..ei ainakaan sellaista "täydellistä" mitä kreationismi odottaa.
Olen tutkinut korvaa ja kuuloaistimuksia.
Ihmisen korvalehden kaaret ja poimit näyttää tutkimuksieni mukaan olevan hyviä erottamaan eräitä korkeita taajuuksia edestä ja alhaalta päin (2-3cm säteellä jyrkimmät kaare korvalehdissänne liittyy näiden aaltojen poimintaan, kokeilkaapa), eli ihminen jolla oli nuo kaaret kohtasi käärmeitä, jotka olivat vaarallisia. Sen sijaan korvalehdet leikkaa tiettyjä äänitaajuuksia takaa, tämä mahdollistaa sen erottelun tuleeko ääni edestä vai takaa.
Kreationismin kehysten mukaan:
Joko:
A-Aatamilla nuo korvapoimut puuttuivat, eli hän ei ollut valmis kohtaamaan sihiseviä käärmeitä maasssa eikä erottamaan tuliko ääni edestä eli takaa. Eli Aatami oli epätäydellinen (ei kuullut korkeita ääniä niin herkästi edestä kuin nykyihminen)
tai
B-Aatamilla oli nuo korvapoimut mutta kuulo oli epätäydellinen, luonnonlakien mukaisesti tietyt taajuudet takaa leikkautuu pois eli hänellä oli epätäydellinen suuntakuvio eli epätäydellinne kuulo.
Täydellistä Aatamia ei siis ollut olemassa vaan tavalla(A) tai toisella(B) vajavainen ihminen. MOT.
PAratiisi never existed. MOT
Aatamia ei ollutkaan olemassa..
2
282
Vastaukset
A:n tapauksesssa Herran piti luoda käärmeen takia korvapoimut eli tehtävä täydellisemmäksi, omituista, koska perustrendihän piti olla rankaisu ja rappeutuminen kehnommaksi.
B:n tapauksessa Herra tiesi tulevat tapahtumat jo ennakolta, joten koko näytelmä omenansyöntiä myöten oli valheellinen fasadinäytelmä, jos jo ennakolta oli tiedossa ja päätetty tuleva tapahtumat ja "vapaa tahto"-perustelut on vitsi.
(Jeh.Tod. sanoi mulla aiemmin että Herra ei tiennyt eli pidättyi tietämästä tulevia tapahtumia, vastaus joka tässä tulee kyseenlaiseksi..).- Hoh...
Näytät riekkuvan täällä vuodesta toiseen.
"A-Aatamilla nuo korvapoimut puuttuivat, eli hän ei ollut valmis kohtaamaan sihiseviä käärmeitä"
Tuo on täysin linjassa Raamatun kanssa, vaan tuskin se korvapoimujen puutteesta tuo lankeemus johtui. Ehkäpä sinä kirjoittelet vertauskuvallisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku655430Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti842747- 2742551
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362409Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191904Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2341606Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai561211Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131123- 901106
- 881105