eivät ehkä milloinkaan. Jos jaksamme muistaa tämän tosiasian, saatamme silloin jättää sanomatta paljon sellaista, millä pahoitamme kanssaihmistemme mielen.
Vanha kansanviisaus toteaa, että puhuminen on hopeaa, vaikeneminen kultaa. Tämä totuus sisältyy myös kirkkoisiemme opetukseen siitä, että jokaisesta turhasta sanasta joudumme aikanamme tilille. Meidän sanottavaksemme tarjoutuu joka päivä paljon hyvääkin. Miksi siis käyttäisimme aikamme pahan puhumiseen? Puolustakaamme sorrettuja. Niitä, jotka itse eivät saa ääntään kuuluviin. Puhukaamme hänen puolestaan, jota pyritään panettelemaan ja josta kuulemme mainittavan pelkkää pahaa. Kyllä hänenkin teoistaan löydämme jotain hyvääkin ja kiitoksen arvoista, kun vain osaamme katsoa oikein. Sorretulla on tarpeeksi sortajia muutenkin, ei meidän tehtävämme ole hänen taakkansa lisääminen. Kantakaa toistenne kuormia, älkäämme lisätkö taakan painoa kenellekään, niin että sen alle musertuu!
Haluamme asioiden menevän meidän suunnittelemallamme tavalla. Minä, minä ja minulle,minulle! Siinä lienevät sanat, joiden takia niin moni tänä päivänä tuntee olonsa ja elämisensä sellaiseksi, ettei ole siihen tyytyväinen. On niin monta asiaa, joiden soisimme olevan toisella tavalla, sellaisella, jollaisella me itse sen haluaisimme olevan. Mutta onko meidän vallassamme päättää, miten suurin osa asioista on?Unohdamme, kuka korkeinta päätösvaltaa käyttää. Samalla unohdamme sen, miksi täällä elämme. Kuvittelemme, että meidät on tänne luotu vain omaa itseämme varten, vain toteuttamaan omia mielihalujamme ja tyydyttämään vain omia maallisia tarpeitamme. Arvelen tämän keskustelupalstan lukijoiden ja tänne kirjoittajien asettaneen elämälleen paremman päämäärän kuin vain omien itsekkäiden tarpeidensa tyydyttämisen. Tuollainen, vain itselleen eläminen on tuskin sitä, mitä Jumala meiltä odottaa.
Kun tämä palsta pääasiassa sisällöltään on ortodoksista uskoa ja siihen liittyviä asioita käsittelevä, lienee paikallaan tuoda esiin sekin vanha viisaus, jota eivät ehkä kaikki muista, tai sitten eivät sitä enää pidä arvossa. Nimittäin ohje, ettei pappejaan pidä seurakunnan arvostella. Jätetään tämä ohjaus heille, joille se kuuluu, nimitäin piispoille. Nöyryys ja kuuliaisuus, siinä kaksi luostarielämän tärkeää perusasiaa, joista edellistä myös maallikoiden tulee ortodoksisen seurakunnan jäseninä uskonelämässään harjoittaa.
Toivon ja pyydän, ettei näitä rivejä luettaisi viakseni ja turhan puhumiseksi. Samoin toivon, että mahdollisimman moni täällä pahaa toisesta kanssaihmisestään ajatellut lausuisi mielessään tuon pienen, mutta niin kaiken kattavan Jeesuksen rukouksen: Herra Jeesus Kristus, armahda minua syntistä! Tähän Jumalalle osoitettuun pyyntöön meillä jokaisella on joka päivä mitä painavin syy.
sanomisen vapautta. Miksi vaahdota sanan vapaudesta kun meillä on ajatuksen vapaus, eikä sitäkään käytetä!
ketju on osoitus että asiaa ei kerrota, vaan sen ympärille kähjätään kaikkea mahdollista muuta. Siiten kun joku täräyttää totuuden eli hakijan homouden, niin johan ketju poistetaan. Jotain on pahasti vinksallaan meidän kirkkokunnassamme.
mä sanon vaan! (turkulainen sanonta, kun puhutaan pahaa.)
olet SEN huomannut, että kirkkokunnassa on joku asia vinksahtanut!?!
oikein saa voimansa? Meidän kirkkokunnassammeko jotain vialla. Ei, vaan pahansuopien ihmisten mielissä! Mitä se jollekin täällä kirjoittelijalle kuuluu jonkun toisen homous? Sinullako on valta sitoa tai päästää? Häpeäisit edes!
useinkin homokammoisia akkoja?
jos homoutta käytetään esteenä edes ehdolle panolle.
Jotkut ihmiset tahallaan käsittävät väärin kirjoituksia.
vaadittavaa lopputukintoa!
Voisiko joku kirjoittaa pienen selvityksen siitä mistä moinen sananvapauskeskustelu on saanut alkunsa?
Taisi törmätä sosialisminrealismi ja pohjoismainen demokratia toisiinsa. Asia itsessään oli hakijoiden ehdolle asettamisesta Lappeenrannan papiksi. Hakija parat!!!
Ihmettelen näitä kommentteja, kun jonkun viranhakijan seksuaaliset mieltymykset muka niin tarkasti tiedetään! Mistä ihmiset kuvittelevat tietävänsä nämä? Etteivät vain olisi luuloja kaikki!
Papilliseen virkaan orientoitunut ihminen joutuu jo ammatin puolesta tekemisiin monien erilaisten, yhteiskunnassa marginalisoitujenkin, ihmisryhmien kanssa. Tällaista tekemisissä oloa ei kukaan täysijärkinen kai tulkitse merkiksi siitä, että pappi kuuluu itse tähän ryhmään?
Akkain juoruja kaikki!
että EPÄPÄTEVÄÄ ei voi pistää ehdolle, eikä PÄTEVÄÄ voi jättää laittamatta ehdolle! Piispa osoittaa vain tuntevansa oikeat menettelytavat, ei sen kummempaa! Joillakin on ilmeisesti vaikeuksia luetun ymmärtämisessä, tai ymmärryksessä sinänsä...
Hänet voitaisiin panna edesvastuuseen herjauksesta, sillä vihjaukset olivat kyllin suoria ja osoittivat suoraan tiettyyn henkilöön.
Omituista, miten ortodoksiuskovaisiksi itsensä luokittelevat ihmiset voivatkin olla typeriä ja raakoja; tällä palstalla on revitelty piispat, papit, kanttorit ja seurakuntalaiset surutta nimillä ja luulotelluilla syytöksillä, jotka selvästi näyttävät kumpuavan syyttäjän omasta pahansuopaisuudesta ja kateudesta.
Älkää hyvät kirkostamme kiinnostuneet ainakaan tämän palstan kirjoitusten ja vastausten perusteella arvioiko kirkkoamme, näitä surullisia riidankylväjiä on joka kirkkokunnassa!
sananvapaus on sitä, että tällä pastalla herjaa ja huuda niin paljon kuin huvittaa. Seurakunnassa jätä mielipiteesi piiloon, niitä ei kaivata.
pintaa raaputtaa.
Toisten ivaaminen ja muiden heikkouksilla ja onnettomuuksilla mässääminen on valitettavan monen ihmisen mielihuvitus.
Mitä media ja ajanhenki ruokkii onnistuneesti.
Jos ennen opetettiin, että rollaus pitkin kyliä on alentavaa, on toisten ihmisten elämän paljastelu ja revittely nykyään normikäytäntö.
Kukaan ei näe siinä mitään ihmeellistä. Sitä samaahan luetaan joka päivä lehdistä!
Ihmisen ihmisyyden tilasta tänäpäivänä kertoo hyvin Suomi24 keskustelupalstat. Mikä tahansa osasto, ei sen väliä. Toisaalta en ole varma sittenkään, onko kaikki mädätetyn sieluntilan tuotos. Heijastuuko kaikki lopultakin ihmisen pahastaolosta. Ei ole ketään kenelle kiukutella, ei ketään joka ymmärtäisi sitä pahaa oloa. Yhtäkaikki, oli miten oli, aikoihin on eletty.
kuin puhua ihmisistä jotka puhuvat pahaa muista!
Itse he eivät tietenkään syyllisty moiseen. Hyi, hyi!
Muuten rikollisiksi haukkuminen ei ole kaunista!
on hiljaa niin syyllistyy välinpitämättömyyteen, kieroiluun ja mielistelyyn. Onko parempi ummistaa silmänsä jatkuvilta mokauksilta ja jopa lähes "heitteillejätöstä." Tämä yleisellä tasolla!
he ovat? Valhettelevat ja melkein rikollisia ovat!
Yksi tai kolme henkilö. Käyttä sananvapaus väärin.
Kaikki muut rakastaat ja kunioittaat kuningastaan!" (Näytelmästä: Kuningas ja kyökkipiika)
vapaa on vain umpihanki!
sitä, että sananvapauteen jollain tavalla kannustetaan, mutta kun joku alkaa puhua "vapaasti" ni jo ollan kieroon kattomassa. Se siitä.
epämääräisiä, ilkeiden juorupuheiden siivittämiä syytöksiä.
Itselleni on valaistunut viimeinkin, millainen vaarallinen lihapala ihmisellä on suussa.
Kun tuo käärmeennotkea lihapala pistetään liikkeeseen, se voi saada aikaan arvaamatonta tuhoa mutta hyvä sana tarpeessa voi myös pelastaa ihmisen elämän.